5 organizacji pozarządowych, które musisz poznać

5 organizacji pozarządowych, które musisz poznać

Organizacje pozarządowe w Polsce prężnie działają na różnych obszarach. Niezależnie od zakresu codziennych działań, ich cel jest jeden – każdego dnia nieść pomoc i dobro. Dziś raz jeszcze przedstawiamy fundacje i stowarzyszenia, o których powinno usłyszeć więcej osób.

Zwierzęta – pomoc dla futrzanych przyjaciół, których doświadczył los

Znaczna część polskich fundacji i stowarzyszeń działa na rzecz zwierząt. Zazwyczaj są to stworzenia porzucone, chore i skrzywdzone przez człowieka. Jedną z organizacji, której działaczom ich los nie jest obojętny, jest krakowska Fundacja Victoria na 4 łapy. Jej członkowie pomagają zaniedbanym psim czworonogom powrócić do zdrowia i odnaleźć kochających właścicieli. Organizacja zagwarantowała kochający kąt kilkuset psom i wzięła udział w wielu interwencjach. Prowadzi ona również działalność adopcyjną i propaguje zabiegi kastracji oraz sterylizacji. Będące pod jej opieką buldożki i mopsy do adopcji mają szansę na nowe, lepsze życie. Inną organizacją, o której warto mówić głośno, jest Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele”. Jej działacze pomagają zarówno skrzywdzonym zwierzętom, jak i ludziom. Fundacja powstała dzięki miłości jej założycielki do zwierzęcych przyjaciół. Pod swoje skrzydła wzięła ona dziesiątki zwierząt – bezdomnych, niechcianych, po interwencjach i wypadkach. Obecnie organizacja jest domem dla dwudziestu pięciu mieszkańców. To nie tylko psy i koty, ale również konie czy kozy. W ramach programu „Pomoc zwierzętom i ich opiekunom” fundacja zorganizowała też kampanie sterylizacji i kastracji domowych pupili.

Kultura i sztuka – czyli arteterapia

Niektóre organizacje pomagające dzieciom i dorosłym w kryzysie psychicznym wykorzystują oryginalne metody terapii. Jedną z takich organizacji jest wielkopolska Fundacja Feed Your Head. Jej główny cel to poszerzanie samoświadomości poprzez sztukę – głównie dzięki arteterapii. Mowa zarówno o muzyko- czy plastykoterapii, jak i o terapii tańcem czy drzewolecznictwie. Według prezesa i działaczy fundacji, terapia poprzez sztukę to skuteczny sposobów na wyjście z kryzysu psychicznego. Uważają oni również, że sztuka uczy, kształtuje i uwrażliwia. Fundacja Feed Your Head to przestrzeń, w której podopieczni mogą wyrażać siebie i budować swoją tożsamość. Organizacja ma na koncie projekty warsztatowe, cykliczne i festiwalowe, które łączy jedno – twórczość. Warto dodać, że wszystkie eventy organizowane przez Fundację Feed Your Head są w pełni wolne od używek.

Fundacja Feed Your Head w akcji
fot. nadesłane przez Fundację Feed Your Head

Pro eko – życie w zgodzie z naturą

Jedne organizacje ratują zwierzęta, drugie – prowadzą grupy dla osób uzależnionych, a inne – promują życie w zgodzie z naturą i jej poszanowaniem. Toruńskie Stowarzyszenie Zielona Ostoja powstało, aby zachęcać dzieci i młodzież do obcowania z przyrodą. Jego celem jest m.in. promowanie środowiska naturalnego w prawidłowym rozwoju młodych ludzi. Działacze stowarzyszenia chcą, aby w dzisiejszych czasach dzieci chciały wychodzić z domów i spędzać czas na zewnątrz. Walka z uzależnieniem najmłodszych od Internetu, smartfona i gier, daje pozytywne efekty. Organizacja uświadamia także dorosłych, jak istotny jest kontakt z naturą – dla komfortu życia i poprawy zdrowia. Stowarzyszenie Zielona Ostoja współpracuje też z nadleśnictwem Lasów Państwowych. Wspomniana już Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” również prowadzi działalność ekologiczną. Według jej działaczy, szerzenie świadomości o stanie środowiska i problemie konsumpcjonizmu jest obecnie wyjątkowo potrzebne. Niewielki grant uzyskany przez fundację, pozwolił jej częściowo wyposażyć pracownię artystyczną „Up-recykling i nie tylko”.

nauka jazdy konnej
fot. nadesłane przez Fundację Integracji Społecznej "Przyjaciele"

Pomoc psychologiczna – wparcie dla dzieci i dorosłych

Niemal wszystkie spośród przedstawionych organizacji pozarządowych oferują dzieciom i dorosłym wsparcie psychologiczne. Ich działacze albo współpracują z doświadczonymi specjalistami, albo sami nimi są. Psychologowie, psychiatrzy, nauczyciele, medycy, prawnicy… Wszyscy oni niosą pomoc młodszym i starszym, których przytłoczyły problemy. Stowarzyszenie Twoje Miejsce to prawdziwa bezpieczna przystań dla tych, którzy potrzebują wsparcia emocjonalnego lub społecznego. Organizacja prowadzi działalność terapeutyczną, poradniczą, profilaktyczną i edukacyjną. Jej działacze wykonują specjalistyczne diagnozy i dostosowują programy terapeutyczne do konkretnych podopiecznych. Celem członków stowarzyszenia jest to, aby umieli oni samodzielnie radzić sobie z problemami – zarówno emocjonalnymi, jak i rodzinnymi czy społecznymi. Pomoc psychologiczna dla młodzieży to także jeden z obszarów działalności Stowarzyszenia Zielona Ostoja. Nie tylko zrzesza ona pasjonatów natury, ale również wspiera dzieci chore i z problemami środowiskowymi. Fundacja Feed Your Head pomaga z kolei odzyskiwać radość z życia poprzez arteterapię.

Fundacja "Twoje Miejsce"
fot. nadesłane przez Fundację "Twoje Miejsce" 

Organizacje pozarządowe w Polsce nie ograniczają się do działalności na jednym obszarze. Szukają one kolejnych ciekawych sposobów na wspieranie i edukowanie innych. Im więcej takich miejsc w naszym kraju, tym większa szansa na realną pomoc i świadome społeczeństwo. Zazwyczaj funkcjonują one wyłącznie dzięki pomocy Darczyńców. Warto wspierać więc nasze fundacje i stowarzyszenia – choćby poprzez przekazanie darowizny lub założenie zbiórki. O miejscach takich jak te powinno dowiedzieć się jak najwięcej osób!