10 pomysłów na spędzanie dnia z dzieckiem

10 pomysłów na spędzanie dnia z dzieckiem

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, co byłoby najdoskonalszym prezentem dla Twojej pociechy. Prześledziłeś najgłębsze zakątki Internetu w poszukiwaniu wymarzonej gry komputerowej syna, lub interaktywnej lalki dla córki, którą posiadały już wszystkie jej koleżanki. Po miesiącu każdy z tych prezentów lądował nieużywany w kącie pokoju. Gdyby zapytać dziecka, co sprawiłoby mu najwięcej radości, z pewnością odpowiedzią byłoby spędzenie czasu z rodzicami. Żyjemy w świecie, gdzie czas jest najdroższą wartością, nieustannie jednak nam go brakuje. Kiedy oboje rodziców pracuje, a po powrocie muszą zając się domem, ciężko im znaleźć jeszcze czas na zabawę z dzieckiem. Musisz jednak pamiętać, że wspólne chwile ze swoją pociechą to dla niego najtrwalszy fundament. Pozytywnie wpływa na rozwój jego mózgu, zabawa pobudza wyobraźnie i kształtuje pewność siebie. Postaraj się więc codziennie znaleźć chwile na drobne aktywności ze swoim dzieckiem, a w dni wolne mobilizuj całą rodzinę do wspólnego spędzania czasu. Organizuj kreatywne zabawy dla dzieci, zaproponuj wspólne gotowanie, ucz przez rozrywkę. Staraj się też rozwijać w dziecku empatię i chęć do pomocy innym. Świetnym pomysłem na wspólnie spędzoną sobotę może być udział w biegu charytatywnym lub wsparcie zbiórki pieniędzy na leczenie chorego dziecka z sąsiedztwa. Pamiętaj o istnieniu portali crowdfundingowych, gdzie możecie wspólnie wesprzeć różnego typu inicjatywy, lub utworzyć zbiórkę na dany cel.

Zbliża się światowy Dzień Dziecka, z tej okazji podrzucamy Ci pomysły na zabawy dla dzieci. Zainspiruj się naszymi propozycjami i spraw prawdziwą frajdę swojemu maluchowi. Każdy z nich ma inne pasje, przyzwyczajenia i dominujące cechy charakteru. Ważne, abyś przy wyborze sposobu na spędzanie czasu z dzieckiem, kierował się jego naturalnymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Nie zmuszaj dziecka do rzeczy, których nie lubi, nawet jeśli Tobie sprawiają one frajdę.

1. Wiosenny spacer

Obecny czas jest szczególnie trudny ze względu na wprowadzanie lockdownów, co zamyka nas w domach. Dodatkowo nauczanie zdalne sprawia, że dzieci spędzają większość czasu przed monitorem komputera. Dlatego w miarę możliwość zadbaj, aby Twoja pociecha spędzała też czas na świeżym powietrzu. W pogodny dzień wybierzcie się razem na wycieczkę do lasu. Okres wiosny to znakomity moment, aby obserwować budzącą się do życia przyrodę. Możecie zaobserwować leśne kwiaty, w maju znajdziecie mnóstwo pachnących konwalii. Na drzewach pojawią się już pąki i liście a dookoła słychać śpiew różnorakich ptaków. Jeśli będziecie czujni, możecie przyłapać dzięcioła stukającego w konar drzewa lub stado saren na polanie. Wiosenna wycieczka do lasu to znakomity sposób, aby uwrażliwić dziecko na piękno natury i efektywna lekcja gatunków roślin i zwierząt.

2. Maraton czytania

Być może Twoje dziecko jest typem mola książkowego, uwielbia wcielać się w bohaterów literackich i poznawać nowe historie. Zorganizujcie wspólne czytanie na głos książki, którą lubi. Podzielcie się na role i wymiennie recytujcie poszczególne kwestie. Możesz też zaproponować mu lekturę, której jeszcze nie zna, a podejrzewasz, że może przypaść mu do gustu. Dla dziecka, jako rodzic jesteś największym autorytetem, któremu nieustannie stara się dorównać. Jeżeli okazujesz zainteresowanie jego pasją, wpływasz na jego poczucie własnej wartości.

3. Lekcja pływania

Po codziennej dawce wiedzy, jaką dziecko zdobywa podczas lekcji w szkole, pora by zażyło też odrobiny ruchu. Aktualnie przez nauczanie zdalne lekcje wychowania fizycznego powinieneś organizować dziecku samodzielnie. Możesz zaproponować mu wspólny trening pływacki na basenie. Jest to nauka przez zabawę. Sporty wodne aktywują do pracy jednocześnie całą masę mięśni, dlatego poza zapewnieniem mu rozrywki, dbasz też o jego kondycję i zdrowie. Podczas uprawiania sportu organizm wytwarza całą masę endorfin, która dodaje energii i zapewnia dobry humor na resztę dnia.

4. Budowanie miasta z klocków

Zajęciem, które świetnie rozwija umiejętności twórcze i manualne dziecka, jest budowanie z klocków. Idealne do tego są klocki LEGO, z których można stworzyć prawdziwe cuda. Dzięki Twojej pomocy może powstać statek piracki, warownia rycerska lub całe miasto z restauracją i remizą strażacką. Zanim się obejrzysz, Twoje dziecko samo będzie umiało zbudować jeszcze bardziej zaawansowane konstrukcje.

budowanie z klocków

5. Zabawa w podchody

Wybierając się całą rodziną na spacer do lasu, możecie wspólnie zorganizować zabawę w podchody. Podzielcie się na dwie drużyny, w każdej z nich na czele powinien stanąć ktoś dorosły, aby czuwać nad bezpieczeństwem dziecka. Kierujcie się strzałkami i wskazówkami pozostawionymi przez przeciwników, aby dotrzeć do celu. Zabawa w podchody to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, którą wielu rodziców pamięta ze swojego dzieciństwa.

6. Wizyta w muzeum

Jeżeli w wolny weekend pogoda zawodzi, możesz zabrać swoje dziecko do muzeum. Wybierz miejsce dostosowane do jego wieku, tak, aby wyniosło z tej wycieczki coś wartościowego. Większość chłopców pasjonuje się samochodami, dlatego na pewno spodoba im się muzeum motoryzacji. Dla dziewczynek atrakcją może być muzeum ubiorów lub czekolady. Postaw się w roli przewodnika i staraj się o każdym eksponacie opowiedzieć dziecku ciekawostkę. Starsze dziecko możesz zabrać do muzeum malarstwa lub rzeźby. Uwrażliwisz go na sztukę i przygotujesz do zajęć szkolnych.

7. Sadzenie roślin

Inne kreatywne zabawy dla dzieci to np. sadzenie roślin. Jeśli masz swój ogródek, to możecie wiosną wspólnie zaplanować, które rośliny ładnie ożywią krajobraz przydomowy. Możecie też w ten sposób ozdobić balkon lub parapet w pokoju malucha. Przy okazji dziecko pozna nazwy poszczególnych kwiatów i dowie się, jak o nie dbać. Z czasem maluch może obserwować, jak kwiaty rozkwitają, a w ogrodzie drzewka puszczają pąki.

8. Wycieczka rowerowa

Wraz z nadejściem wiosny, coraz częściej dopisuje pogoda i warto odkurzyć rowery po zimie. Wspólnie dopompujcie koła i naoliwcie łańcuch. Wykorzystaj słoneczną sobotę i wybierz się z dzieckiem na przejażdżkę. Możecie spakować koc, trochę przekąsek i coś do picia a podczas postoju zorganizować piknik.

9. Domowe wypieki

Każde dziecko uwielbia słodkości. Następnym razem, kiedy będziesz piec pyszne muffinki, czy szarlotkę poproś swojego malucha o pomoc. Pozwól mu odmierzyć potrzebną ilość mąki, lub ozdobić ciasto.  Będzie to dla niego frajdą, a przy tym poczuje się potrzebny. Jeśli będziesz angażować swoje dziecko w tego typu aktywności, kiedy będzie starsze, samo przygotuje jeden z wypieków specjalnie dla Ciebie.

10. Wyjazd nad morze

Wyjazd nad morze czy w góry kojarzy się z latem i dłuższym urlopem. Jeżeli jednak mieszkasz w pobliżu, lub masz niedaleko jakieś wyjątkowe miejsce, pojedź tam wraz se swoim dzieckiem na weekend. Takie drobne wyjazdy podczas trwania roku szkolnego to dla niego dobry sposób na odreagowanie stresów i zastrzyk energii. Podczas takiej krótkiej wycieczki macie cały dzień na wyłączność tylko dla siebie. Możecie skorzystać z pogody i spędzić czas na plaży lub szlaku górskim. Dziecko może skosztować lokalnych specjałów kulinarnych i poznać tamtejszą architekturę.

Sposobów na spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem jest mnóstwo, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Dla malucha najważniejszy jest fakt, że robicie coś razem. Nie musisz więc inwestować wielkich środków finansowych w organizowanie dla niego rozrywek. Pamiętaj, że to, co dziecko zapamięta to emocje, które wówczas Wam towarzyszyły. Jeśli jednak zależy Ci, aby skorzystać z pomysłu, który wymaga nakładu finansowego, a go nie masz, skorzystaj z platformy crowdfundingowej. Inicjatywy tego typu dają możliwość założenia zbiórki na dowolny cel. Opisz na, co potrzebne są Ci pieniądze i udostępnij zbiórkę w swoich mediach społecznościowych.