Na pomoc psim przyjaciołom – Fundacja Victoria na 4 łapy

Na pomoc psim przyjaciołom – Fundacja Victoria na 4 łapy

Krakowska Fundacja Victoria na 4 łapy to miejsce pełne miłości i ciepła. Nowy dom dla kilkuset psów, liczne zakończone sukcesem interwencje, działalność adopcyjna – to tylko kilka spośród wielu jej dokonań. Organizacja daje czworonogom szansę na nowe życie u boku kochających właścicieli.

Jak powstała Fundacja Victoria na 4 łapy?

Założyciele Fundacji: Monika i Krzysztof Cop, Katarzyna Budzias i Monika Macura działali na rzecz psów wiele lat przed jej powstaniem. Długoletni wolontariat i działalność jako grupa „Tuti, Sonia i przyjaciele” okazały się bardzo dobrym przygotowaniem. Doświadczenie, chęci do działania oraz miłość do ras brachycefalicznych – to powody, dla których zdecydowali się oni założyć organizację.

„Dzięki wsparciu Ludzi Dobrej Woli i wszystkim dobrym słowom, postanowiłyśmy otworzyć Fundację i mieć możliwość robienia tego, co lubimy – czyli pomagania braciom mniejszym.”

– mówi Monika Cop. Fundacja Victoria na 4 łapy istnieje na mapie Krakowa od 16 stycznia 2018 roku. Motorem napędowym do stworzenia takiego miejsca było również wsparcie wielu właścicieli buldogów i mopsów. Fundacja niesie pomoc porzuconym i krzywdzonym zwierzętom – głównie przedstawicielom tych ras. Pod jej skrzydłami są jednak także inne potrzebujące psy. Na co dzień członkowie organizacji działają w zakresie zwalczania bezdomności i rozmnażania zwierząt.

Nutka ze swoją nową właścicielką

Skuteczne leczenie psów

Fundacja Victoria na 4 łapy pomaga zaniedbanym psim czworonogom powrócić do zdrowia i pełni sił. Jednym z podopiecznych, którego udało się jej uratować, był oddany przez hodowcę Jasiu – buldog z wadą serca. Prażynka, posiadająca męskie i damskie narządy płciowe, przeszła operację na wrocławskim UP. Zabieg Zosi, kolejnego psiaka z wadą genetyczną, również zakończył się pomyślnie. Podobnie, szansę na nowe, pieskie życie w zdrowiu otrzymała Elza, borykająca się z olbrzymim guzem. Fundacja objęła opieką także Rysia – szczeniaka z rozszczepem warg – który obecnie tryska energią! To tylko kilka spośród uratowanych przez fundację psów, nazywanych przez jej członków Victoriankami. Powrotu do zdrowia i ciepłego domu doczekało się do tej pory ponad dwieście czworonogów. Na rzecz swoich podopiecznych organizacja uruchamia zbiórki w serwisie Pomoc.pl. Zgromadzone fundusze pomagają m.in. w pokryciu wysokich kosztów ich leczenia.

Działalność adopcyjna

Motto, którym kierują się członkowie Fundacji, brzmi:

„Adoptując jednego psa nie zmienisz całego świata, ale zmienisz cały świat tego psa”.

Victoria na 4 łapy zajmuje się nie tylko leczeniem porzuconych lub zabranych z interwencji psów. Jej główną misją jest prowadzenie działalności adopcyjnej. Zwierzęta członków organizacji także pochodzą z adopcji. To jeden z powodów, dla których postanowili oni szerzyć tę działalność. Fundacja pomaga odnaleźć swoim czworonożnym podopiecznym domy adopcyjne. Celem poszukiwań jest zawsze dom stały lub dom tymczasowy dla psa. Te drugie najczęściej stają się schronieniem psiaków na wiele kolejnych lat. Najważniejszym czynnikiem, na który Zarząd zwraca uwagę przy wyborze domu, jest dobro zwierzęcia. Wszystkie czworonogi czekające na nowego właściciela są po zabiegu sterylizacji lub kastracji.

Cezar ze swoim nowym panem

Interwencje Fundacji Victoria na 4 łapy

Dokonań organizacji nie sposób zliczyć na palcach jednej ręki. Jej członkowie każdego dnia walczą o godne życie dla psich czworonogów. Zwierzęta pochodzą z różnych miejsc, choć głównie są to interwencje. Wiele z nich to także psy porzucone i błąkające się po okolicy. Inne oddawane są do fundacji bezpośrednio przez właścicieli. Podczas interwencji działacze ratują psy z przerażających warunków, zdejmują je z łańcuchów i wynoszą na rękach. Wiele podopiecznych fundacji zostało znalezionych w lasach czy przywiązanych do ulicznych słupów. Znalezione psy często są głodzone, chore i wycofane. Nie bez powodu organizacja współpracuje ze Strażą Miejską, Policją oraz lekarzami weterynarii. Fundacja Victoria na 4 łapy pomaga zwierzętom rozpocząć nowe, lepsze życie.

Helenka w kołnierzu ortopedycznym

Rozmnażanie zwierząt

Od początku swojej działalności Fundacja Victoria na 4 łapy propaguje sterylizację oraz kastrację. Organizacja jest zdania, że psów żyjących w fundacjach i schroniskach nie powinno się rozmnażać. W przeciwnym razie, do przytulisk wciąż trafiać będą kolejne porzucone zwierzęta. Dzięki szerzeniu świadomości, coraz większa część społeczeństwa uważa te zabiegi za niezwykle potrzebne. Kastracja i sterylizacja zapobiegają dodatkowo wielu chorobom, przez które człowiek tak często porzuca zwierzęta.

Buldogi i mopsy do adopcji

Psy ras brachycefalicznych należą do wymagających i chorowitych czworonogów. Nowi właściciele powinni być świadomi ich ewentualnych kłopotów zdrowotnych i kosztów leczenia. Oddając podopiecznego do adopcji, fundacja zawsze upewnia się, że przyszła rodzina zapewni mu odpowiednią opiekę. Jak mówi Monika Cop:

„Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby nasz podopieczny był zdrowy i szczęśliwy”.

Obecnie wiele psiaków zamieszkujących fundację czeka na nowy dom. Adoptować może je każda dorosła osoba świadoma rasy i samego procesu. Buldożki i mopsy do adopcji pragną tylko jednego –  szczerej, bezwarunkowej miłości.

Tereska w nowym domu

Jeżeli pragniesz stworzyć dom tymczasowy dla psa bądź zapewnić mu schronienie na stałe, nie wahaj się. Fundacja Victoria na 4 łapy i jej psi podopieczni czekają na ludzi o otwartych sercach. Organizacja potrzebuje również dobrej jakości karmy oraz akcesoriów dla czworonogów. To m.in. legowiska, smycze, szelki, podkłady czy środki na pchły i kleszcze. Dzięki stałemu wsparciu sympatyków, fundacja prężnie działa. Pomoc w postaci darów rzeczowych lub wpłat na zbiórki jest więc nieoceniona.