Jaką aktywność fizyczną wybrać na wiosnę?

Jaką aktywność fizyczną wybrać na wiosnę?

Wiosna, wiosna, ach to ty! Trudno usiedzieć w domu, kiedy po długiej i dość ponurej zimie, świat zaczyna budzić się do życia. Lawirując pomiędzy kwarantannami, izolacjami, home office ciężko nam było tej zimy wysupłać z siebie entuzjazm. Wiosną pojawia się on mimowolnie! Wstępującą w nas energię warto wykorzystać z pożytkiem dla ciała i ducha. Aktywność fizyczna – dla jednych przebrzydła, dla innych ukochana, ma tę wspaniałą cechę, że wciąga i uzależnia. Warto poddać się temu, póki aura sprzyja, a wiosenne słoneczko pobudza nasze siły witalne na równi z pączkującymi liśćmi. Oto kilka propozycji na wiosenną aktywność fizyczną!

Spacery

Najprostsze i lubiane przez każdego. Nie potrzeba do nich przygotowania, chociaż oczywiście wygodne buty, to spacerowy must have. Na miejsce spacerowe najlepiej wybrać tereny z nieutwardzonym podłożem, jednostajny ruch po równej powierzchni powoduje niekorzystne przeciążenia. Gdy musimy kluczyć, omijać korzenie i kałuże, uruchamiamy więcej mięśni, nasze zmysły są bardziej uważne a ziemia znacznie lepiej amortyzuje kroki. Ponieważ tempo naszego oddechu się zwiększa, wybierajmy możliwie jak najczystsze rejony, o możliwie największej ilości roślin, aby oddychać jak najświeższym powietrzem. Spacerując pamiętajmy o właściwej postawie – chodząc w przygarbieniu obciążamy mocno kręgosłup. Warto w tym czasie napiąć mięśnie brzucha, myśleć o właściwym oddychaniu. Na ile to możliwe, starajmy się spacerować dynamicznie. Wspomagająco w tym może podziałać energetyzująca muzyka puszczana przez słuchawki. Dodając nieco tempa, albo przechodząc co jakiś czas do marszobiegu, znacząco zwiększamy spalanie kalorii i poprawiamy ogólną kondycję organizmu.

kobieta spaceruje z dziećmi po lesie

Jazda na rowerze

To przyjemna i relaksująca aktywność, która również umożliwia dostosowanie tempa do swoich możliwości. Z tego powodu to sport dobry zarówno dla początkujących jak i osób jeżdżących od lat. Jazda na rowerze nie obciąża stawów jak chodzenie, umożliwia również wygodne podparcie i stabilizacje kręgosłupa. Z racji szybszego przemieszczania się, możemy zaplanować dłuższe, ciekawsze trasy niż w przypadku aktywności pieszej. Jest to również znakomita opcja na rodzinne spędzanie czasu. Jeśli planujemy jazdę z małymi dziećmi koniecznie zaplanujmy drogę tak, by ominąć trasy samochodowe. Jeśli dzieci są jeszcze za młode na samodzielną jazdę, można wykorzystać kilka opcji. Do roweru jednego z rodziców dopasować fotelik lub przyczepkę. Można również zakupić rower trójkołowy z zbudowanym koszem dla dzieci z przodu. Jest to bardzo bezpieczna, chociaż dość kosztowna opcja. Jeśli nie mamy środków na taki zakup, warto założyć internetową zbiórkę pieniędzy i zebrać potrzebną kwotę. Crowdfundingowe inicjatywy związane ze zdrowym, ekologicznym trybem życia spotykają się z entuzjastycznym wsparciem.

Nordick walking

Zyskująca coraz większą popularność, aktywność uruchamiająca cały organizm. Sport ten polega na spacerowaniu z użyciem specjalnych kijków. Kijki mają za zadanie aktywować górne partie ciała. Wraz z rytmem kroków poruszają się ręce, ale również aktywuje się cała klatka piersiowa. Wzmacniają się mięśnie skośne brzucha  a także mięśnie pleców. Dodatkowo kijki zapewniają stabilność podczas marszu, umożliwiają podparcie się w razie konieczności. Z tego powodu jest to aktywność szczególnie polecana osobom starszym, otyłym, schorowanym, oraz po prostu początkującym. Tempo możemy dostosować do swoich możliwości. Kijki możemy kupić za kilkadziesiąt złotych, jednak jeśli myślimy poważnie o tej aktywności, warto zainwestować w droższe. Będą lżejsze, trwalsze i lepiej do nas dostosowane.

Bieganie

Jogging to ogromnie popularna na świecie aktywność. Nie jest ona jednak polecana dla każdego. Dość mocno obciąża nasz szkielet i może powodować kontuzje. Do biegania potrzebujemy naprawdę dobrych butów. Przyda się odzież oddychająca, która w skuteczny sposób pozwoli odprowadzić parującą z naszego ciała wilgoć. Bieganie wywołuje upajający wyrzut endorfin, ale wiosną niesie również pewne zagrożenie. Zwiększona aktywność oddechowa, naraża nas na dużą ekspozycję na smog. Z tego powodu, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek ćwiczenia na świeżym powietrzu, warto sprawdzić natężenie smogu w okolicy. Wystarczy w tym celu zainstalować odpowiednią aplikację. Jeśli natężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest zbyt duże, warto przełożyć bieganie. Dobrze jest wybierać tę aktywność w niepogodę, ponieważ wiatr pięknie rozgania smog, a deszcz całkiem skutecznie go spłukuje.

biegający mężczyzna

W zdrowym ciele zdrowy duch - wiosna, słońce i ruch, to świetny sposób na podniesienie odporności i zadbanie o swoje zdrowie. Warto dobrać aktywność tak, aby sprawiała nam ona możliwie najwięcej przyjemności. Wówczas zwiększa się szansa, że ruch wejdzie nam w nawyk i pozostanie z nami na zasadzie codziennego rytuału. Wybierając aktywność na świeżym powietrzy korzystajmy z zielonych, bezpiecznych tras. Jeśli mamy przeczucie, że odpowiedni sprzęt wpłynie korzystnie na nasza motywację i poprawi komfort w trakcie aktywności – nie zwlekajmy z zakupem. W kwestiach finansowych możemy założyć zbiórkę internetową i podreperować budżet dzięki finansowaniu społecznemu.