Pozytywne skutki pandemii

Pozytywne skutki pandemii

Od ponad roku cały świat walczy z pandemią Covid-19. Wywróciła ona życia milionów ludzi do góry nogami. Rzeczy, które dotychczas braliśmy za pewnik, z dnia na dzień stały się jedynie wspomnieniem. Każdy, bez zastanowienia potrafi wymienić negatywne konsekwencje koronawirusa. Mnóstwo osób utraciło pracę i zdrowie, nastąpił regres wielu branż gospodarki, ludzie zostali zamknięci w domach i każdy z nas boi się, jak będzie wyglądał następny dzień. Jak się okazuje, pandemia ma też całkiem sporo pozytywnych skutków i to na wiele dziedzin życia.

Okazywanie pomocy

To, czego nauczył nas koronawirus, to na pewno wrażliwości na krzywdę innych. Bardzo wiele osób angażuje się w pomoc służbie zdrowia, organizowanie zbiórek funduszy na zakup sprzętu medycznego, maseczek, czy środków do dezynfekcji. Jest mnóstwo sposobów, by okazać swoje wsparcie. Można zaangażować się w wolontariat i wesprzeć mocno obciążony personel szpitali. Dzięki portalom crowdfundingowym łatwo zorganizujesz zbiórkę pieniędzy na wybrany cel. Jest też wiele starszych i schorowanych osób, którym pomożesz, robiąc niezbędne zakupy. Wzajemne wsparcie w społeczeństwie to niezwykła siła, która na szczęście daje o sobie znać w kryzysach.

Zdrowy tryb życia

Podczas pandemii sporo osób zaczęło bardziej dbać o swoje zdrowie. Mimo zamkniętych siłowni, basenów, czy centrów fitnessu coraz większa liczba osób postawiła na samodzielne ćwiczenia, bieganie, jazdę na rowerze. Ma to oczyszczające znaczenie nie tylko dla ciała, ale też dla ducha. Wzrosła liczba osób deklarujących zmianę nawyków żywieniowych. Jemy zdrowiej, kładąc nacisk na produkty pełnowartościowe, nieprzetworzone, warzywa i owoce. Zdecydowanie częściej sami gotujemy w domach. Mamy wtedy większą świadomość jakości jedzenia i jego pochodzenia.

zdrowy tryb życia

Mniej marnowania żywności

Sporo osób, chcąc ograniczyć czas spędzony w supermarketach i ryzyko zarażenia siebie i innych, postanowiło robić zakupy online. Jeżeli decydują się na zakupy w sklepach stacjonarnych, wcześniej dokładnie je planują, np. przygotowując listę niezbędnych produktów. Jest to niezwykle pozytywny skutek pandemii. Zmniejsza to ilość marnowanego jedzenia. Powołując się na badania przeprowadzone przez BIG InfoMonitor, rocznie w Polsce do kosza trafia aż 9 mln ton żywności.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Paradoksalnie, pandemia może mieć też pozytywne skutki dla zdrowia. Dzięki narzuconemu reżimowi sanitarnemu w postaci noszenia maseczek, trzymania dystansu społecznego, czy częstego mycia rąk, zmniejsza się transmisja wirusów i bakterii. W tym okresie odnotowano mniejszą zachorowalność m.in. na grypę i ospę wietrzną, które są rozprzestrzeniane drogą kropelkową i poprzez dotyk. Ogromny wpływ na to ma też zamknięcie przedszkoli, żłobków i wprowadzenie pracy zdalnej, gdzie do tej pory następowało największe przenoszenie Covid-19. Ponadto spadła też liczba zatruć pokarmowych. Bardzo duży wpływ na to ma częstsze i dokładniejsze mycie rąk. Blady strach padł też na palaczy, których płuca są mniej odporne na atak koronawirusa. W Wielkiej Brytanii zauważono spory spadek liczby osób sięgających po papierosy.

Rewolucja w podróżowaniu

Pandemia Covid-19 zamknęła większość nas w domach. Rządy na całym świecie wprowadziły mnóstwo obostrzeń i zakazów dotyczących podróżowania. Wiele krajów zamknęło granice, sporo połączeń lotniczych zostało zawieszonych, ograniczono działalność hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych. Pozytywne skutki pandemii są jednak widoczne również w tym aspekcie naszego życia. Dzięki tym obostrzeniom zostaliśmy zmuszeni do przemieszczania się w bardziej ekologiczny sposób. Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że samolot emituje największą ilość dwutlenku węgla ze wszystkich środków transportu. Wybierając np. podróż pociągiem, mniej obciążamy nasze środowisko. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście podróż rowerem, ale już zdecydowanie na mniejsze odległości.

Zamknięcie granic wielu państw zmusza nas do pozostania w kraju. Jest to doskonały moment, aby poznać cudowne miejsca, których tak wiele jest na wyciągnięcie ręki. Warto wybrać mniej oblegane zakątki na Mazurach, w Bieszczadach, czy na Wybrzeżu. Dużym zainteresowaniem cieszą się teraz gospodarstwa agroturystyczne, które umożliwiają wypoczynek z dala od tłumów ludzi. Coraz więcej zwolenników zyskują też podróże kamperem. Własny dom na kółkach to gwarancja bezpiecznych wakacji.

Oddech dla natury

W wyniku ograniczeń nałożonych na branżę turystyczną oraz zamknięcia ludzi w domach wielu rezygnuje z podróżowania. Dotychczas oblegane ośrodki turystyczne opustoszały. Nagle okazuje się, że w tych miejscach zaczyna odradzać się natura. U wybrzeży Wenecji, do której co roku tłumnie zjeżdżają miliony zwiedzających z całego świata, teraz pojawiły się delfiny. Żeby daleko nie szukać, w Polsce coraz częściej w miastach zauważane są dziki. Odrodziła się populacja pszczół. W wyniku zamknięcia wielu fabryk i zakładów produkcyjnych oraz mniejszej ilości samochodów na drogach miast, znacznie poprawiła się jakość powietrza. Przyroda pokazuje, jak wiele przestrzeni do tej pory zabierał jej człowiek. Teraz, nadszedł czas, aby ona nabrała, choć odrobinę „świeżego powietrza”.

Zmiany na rynku pracy

W wyniku pandemii wiele branż doświadczyło kryzysu. Sporo osób straciło dotychczasowe zatrudnienie. Pracodawcy musieli otworzyć się na delegowanie pracowników do pracy zdalnej. Wiele firm obawiało się braku kontroli nad wykonywanymi przez podwładnych zadaniami, co w rezultacie przełoży się na osiągane wyniki. Strach ma wielkie oczy, a obawy przedsiębiorców okazały się w większości bezpodstawne. Rynek otworzył się na pracę zdalną i sporo na tym zyskał. Wiążę się ona ze sporymi oszczędnościami i często z większą wydajnością pracowników. Jest duże prawdopodobieństwo, że po uporaniu się z pandemią, wielu pracodawców nie będzie chciało zrezygnować z tej formy zatrudnienia.

Wiele osób w wyniku pandemii utraciło pracę. Część z nich, aby zapewnić sobie źródło utrzymania, musiało zdecydować się na przebranżowienie. Niejednokrotnie pomysł zmiany branży pojawiał się już znacznie wcześniej, teraz w sytuacji kryzysu, po prostu musiał zostać zrealizowany.  Zawody, które najlepiej prosperują podczas pandemii to m.in. graficy, programiści, copywriterzy.

Kryzys w znacznym stopniu dotknął branżę turystyczną i gastronomię. Z drugiej jednak strony okazał się bardzo owocny dla innych gałęzi gospodarki. Okres pandemii Covid-19 to przyspieszenie rozwoju branży e-commerce oraz nowych technologii. W obliczu zamknięcia galerii handlowych i sklepów stacjonarnych klienci zostali zmuszeni do zakupów przez internet. Platformy typu Allegro, czy Zalando mogą cieszyć się bardzo dużym przyrostem zysków ze sprzedaży.  Z kolei firmy do tej pory skostniałe, oparte na analogowych metodach pracy, nagle musiały otworzyć się na nowoczesne rozwiązania technologiczne, choćby te do pracy zdalnej, jak komunikatory, czy przechowywanie danych w chmurzę. Ma to duży wpływ na przyspieszenie procesu przebudowy całego rynku pracy.

szukanie nowej pracy

W wyniku  pandemii całe społeczeństwo, w większym lub mniejszym stopniu zostało zmuszone do opuszczenia swojej dotychczasowej strefy komfortu. Boimy się zmian, bo wiążą się z nieznanym, jednakże dają też szansę na rozwój. Covid-19 przyniósł ze sobą bardzo wiele negatywnych konsekwencji, z których sporo jest nieodwracalnych. W dobie kryzysu należy działać, aby zminimalizować jego siłę uderzeniową. Jednym ze sposobów jest wspomniany wyżej crowdfunding, który pomoże zebrać fundusze na walkę z koronawirusem. Mimo wszystko nie możemy pominąć pozytywnych skutków pandemii. Dostrzegając dwie strony każdej sytuacji, mamy szansę, na zamortyzowany upadek, a może nawet odbicie się. Walczmy więc z problemami, a jednocześnie wykorzystajmy możliwości, jakie dała nam pandemia.