Miejsce z misją - Fundacja Integracji Społecznej "Przyjaciele"

Miejsce z misją - Fundacja Integracji Społecznej "Przyjaciele"

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” to organizacja, której działalność nie ogranicza się do jednego obszaru. Jej członkowie wspierają na co dzień zarówno potrzebujących mieszkańców, jak i skrzywdzone zwierzęta. Z dnia na dzień okazują oni innym jeszcze więcej serca.

Lubelska fundacja non-profit

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” z Czernica powstała z inicjatywy Agnieszki Danilewskiej. Obecnie jest ona prezesem organizacji i wspólnie z przyjaciółmi działa od 2016 roku na rzecz potrzebujących – ludzi oraz zwierząt.

„Odkąd sięgam pamięcią, zwierzęta były w moim życiu stałym elementem. Psy, koty, ptaki, myszki... Trafiały do mojego rodzinnego domu te porzucone, słabsze, niechciane, więc chciałam zapewnić im dobre życie. Najważniejsze miejsce w moim sercu zawsze zajmowały konie. To od nich zapałałam chęcią, by zostać weterynarzem.”

Zamiast tego Agnieszka wykupiła wymagającą intensywnej rehabilitacji klacz – Newadę. Klacz była bardzo doświadczona przez los, z zanikiem mięśni łopatki i uszkodzonym nerwem barkowym. Nikt nie wierzył w sukces jej leczenia i możliwość przetrwania. Właścicielka jednak wytrwale studiowała książki, uczyła się od specjalistów. Dzięki samozaparciu i odwadze Agnieszki Danilewskiej zwierzę rozpoczęło półtoraroczną fizjoterapię i wróciło do pełni sił. To wydarzenie dało Prezes fundacji motywację do dalszego działania. Zapragnęła ona pomagać zwierzętom na co dzień i za jakiś czas ukończyła pierwszy w Polsce kurs zawodowy fizjoterapii zwierzęcej. Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” powstała dzięki ogromnej miłości Agnieszki Danilewskiej do zwierząt. Uratowała ona ich wiele – niechcianych, bezdomnych, po wypadkach i interwencjach. Pomimo negatywnych komentarzy i braku funduszy, potrzebujące stworzenia otrzymały nowy, kochający dom. Organizacja działa dzięki darowiznom – zarówno od osób prywatnych, jak i z budżetów lokalnych, regionalnych czy państwowych. Obecnie prowadzi ona zbiórkę „Dom dla zasłużonych koni” na portalu crowdfundingowym Pomoc.pl.

”Wszelkie uzbierane przez nas środki przeznaczamy na polepszenie życia lokalnej społeczności oraz zwierząt pod naszą opieką – na to, aby nasza Fundacja funkcjonowała i mogła pomagać. Szukamy środków lub fundatorów na kapitalny remont ośrodka i dostosowanie go również dla osób z niepełnosprawnością.”

W obliczu wojny w Ukrainie, Fundacja postanowiła zorganizować pomoc rownież dla zwierząt i ich opiekunów uciekających z okupowanego kraju.

Działalność ekologiczna i miejsce odpoczynku

Założyciele Fundacji pragnęli, aby stała się ona miejscem do rozwoju twórczości artystycznej i – przede wszystkim – odpoczynku. Od 2021 roku prowadzą oni działalność ekologiczną. Dzięki niewielkiemu grantowi, organizacja pozyskała środki na częściowe wyposażenie pracowni artystycznej pod nazwą „Up-recykling i nie tylko”. Jednym z elementów programu jest edukacja ekologiczna. Szerzenie wiedzy na temat konsumpcjonizmu i zanieczyszczenia środowiska jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne. Jak przypominają działacze organizacji, problemy te dotyczą każdego z nas. Słowa, jakimi się kierują, to:

"Myśl globalnie, działaj lokalnie.”

Chcąc wspierać całą planetę, rodzinna fundacja skupia się więc na dbaniu o swoją okolicę, włącznie z jej społecznością oraz zwierzętami.

leżące koty

Wsparcie dla mieszkańców powiatu ryckiego

Misją Fundacji Integracji Społecznej „Przyjaciele” jest pomoc potrzebującym mieszkańcom powiatu Ryckiego. Jak mówi Prezes organizacji, Agnieszka Danilewska:

„Chętnie podejmujemy działania prospołeczne w oparciu o analizę potrzeb społeczności lokalnej. W 2018 roku wdrożyliśmy projekt skierowany do mieszkańców w trudnej sytuacji – Pomoc sąsiedzka.”

Pierwsza przeprowadzona zbiórka i pomoc lokalnych firm zaowocowały dwiema akcjami pomocy przedświątecznej. W ramach projektu fundacja współpracuje z innymi organizacjami, wspierającymi potrzebujących. Pomagała Stowarzyszeniu Pierwsza Szansa z Lublina. Członkowie „Przyjaciół” pozyskują od zaprzyjaźnionych firm m.in. produkty spożywcze. Przekazując je do innych organizacji pozarządowych, krzewią postawę „Pomóż sąsiadowi”. Kierując się tą zasadą, działacze organizacji – w tym Pani Prezes – oferują bezpłatną pomoc starszym osobom z okolicy. Obejmuje ona m.in. codzienne zakupy czy transport do lekarza. Działalność ta rozpoczęła się na początku pandemii, jednak trwa do dzisiaj. Obecnie, w obliczu wydarzeń w Ukrainie, fundacja również wspiera inne organizacje pomagające naszym sąsiadom. Ponadto, Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” szerzy wiedzę na temat depresji – choroby, która w obecnie dotyka coraz więcej osób.

Pomoc dla zwierząt

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” realizuje stały projekt „Pomoc zwierzętom i ich opiekunom”. Jego celem jest pomoc i opieka nad zwierzętami o różnych potrzebach, które trafiły do organizacji. Fundacja jest obecnie domem dla dwudziestu pięciu mieszkańców – koni, kóz, psów i kotów. Wymagają one codziennej pielęgnacji i karmienia, a niekiedy i podawania leków. W ramach programu Fundacja prowadzi także kampanie kastracji i sterylizacji zwierząt domowych. Ich celem jest szerzenie świadomości na temat zabiegów, które zapobiegają nadmiernemu rozmnażaniu zwierząt. Sama organizacja przeprowadza akcje sterylizacji kotów z pobliskich wsi – jeżeli dysponuje wolnymi funduszami. W związku z pandemią koronawirusa, „Przyjaciele” musieli wstrzymać te działania. Było to spowodowane brakiem wystarczającej ilości środków na zabiegi. To jednak nie powstrzymało członków fundacji przed działaniami na innych obszarach. Czas ten poświęcili oni na podnoszenie swojej wiedzy na temat zarządzania organizacją, rozwoju wolontariatu oraz fundraisingu.

Darmowe zajęcia hipoterapii w powiecie ryckim

Jednym z ciekawszych projektów Fundacji był ten o nazwie „Na końskim grzbiecie po zdrowie”. Rozpoczął się on w 2017 roku – działacze organizacji pragnęli wykorzystać cały swój potencjał. Jego celem było zaoferowanie darmowych zajęć z hipoterapii i jazdy konnej. Inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Te nie tylko zgłębiały tajniki jeździectwa, ale i uczyły się opieki nad kopytnymi podopiecznymi fundacji. Niestety, projekt musiał zostać zawieszony m.in. z powodu braku odpowiedniej infrastruktury. Na decyzję wpłynął również wiek koni, znajdujących się pod skrzydłami Fundacji. Ponad dwudziestoletnie zwierzęta są obecnie na zasłużonej emeryturze. Wciąż jednak bawią najmłodszych i dorosłych jako wyjątkowo wdzięczni towarzysze.

jazda konna

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” to grupa ludzi o wielkich sercach, którzy nie przestają się nimi dzielić. Jeżeli chcesz przyłączyć się do dzielenia dobrem, wesprzyj zbiórkę lub załóż swoją własną. Dzięki pomocy Wspierających, podopieczni organizacji każdego dnia zyskują szansę na lepsze życie!