Czego uczy sport

Czego uczy sport

Uprawianie sportu wiąże się nie tylko z lepszym zdrowiem i poprawą kondycji. Niesie ono za sobą szereg innych zmian, między innymi tych w naszych głowach i sposobie myślenia. Jak sport kształtuje charakter i wpływa na życie codzienne?

Sport a charakter

Od lat znane przysłowie mówi, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, a aktywność fizyczna od razu kojarzy się nam z kondycją i poprawą samopoczucia. To oczywiście jedne z największych zalet regularnego ruchu, jednak warto zwrócić uwagę również na fakt, czego uczy nas sport. To dziedzina, która w niezwykły sposób wpływa na nasze życie codzienne, postrzeganie świata i siebie samego. Trenując, odnajdujemy w sobie cechy, o których nawet nie mieliśmy pojęcia, stajemy się silniejsi nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Wielu z nas przez długie lata marzy o skoku ze spadochronem, locie paralotnią czy spływie kajakiem, a jednak zawsze jest coś, co nas zatrzymuje. Lęk, niepewność, a może brak funduszy?

O ostatnie nie musimy się martwić – wystarczy, że zorganizujemy zbiórkę, która przyczyni się do spełnienia tego marzenia. Dla wielu młodych ludzi to jedyna szansa na zrealizowanie celu i przeżycie przygody życia – gwarantujemy, że zaangażowanie innych w tego rodzaju zrzutki zawsze przekracza oczekiwania organizatora. Bo przecież marzeniom… trzeba pomagać!

Uczymy się wewnętrznej dyscypliny

W sporcie codziennie wyrabiamy sobie pewne nawyki – wczesnego wstawania, regularnego treningu, wieczornego rozciągania… To właśnie one sprawiają, że z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej zdyscyplinowani i dbamy o to, aby wykonać to, co sobie założyliśmy. Opuszczając zaplanowany dzień ćwiczeń lub wyłączając dzwoniący rano budzik, w końcu zaczynamy odczuwać wyrzuty sumienia. Dyscyplina w sporcie jest niezwykle ważnym czynnikiem, jeżeli chcemy osiągnąć zamierzony cel. Krótko mówiąc, przybliża nas ona do realizacji marzeń. Początkowo zauważamy tę samodyscyplinę tylko w aktywności fizycznej, jednak z czasem całe nasze życie staje się coraz bardziej uporządkowane – ponieważ zdajemy sobie sprawę, że bycie konsekwentnym to najlepsza droga do rozwoju.

Pokonujemy własne słabości

Sport to jedna z dziedzin, która wyjątkowo wpływa na walkę z lękami i blokadami tworzącymi się w naszych umysłach. Całe życie marzysz o skoku ze spadochronu, ale nigdy się nie odważyłeś? Lęk przed końmi niemal Cię paraliżuje, a jednak chciałbyś spróbować jazdy? Może to właśnie czas na taki krok! Kiedy zaczynamy uprawiać jakiś sport, okazuje się, że z dnia na dzień nasze obawy stają się coraz mniejsze, aż w końcu coś, czego panicznie się baliśmy, staje się naszą życiową pasją. A kiedy już raz odważymy się na coś, z podobnym podejściem zaczniemy robić kolejne rzeczy – okaże się wtedy, że jednak nie było czego się bać!

Uczymy się… pokory

Sport wiąże się ze zwycięstwami – mniejszymi czy większymi – czy też z pokonywaniem własnych barier, ale niejednokrotnie... także z porażkami. Nie da się ich uniknąć, jak w każdej innej dziedzinie życia. Nikt z nas nie jest niepokonany i to właśnie aktywność fizyczna często nam ten fakt uświadamia. Dzięki temu wiele dyscyplin sportowych uczy nas krytycznego spojrzenia na własną osobę, w sytuacji kiedy coś się nie uda. Sport sprawia, że zaczynamy akceptować porażki i uczymy się na nich, aby w przyszłości obrócić je w wygrane – nie tylko na boisku czy bieżni, ale i w życiu codziennym.

Dążymy do wyznaczonych celów

Niewiele jest na świecie rzeczy, które działają na nas tak motywująco, jak sport. Trenując daną dyscyplinę sportową, zwykle mamy obrany konkretny cel, który pragniemy osiągnąć. Wiedząc, że mamy przed sobą pewien punkt docelowy, mamy powód do działania i podchodzimy do zadania dużo z dużo większą motywacją. Niezależnie od tego, czy pragniemy przebiec maraton, czy wygrać mecz, w każdym naszym dniu jest coś, co pozytywnie nas napędza. W życiu codziennym – prywatnym czy zawodowym – również stale do czegoś dążymy. W sporcie, w porównaniu z pozostałymi życiowymi obszarami, są to dużo mniejsze cele, jednak uczą nas one przede wszystkim tego, aby nie poddawać się pomimo przeciwności losu. Zarówno aktywność fizyczna, jak i życie, przynosi trudniejsze momenty, ale jeśli je przetrwamy i zrealizujemy swoje postanowienie, satysfakcja wynagrodzi nam wszystko. Często także po osiągnięciu jednego sportowego celu, wyznaczamy sobie nowy, aby zawsze mieć do czego dążyć – dzięki temu nigdy nie tracimy zapału.  Tę umiejętność warto przełożyć na życie codzienne – bo jeśli mamy cel, staje się ono dużo bardziej kolorowe!

Uczymy się pracy zespołowej

Wiele dyscyplin sportowych, zwłaszcza tych zespołowych, może być świetnym przygotowaniem do pracy zawodowej, która wymaga współpracy z „teamem”. W jednej drużynie uczymy się odpowiedzialności za zespół, tolerancji i wyrozumiałości. Musimy polegać nie tylko na sobie, ale i na innych członkach drużyny, łatwiej więc przychodzi nam wspólne działanie. Umiejętność pracy zespołowej pozwala także redukować ilość konfliktów między członkami zespołu, ponieważ te mają bardzo duży wpływ na wynik – niezależnie od tego czy mówimy o wyniku meczu, czy firmowej współpracy. Sport zatem w znacznym stopniu może wpłynąć na umiejętność pracy zespołowej, jeżeli wcześniej miewaliśmy z tym trudności.

To niesamowite, jak sport kształtuje charakter i wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i pewność siebie czy samodyscyplinę. Bez wątpienia regularny ruch powinien być częścią życia każdego z nas – korzyści aktywności fizycznej nie sposób nawet policzyć. Wiemy już, czego uczy nas sport, a więc teraz trzeba sprawić, by stał się naszą codziennością. Niezależnie od tego, czy zaczniemy biegać, jeździć na rolkach, czy trenować jeździectwo, w każdej z tych dyscyplin odnajdziemy ogromne pokłady radości. Jeżeli natomiast pragniemy spróbować swoich sił w dyscyplinach wymagających większego nakładu finansowego, nie bójmy się organizować zbiórek! Portale z możliwością utworzenia zbiórki istnieją właśnie po to, aby pomagać nam w realizacji marzeń. Pozwólmy więc im działać i cieszmy się z niezapomnianych doświadczeń – życie jest za krótkie, aby cokolwiek powstrzymywało nas przed robieniem nowych rzeczy!