Jak możesz pomóc Ukrainie?

Jak możesz pomóc Ukrainie?

Rosja zaatakowała Ukrainę. Wobec konfliktu zbrojnego tysiące osób potrzebuje pomocy. Wielu z nas zastanawia się jak pomóc naszym wschodnim sąsiadom. Sposobów na to jest wiele. Jeżeli chcesz udzielić realnego wsparcia, sprawdź jak bezpiecznie to zrobić. Przedstawiamy listę zweryfikowanych zbiórek i akcji charytatywnych.

Zbiórki dla Ukrainy

Wsparcie finansowe w przypadku konfliktu zbrojnego to nieoceniona pomoc. Pieniądze można wymienić na każdy rodzaj pomocy w zależności od potrzeb. Organizatorzy, zakładający zbiórki finansowe przekazują je na określone cele: żywność, leki, amunicje, ubrania, transport i wiele innych. Zobacz, gdzie bezpiecznie możesz przekazać darowiznę:

Środki finansowe możesz też przekazywać bezpośrednio do ukraińskich organizacji. Zawsze sprawdzaj ich wiarygodność zanim dokonasz wpłaty. Poniżej lista tych zweryfikowanych, bezpiecznych organizacji:

 • Army SOS - organizacja planuje zakupy amunicji, specjalistycznego ekwipunku wojskowego.
 • Come back alive - organizacja współpracuje bezpośrednio z ukraińskim wojskiem. Można przekazywać darowizny na zakup kamer termowizyjnych, gogli noktowizyjnych, opatrunków.
 • Razom for Ukraine - jest to zbiórka wspierana przez Ukraińców zamieszkałych na terenie Polski.
 • Skrzydła Feniksa - organizacja zbiera fundusze na umundurowanie, leczenie rannych i remont wykorzystywanych przez nią budynków.
 • Szpitalnicy - wspierając tę organizację pomagasz służbie medycznej, pracującej bezpośrednio na froncie.
 • Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek - organizacja kobiet, wspierających sytuacje obronne.
 • Vostok SOS - organizacja wspierająca armię.
 • Voices of Children - organizacja pomaga dziecięcym ofiarom wojny.

Działania MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło stronę internetową: https://pomagamukrainie.gov.pl/. Za jej pośrednictwem można zgłosić chęć udzielenia pomocy Ukrainie. Wystarczy wypełnić formularz i zaznaczyć rodzaj oferowanej pomocy. Wszystkie osoby, które chcą udzielić uchodźcom noclegu, transportu, czy przekazać dary - mogą to zrobić szybko i bezpiecznie.

MSZ uruchomiło też specjalną infolinię dla obywateli Ukrainy, przekraczających polską granicę. Wszystkie informacje pomocowe otrzymają oni pod nr  +48 47 721 75 75.

Grupy pomocowe

W social mediach powstaje mnóstwo lokalnych grup pomocowych, gdzie każdy może zaoferować wsparcie. Ludzie wspólnie organizują transporty, noclegi czy zbiórki żywności i odzieży. Większość ofert wsparcia otagowana zostaje hasztagami: #pomocukrainie lub #pomocdlaukrainy dla łatwiejszego wyszukiwania.

zdjęcie posta na Fcebooku

Dodatkowa pomoc

Nie wszyscy dysponują zbędną gotówką, wolnym pokojem czy transportem. Poza wsparciem podstawowych potrzeb, ludzie często oferują pomoc dodatkową. Firmy zajmujące się rękodziełem tworzą dedykowane Ukrainie gadżety, a dochód z ich sprzedaży przekazują organizacjom pomocowym. Placówki medyczne proponują darmową opiekę zdrowotną dla uchodźców, restauracje bezpłatne posiłki dla przyjezdnych ukraińskich rodzin.  W mediach społecznościowych powstał hasztag #gastrodlaukrainy. Można pod nim znaleźć restauracje oferujące wsparcie dla osób z Ukrainy. Każdy tak naprawdę może zaoferować indywidualną formę pomocy, odpowiadającą swoim możliwościom.

Bank Żywności

W całej Polsce uruchamiane są zbiórki żywności. Cały czas powstają nowe punkty, do których można przynosić produkty spożywcze.

 • Bank Żywności w Trójmieście prowadzi zbiórkę. Oto lista punktów, gdzie można przekazywać dary.
 • Bank Żywności SOS w Warszawie – przynosić dary można od 8.30 do 18.00 w magazynie przy ul. Stanisława Bodycha 97 w Regułach. Kontakt z Beatą Macios 601 390 536 lub Joanną Galek 601 390 094 oraz drogą mailową bzsos@bzsos.pl
 • Bank Żywności w Olsztynie założył zbiórkę pieniędzy na zakup żywności, która zostanie dostarczona ukraińskim uchodźcom.
strona internetowa Banku Żywności

Pomoc psychologiczna

Wojna to traumatyczne wydarzenie dla każdej ze stron konfliktu. W ramach pomocy jej ofiarom uruchomiono  pogotowie psychologiczne w języku polskim i rosyjskim. Jest ono dostępne pod nr: 22 566 22 27. Psycholog w języku rosyjskim jest osiągalny pod tym numerem we wtorki w godz. 8 - 13, w środy w godz. 17 - 20 i w piątki w godz. 8 - 13. Pod numerem 22 566 22 20 działa też infolinia w języku ukraińskim, pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia. Sporo prywatnych placówek i lekarzy specjalistów ogłasza swoją gotowość do darmowej pomocy. Najlepiej odnaleźć takie apele w mediach społecznościowych, korzystając z odpowiednich hasztagów.

Wsparcie samorządów

Pomoc Ukrainie organizowana jest także przez instytucje samorządowe. W każdym dużym mieście urzędy miasta uruchomiły wsparcie dla uchodźców w Ukrainy. Przyjmowana jest tam każda pomoc. Wystarczy więc wejść na stronę danego urzędu i skontaktować się z odpowiednią osobą lub wypełnić formularz.

Cały czas powstają nowe inicjatywy pomocowe. Liczba organizowanych zbiórek wciąż rośnie. Każdy, kto tylko chce pomóc, dostanie taką możliwość. Prosimy jednak o czujność. Niestety sytuacja jest też wykorzystywana przez osoby nieuczciwe, które próbują zarobić na krzywdzie innych. Coraz częściej słychać o nieuczciwych przewoźnikach, którzy za spore kwoty oferują transport spod granicy do Polski. Pamiętaj, jest wielu Polaków, którzy robią to za darmo. Zawsze dokładnie weryfikuj źródła, z których korzystasz lub trzymaj się polecanych miejsc.

Jeśli prowadzisz zbiórkę lub ktoś w Twoim otoczeniu organizuje akcje pomocową dla Ukrainy, odezwij się do nas. Wspólnie zdziałamy więcej!