10 sposobów na radzenie sobie ze stresem

10 sposobów na radzenie sobie ze stresem

Każdego w mniejszym lub w większym stopniu dopada stres. Nie ma się czego obawiać, o ile wpływa on mobilizująco i popycha do działania. Niestety coraz więcej osób ma dziś do czynienia ze szkodliwym stresem, który odczuwa przewlekle. Wtedy sytuacja komplikuje się i należy działać. Skutki stresu mogą być czasem naprawdę poważne, dlatego warto zainteresować się tematem i w miarę możliwości lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli sam widzisz, że ktoś z Twoich bliskich nie potrafi się z nim uporać, spróbuj mu pomóc. Czasem wystarczy rozmowa lub wspólna kawa. Niekiedy warto polecić dobrego psychologa, lub zorganizować szerszą pomoc, np. zbiórkę środków na leczenie kliniczne.

Przyczyny stresu

Przyczyn stresu jest naprawdę sporo. U niektórych stres wywołuje brak pracy, u innych to właśnie stres w pracy jest problemem. Jego przyczyna może tkwić w kłopotach finansowych, lub pozornie błahych sprawach, jak spóźnienie na spotkanie. Drobne stresory, które jednak występują długotrwale, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Problem stresu dotyczy każdego: zarówno dorosłych, osób starszych, jak i dzieci. Niestety nieustannie musimy się z nim mierzyć. Mamy jednak wpływ, na to, jak dużą kontrolę przejmie on nad naszym życiem.

Skutki stresu

Krótkotrwały stres może powodować przemijające skutki takie, jak przyspieszone bicie serca, czy podwyższone ciśnienie krwi. W wyniku tego stresu organizm wydziela adrenalinę, która ma działanie mobilizujące i ułatwia wykonanie danego zadania. Stres długotrwały powoduje dużo bardziej poważne konsekwencje, które mogą nam towarzyszyć nawet podczas snu lub w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy tego świadomi. Najpoważniejsze skutki stresu, których nie powinniśmy bagatelizować to:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy
  • choroby serca i układu krążenia
  • problemy neurologiczne
  • choroby psychiczne
  • kłopoty ze snem

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Na szczęście wiedza na temat problemu, jakim jest stres ciągle rośnie. Dzięki temu nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Zobacz metody, które pomogą Ci zminimalizować stres w pracy lub w domu.

  1. Aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że ruch ma zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Podczas uprawiania aktywności fizycznej uwalniamy endorfiny, czyli hormony szczęścia. Ruch powoduje wyładowanie nagromadzanej energii, pozwala skupić myśli na czymś niż innym niż sytuacja stresowa. Dodatkowo, aktywując mięśnie do pracy, wpływa na kondycję fizyczną i wygląd, co wiąże się z wzrostem dobrego samopoczucia.

aktywność fizyczna

2. Dieta

Dobre odżywianie czyni cuda. Kluczem jest to, aby ograniczyć spożywanie produktów, które powodują uwalnianie się kortyzolu, czyli hormonu stresu. Pij dużo wody! W wyniku odwodnienia organizm zaczyna produkować kortyzol, a my stajemy się rozdrażnieni i zdenerwowani. Jedz owoce i warzywa, mające dużo witamin. Unikaj alkoholu i kawy, które wypłukują zbawienny magnez. Dbaj o regularność posiłków.

3. Higiena snu

Dorosły człowiek potrzebuje do regeneracji około 8 godzin snu dziennie. Organizm ludzki lubi nawyki, dlatego ważne, abyś kładł się o podobnych porach. Zadbaj też, aby sypialnia była zawsze przewietrzona i postaraj się zrezygnować z oglądania telewizji lub używania telefonu bezpośrednio przed snem. Organizm potrzebuje chwili wyciszenia, aby przejść w stan spoczynku i prawidłowo się regenerować.

4. Uśmiech

Okazuje się, że śmiech ma moc zaklinania rzeczywistości i jest rzeczą, którą mnożysz, gdy ją dzielisz :) Rozładowuje negatywną energię, zmniejsza szybkość bicia serca i w konsekwencji uwalnia stres. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, gdy spojrzy się na nią z uśmiechem. Podobnie jest, gdy widzi się uśmiechniętych ludzi wokół.

5. Przyjemności

Życie nie składa się jedynie z obowiązków. Wszędzie ważna jest równowaga, dlatego w opozycji do firmowych i domowym obowiązków, zawalcz też o czas tylko dla siebie. Postaw na przyjemności: idź do kina, czy na spacer. Jeśli masz ochotę wybierz się do kosmetyczki lub na weekend w góry. Ciężka praca ma sens tylko wtedy, gdy możesz zbalansować ją czasem tylko dla siebie. Dzięki temu uwalniasz dodatkowe endorfiny, wietrzysz umysł i redukujesz skutki stresu.

6. Racjonalne spojrzenie

Bardzo często jest tak, że stres wywołuje jedynie nasza wyobraźnia. W głowie piszemy scenariusze sytuacji, które prawdopodobnie nigdy nie będą mieć miejsca. Stresujemy się, gdy dziecko dłużej nie odbiera telefonu i wizualizujemy sobie nieszczęśliwy wypadek z jego udziałem. Podczas korków w drodze do pracy, już widzimy wypowiedzenie wręczone nam przez szefa, gdy w końcu dotrzemy na miejsce. Jeżeli tylko na zimno podejdziemy do tematu, nagle okazuje się, że wszystko wygląda z goła inaczej. W takich sytuacji dobrze znać ćwiczenia oddechowe, które w mgnieniu oka pomagają ostudzić emocje.

7. Rozmowa z bliskimi

Kiedy stres wywołany jest konkretnym problemem, z którym nie możesz się samodzielnie uporać, warto poradzić się osób trzecich. Rozmowa z przyjacielem pomoże Ci poznać punkt widzenia osoby, której sprawa bezpośrednio nie dotyczy. Być może, gdy spojrzysz z innej perspektywy, zobaczysz skuteczne rozwiązanie problemu. Poza tym podzielenie się z kimś kłopotem, daje poczucie, jakby część jego ciężaru została nam odjęta.

rozmowa z bliskimi

8. Planowanie

Dobrą metodą, pozwalającą unikać stresu jest rozkładanie sytuacji na czynniki pierwsze i przewidywanie możliwych rozwiązań. Jeżeli wybierasz się na rozmowę o pracę, bądź przygotowany i dowiedz się, jakie pytania mogą na niej paść. Chcesz przeprowadzić nieprzyjemną rozmowę? Zapisz na kartce, co chcesz powiedzieć, argumenty, które Tobą kierują.

9. Pomoc psychologa

Jeżeli sytuacja pomimo wielu prób złagodzenia stresu jest poważna, nie bój się udać po pomoc do specjalisty. Długotrwały i intensywny stres prowadzi do groźnych schorzeń psychicznych, takich jak depresja. Wówczas pomoc psychologa lub psychiatry jest konieczna.

10. Pomoc innym

Nie każdy o tym wie, lecz naukowcy dowodzą, iż pomoc innym wydłuża życie. Daje też satysfakcję i powoduje uwalnianie dopaminy, ważnego neuroprzekaźnika. Dzięki temu czujemy się potrzebni i wartościowi. Widząc szczęście osób, którym pomogliśmy, sami odczuwamy szczęście.

Jeśli chcesz pomóc innym, ale nie wiesz jak, odwiedź serwis crowdfundingowy i wspomóż ludzi szukających tam pomocy. Samodzielnie możesz tam też utworzyć zbiórkę, by pomóc komuś bliskiemu.