Jak wykorzystać platformę crowdfundingową na pomoc w walce z koronawirusem?

Jak wykorzystać platformę crowdfundingową na pomoc w walce z koronawirusem?

Sytuacja w kraju i na świecie, związana z pandemią koronawirusa, sprawiła, że wsparcie finansowe potrzebne jest obecnie na wielu obszarach. Jednym ze sposobów otrzymania pomocy, są zbiórki na portalach crowdfundingowych. Jak wykorzystać je na walkę z wirusem i jego skutkami?

Wsparcie dla branży gastronomicznej

Właściciele lokali musieli z powodu pandemii dostosować się do nowych warunków. Restauratorzy zaczęli organizować w Internecie zbiórki, aby przetrwać najtrudniejszy okres. Dla wielu z nich była to ostatnia deska ratunku. Mogłoby się wydawać, że taka forma pomocy nie przyniesie żadnego efektu, jednak zainteresowanie zbiórkami okazało się ogromne. Klienci, chcąc wspierać branżę gastronomiczną, cały czas wpłacają odpowiednie kwoty. Udostępniają również zbiórki w mediach społecznościowych, aby dotarły one do jak największego grona odbiorców. Zrzutki mają na celu nie tylko zebrać pewną sumę, ale i pokazać społeczeństwu, jak naprawdę wygląda sytuacja. Widząc rezultaty tego typu akcji, większość restauratorów odzyskała nadzieję i wiarę w to, że ich lokale przetrwają. Bo ostatnie, co można w tej sytuacji zrobić… to poddać się bez walki.

Nawet jeżeli nie jesteśmy właścicielami restauracji, możemy zakładać zbiórki na rzecz swoich ulubionych lokali! Ludzie, którzy lubili odwiedzać je tak samo jak my, z pewnością zechcą okazać swoje wsparcie – a restauratorzy na pewno docenią nasz gest i odwdzięczą się swoimi pysznymi posiłkami.

Wsparcie finansowe i prawne dla małych biznesów

Skutki pandemii, równie mocno co branżę gastronomiczną, dotknęły małe przedsiębiorstwa. Ograniczenia związane z koronawirusem spowodowały, że takie biznesy zostały w dużej mierze „zamrożone”. Wiele stowarzyszeń związanych z pozyskiwaniem pracy, postanowiło zorganizować zbiórki dla małych firm, które nie zostały objęte tarczą 6.0. Pracownicy zamkniętych firm zachęcają w sieci do wsparcia i wspólnego działania – bo tylko takie może tutaj przynieść pozytywny rezultat. Zbiórki zakładane są także przez dotychczasowych klientów, którzy widzą, że przedsiębiorstwa, z których usług korzystali, zaczynają upadać. Nasza pomoc jest w tym przypadku niezbędna. Każdy z nas pragnie przecież godnego życia oraz środków na utrzymanie siebie i całej rodziny. Jeżeli połączymy siły, jesteśmy w stanie pomóc wszystkim tym ludziom, których biznesy przestały prosperować tak dobrze, jak wcześniej.

#PosiłekDlaLekarza

W Internecie zorganizowano zbiórkę pieniędzy, wspierającą akcję #WzywamyPosiłki, o której w ciągu kilku dni stało się głośno na terenie całego kraju. W celu podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia i pomocy w tak trudnym, wyczerpującym okresie, rozpoczęto zbiórkę funduszy na posiłki, które medycy mogliby codziennie otrzymywać całkowicie za darmo. Zebrane środki pozwoliły na zakup i dostarczenie do szpitali oraz punktów medycznych 70 tysięcy ciepłych obiadów z lokalnych restauracji. Porcje opłacane były przez darczyńców, a medycy, którzy nie mieli w ciągu dnia możliwości zakupu nawet kanapki, mogli cieszyć się ciepłym pożywieniem i chwilą wytchnienia. Zaangażowanie odbiorców zbiórki przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów i pokazało, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, jeżeli połączymy siły i dołożymy od siebie małą „cegiełkę”. To kolejny wspaniały przykład odpowiedniego wykorzystania portali crowdfundingowych na walkę z koronawirusem.

Zbiórki na sprzęt medyczny

Pomoc w pandemii okazała się być nieoceniona także w przypadku sprzętu medycznego. Respiratory, sprzęty do monitorowania terapii, sprężarki powietrza... – zapotrzebowanie na tego typu wyposażenie, wzrastało z miesiąca na miesiąc. Podobnie jak w przypadku zbiórki #PosiłekDlaLekarza, w sieci uruchomiono zbiórkę na zakup ww. sprzętu. Gromadzono także fundusze na zakup środków ochrony osobistej – rękawiczek, kombinezonów ochronnych czy maseczek – niezbędnych do codziennej walki z koronawirusem. Szpitale w całości zamieniły się w oddziały covidowe, a w związku ze zbyt małą liczbą m.in. respiratorów, lekarze musieli podejmować bardzo ciężkie decyzje. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, wsparcie finansowe jest niezbędne. Wierzymy, że sytuacja z dnia na dzień będzie się poprawiać, jednak ta pomoc ważna jest przez cały czas.

Pomoc dla ludzi bezdomnych w czasie pandemii

Zbiórki zorganizowane w sieci dotyczą także ludzi bezdomnych, którzy potrzebują pomocy w tych jeszcze trudniejszych czasach. Większość z nich to osoby starsze, samotne i schorowane. Zakup środków higieny, ubrań i pożywienia dla dużej grupy ludzi, wiąże się z dużym wydatkiem. Ci, którzy pomagali bezdomnym przed pandemią, nie zawsze już mogą sobie na to pozwolić. Część z nich straciła pracę, lecz mimo to, chcieliby wciąż na własną rękę wspierać potrzebujących. Na swoich zbiórkach gromadzą fundusze na zakup pożywienia i przedmiotów potrzebnych do codziennego funkcjonowania. To piękna inicjatywa, która może uratować życie wielu ludzi. Nie bądźmy obojętni .

Portale crowdfundingowe okazują się być bardzo dużą pomocą w pandemii. Zbiórki organizowane na tego typu stronach są dodatkowo najbezpieczniejszą formą zbierania funduszy. Każdy z nas może pomagać bez wychodzenia z domu. Czasami wystarczy wpłata nawet symbolicznej złotówki – jeżeli ofiarowałby ją każdy, zamierzona kwota zostałaby zgromadzona bardzo szybko. Warto o tym pamiętać, kiedy przeglądając Internet, widzimy zbiórkę na rzecz walki z koronawirusem. A jeżeli sami chcielibyśmy uruchomić swoją zbiórkę – nie ma nad czym się zastanawiać. Wszyscy, którzy otrzymają pomoc, będą nam niezwykle wdzięczni.