Mikołajkowe pomysły na zbiórki

Mikołajkowe pomysły na zbiórki

Kolejny rok pandemii odbił się na naszym zdrowiu  - tak fizycznym jak psychicznym. Czwarta fala w natarciu i chociaż dodatkowe obostrzenia nie zostały jeszcze wprowadzone, odczuwamy coraz silniejszy stres. Ciężka atmosfera udziela się również dzieciom. Ze względu na kwarantanny cały czas funkcjonują w zawieszeniu między zdalną, a stacjonarną nauką. Pilnie potrzeba nam radosnych i beztroskich wydarzeń, które podnoszą na duchu i pozwalają na chwilę zapomnieć o problemach. Oto nadarza się wspaniała okazja, aby podładować baterie – Mikołajki, święto dzieci, jeden z najmilej kojarzonych dni w roku. Oto kilka pomysłów, jak uczynić ten dzień jeszcze bardziej radosnym!

Gra terenowa

Gry miejskie i inne gry terenowe organizowane w przestrzeni publicznej zyskują niesamowitą popularność w ostatnich latach. Jest to inicjatywa spotykająca się z tak ogromnym entuzjazmem, że powstają nawet specjalne aplikacje na telefon, dzięki którym można grać w pojedynkę, zwiedzając jednocześnie miasto. Gra z okazji Mikołajek to przecudowny przykład zabawy dla dzieci, zapewniającej ruch na świeżym powietrzu i masę frajdy! Gra wymaga od organizatorów sporej wyobraźni i nieco wolnego czasu, bo sprawę trzeba dobrze przemyśleć i przygotować. Najpopularniejszą koncepcją jest wyścig po zaprojektowanych stacjach. W wybranej przestrzeni przygotowane są punkty z zadaniami. Uczestnicy wykonują zadania i otrzymują instrukcje umożliwiające odnalezienie kolejnego punktu. Drużyny mogą mieć przygotowane inne trasy po punktach, ale mogą mieć również te same – współzawodnictwo mocno nakręca tę zabawę. Trzeba koniecznie dobrać teren i zadania odpowiednio dla grupy docelowej. Jeśli dzieci mają grać samodzielnie, potrzebna jest bezpieczna, zamknięta przestrzeń, co może się okazać problematyczne. Dużo więcej możliwości dają drużyny mieszane – dorośli i dzieci. Gra nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale jeśli założymy na ten cel zbiórkę i zbierzemy większe fundusze, grę można zorganizować dużo atrakcyjniej, na przykład dla większej grupy osób.

Akcja karmnik

Mikołajkowe atrakcje warto przekuć w coś dobrego dla świata. Uwrażliwianie młodych ludzi i pobudzanie w nich empatii w stosunku do zwierząt jest ogromnie ważną misją. Dla wielu dzieci dokarmianie ptaków jest niemal kategorią sportu zimowego. Można wiec zorganizować szybko i prosto cudną akcję mądrego dokarmiania. Wystarczy do tego celu przygotować odpowiednio dużo wartościowego pokarmu i akcesoriów do budowy różnego rodzaju karmników. Resztę załatwią małe dziecięce rączki. Różnorodne nasionka, smalec i inne dodatki, zostaną zamienione w ptasią stołówkę. Za „naczynia” w tym barze mogą służyć wydrążone połówki kokosa, szyszki, puste butelki po napojach i inne łatwo dostępne akcesoria. Gotowe „karmniczki” można porozwieszać na okolicznych drzewach lub koncentrować na jednym – ubrać bożonarodzeniową choinkę dla ptaszków. Taka zabawa może być kapitalną lokalną integracją dla dzieci, które mają coraz mniej okazji do spotkań z sąsiedztwem. Zbiórka internetowa pomoże pokryć koszt materiałów potrzebnych do wykonania karmniczków.

dziecko karmiące ptaki

Świąteczne dekoracje

Mikołajki to dzień, w którym już legalnie i bez obciachu można ozdabiać świat na święta. Przy coraz szybciej zapadającym zmroku, oświetlone elementy krajobrazu cieszą oko i rozgrzewają serduszka. Dostępność materiałów do zdobień jest nieskończona, a jedynym limitem w tym temacie są finanse. Można te kwestie łatwo rozwiązać zakładając internetową zbiórkę pieniędzy. Uruchamiając lokalną społeczność możemy zebrać fundusze a przy okazji chętnych do wspólnego ozdabiania okolicy. Można to połączyć z akcją ubierania choinki dla dzieci. Ozdabianie bombek, klejenie łańcuchów no i koniecznie rozwieszanie lampek – cudownie integrujące i ogromnie satysfakcjonujące dla ludzi w każdym wieku. Chociaż z zewnątrz wydaje się to trywialną zabawą, taka wspólna aktywność może nieść autentyczną pomoc dzieciom pogubionym w tym pandemicznym świecie. Wspólne twórcze działanie z zaangażowanymi społecznie dorosłymi, może wnieść zupełnie nowe spojrzenie na ich role w świecie i kształtować fantastyczne podejście do życia. Efekty takiej zabawy będą cieszyć oko aż do przyszłego roku, a później można je ostrożnie pościągać i bezpiecznie przechować aż do kolejnych Mikołajek.

rodzina przygotowuje świąteczne ozdoby

Mikołajki to taki jednoznacznie pozytywny dzień, a w prosty sposób można uczynić go jeszcze bardziej magicznym! Wystarczy wyjść z domu i spędzić ten dzień z innymi ludźmi na twórczym działaniu, świetnie się przy tym bawiąc. Jesteśmy gatunkiem społecznym i potrzebujemy naszych małych lokalnych społeczności. Pandemia wymusza na nas izolację, ale czas spędzany na świeżym powietrzu jest obecnie najbezpieczniejszą forma spotkań z ludźmi. Wiele z tych opisanych powyżej rzeczy można robić bez nakładów finansowych, ale z jakimś początkowym budżetem będzie po prostu przyjemniej, nawet gdyby miała z tego być tylko ciepła herbatka serwowana po lub w trakcie zabawy. Nie wahajmy się więc i załóżmy zbiórkę, żeby kwestie finansowe nie popsuły nam zabawy.