W zgodzie z naturą - Stowarzyszenie Zielona Ostoja

W zgodzie z naturą - Stowarzyszenie Zielona Ostoja

Promowanie zdrowego trybu życia z poszanowaniem otaczającej nas przyrody – to misja Stowarzyszenia Zielona Ostoja. Toruńską organizację zarejestrowano w 2022 roku, jednak jej cele już od dawna krążyły w głowach jej twórców. Możliwość obcowania z naturą to jeden z najpiękniejszych darów, który Stowarzyszenie postanowiło chronić.

Czas wolny na łonie natury

Żyjemy w czasach, w których dzieci spędzają na zewnątrz coraz mniej czasu. Z zabawą na podwórku wygrywają urządzenia elektroniczne, gry i spotkania online. Stowarzyszenie Zielona Ostoja powstało, aby na nowo zachęcać młodych ludzi do przebywania na łonie natury. W kwietniu 2021 roku wszedł w życie projekt Zielona Ostoja. Miał on na celu promowanie spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody.

„Walczymy z uzależnieniem dzieci od Internetu, smartfonów, telewizji i gier komputerowych, poprzez spędzanie i organizowanie im czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury – lasu, jezior, gór, łąk…”

– mówią rodzice, będący inicjatorami projektu. Samo Stowarzyszenie Zielona Ostoja zostało założone w lutym 2022 roku, przejmując jego główne założenia. Jak podkreślają twórcy organizacji, najbardziej zależało im na prawidłowym rozwoju swoich dzieci. Stowarzyszenie zachęca jednak do przebywania w naturze także dorosłych.

spływ kajakowy

Toruńska organizacja non-profit

Stowarzyszenie cały czas buduje swój zespół. To ludzie z zamiłowaniem do natury oraz głowami pełnymi pomysłów. Działają oni zarówno stacjonarnie – w Toruniu – jak i za pośrednictwem grupy na Facebooku. Grupa w Internecie zrzesza już ponad 720 członków z podobną pasją do przyrody. Zielona Ostoja to organizacja non profit. Oznacza to, że bazuje ona na ofiarności Darczyńców i funkcjonuje głównie dzięki nim. Dużą szansę na jej rozwój stanowi możliwość organizowania zbiórek internetowych. Umożliwiają one pozyskiwanie funduszy na dalszą działalność. Obecnie organizacja prowadzi akcję w serwisie Pomoc.pl.

„Dopiero wchodzimy w większy zakres działania. Przebijamy się przez bariery administracyjne, prawne i księgowe. Jako nowe Stowarzyszenie uczymy się wszystkiego od początku."

– przyznaje Paweł Derwich, członek organizacji. Duży krok do przodu stanowi dla nich samo dopełnienie kwestii formalno-prawnych. Obecnie ważnym celem Stowarzyszenia jest możliwość pomagania innym. Wcześniej jej członkowie muszą jednak skupić się też na sprawach bardziej przyziemnych, związanych z księgowością i podatkami.

Edukacja ekologiczna w Toruniu

Stowarzyszenie Zielona Ostoja to też działalność edukacyjna w Toruniu. Jej działacze uczą m.in. tego, jak należy dbać o środowisko naturalne. Misją organizacji jest także szerzenie wśród dzieci wiedzy, jak zachowywać się w otoczeniu przyrody. Edukuje ona również na temat korzyści związanych z obcowaniem z naturą. Stowarzyszenie współpracuje z nadleśnictwem Lasów Państwowych, które wspiera edukację przyrodniczo-leśną najmłodszych. Pomoc leśników z Nadleśnictwa Toruń widoczna jest od pierwszych dni istnienia organizacji. Stowarzyszenie może liczyć m.in. na prowadzenie „zielonych lekcji” dla dzieci czy wsparcie organizacyjne podczas rodzinnych ognisk.

Środowisko naturalne w rozwoju dziecka

Główną misją Stowarzyszenia Zielona Ostoja jest promowanie środowiska naturalnego w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży. Organizacja uświadamia również, jak ważny jest kontakt z naturą dla poprawy zdrowia i komfortu życia osób dorosłych. Ponadto, jej członkowie starają się walczyć z zespołem deficytu natury u dzieci.

„Organizujemy cyklicznie rodzinne spotkania przy ognisku, spacery po lesie, promujemy ekoturystykę, rejsy po Wielkich Jeziorach Mazurskich dla dzieci i młodzieży, wspólne wyjazdy na spływy kajakowe. Organizujemy też zajęcia aktywności fizycznej w otoczeniu przyrody naturalnej”.

Podczas spotkań dla rodzin, członkowie stowarzyszenia dbają o dużą ilość atrakcji. Dzieci i rodzice mogą m.in. strzelać z łuku, grać w badmintona czy piłkę nożną. Czekają na nich również gry zręcznościowe, np. diabelskie kijki, a na najmłodszych – bańki mydlane! Takie spotkania mają na celu zachęcenie młodych ludzi do wyjść z domu i aktywności na zewnątrz.

czas na łonie natury

Pomoc psychologiczna dla dzieci

Organizacja nie tylko zrzesza pasjonatów natury, edukuje i organizuje plenerowe eventy. Dodatkowo, pomaga ona również dzieciom z różnymi schorzeniami oraz problemami środowiskowymi. Wśród członków Stowarzyszenia Zielona Ostoja znajdują się doświadczeni specjaliści. To osoby z wykształceniem psychologicznym, pedagogicznym i medycznym. Dzieci mogą liczyć na ich wsparcie i pomocną dłoń, niezależnie od problemu, z jakim się borykają. Już sam aktywny wypoczynek na łonie natury pomaga odzyskać spokój. Ma on nieoceniony wpływ na samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Według członków stowarzyszenia:

„Człowiek, tak jak zwierzęta, potrzebuje swojego naturalnego środowiska do prawidłowego funkcjonowania. Edukujemy, jak korzystać z tych niedocenianych źródeł ciszy, świeżego powietrza, uspokajającej kolorystyki i nieograniczonej zielonej przestrzeni do odzyskania i utrzymania własnej równowagi.”

Stowarzyszenie Zielona Ostoja to grupa wspaniałych ludzi, których połączyła miłość do przyrody. Możliwość codziennego obcowania z naturą to duży przywilej, z którego często nie korzystamy. Dzięki takim organizacjom, więcej osób zauważa piękno w otaczającym ich świecie. Wsparcie Zielonej Ostoi w postaci darowizny czy założenia własnej zbiórki, może znacząco pomóc jej rozwijać się. Takie inicjatywy warto wspierać bez dwóch zdań!