Jak bezpiecznie spędzić urlop podczas pandemii?

Jak bezpiecznie spędzić urlop podczas pandemii?

Krzywa zachorowań na Covid-19 od dłuższego czasu rośnie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi poprawa. Większości z nas bardzo mocno doskwiera izolacja, praca zdalna i brak możliwości korzystania w pełni z niektórych usług. Nie oznacza to jednak, iż powinniśmy rezygnować z prawa do urlopu. W tym szczególnie trudnym okresie ważne jest, abyśmy zadbali o swój komfort psychiczny. Jeżeli planowaliśmy wyjazd, nie rezygnujmy z niego. Istotne, aby zachować zdrowy rozsądek i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Zebraliśmy kilka porad i sugestii, które pozwolą Ci wypocząć podczas urlopu tak, by nie narażać siebie i innych. Jeżeli potrzebujesz wsparcia finansowego lub chciałbyś pomóc komuś w sfinansowaniu jego urlopu, skorzystaj z platform crowdfundingowych. W wyniku pandemii wiele osób straciło stały dochód i po prostu nie stać ich na wyjazd.

Stosuj się do obostrzeń

Jeśli decydujesz się na wyjazd w miejsce, gdzie będziesz narażony na kontakt z innymi osobami, staraj się zachować dystans społeczny, który powinien wynosić 1,5-2 m. W przestrzeni publicznej w odpowiedni sposób nakładaj maseczkę ochronną. Jeżeli wszyscy wokół poważnie będą traktować powyższe wytyczne, zmniejszają ryzyko zachorowań, a tym samym podniosą bezpieczeństwo wypoczynku.

Wybieraj mniejsze skupiska ludzkie

Najlepszym rozwiązaniem jest planowanie urlopu w miejscach, gdzie nie ma tłumów ludzi. Wybierz zaciszne i rozległe tereny na  Mazurach, lub mniej uczęszczane plaże nad Morzem Bałtyckim. Urlop w agroturystyce też będzie bezpieczną alternatywą. Jeśli wynajmujesz pokój, zadbaj o to, by miał aneks kuchenny. Sam przyrządzisz posiłki, bez zbędnego kontaktu z innymi osobami. Optymalnym środkiem transportu będzie własny samochód. Unikaj komunikacji miejskiej i kolejowej, gdzie codziennie przewija się mnóstwo osób. Marzeniem wielu jest spędzenie urlopu z dala od cywilizacji. W okresie pandemii jest to najlepszy z możliwych pomysłów. Możesz też wykorzystać urlop poza sezonem. Na pewno na miejscu spotkasz mniej turystów, a dodatkowo ceny Cię miło zaskoczą.

Przestrzegaj zaleceń na lotniskach

Jeśli decydujesz się na urlop za granicą, przygotuj się do podróży samolotem. Większość krajów może wymagać aktualnego testu na obecność Covid-19. W miarę możliwości skorzystaj z odprawy on-line i przedstaw oświadczenie o stanie zdrowia. Na lotnisku prowadzone są pomiary temperatury, pamiętaj też o częstej dezynfekcji rąk.

Pozwól sobie na niezależność

Jeżeli cenisz sobie swobodę i chciałbyś zminimalizować ilość zakazów, które Cię ograniczają, możesz podróżować własnym kamperem. Daje Ci to całodobowy dostęp do prywatnej łazienki, kuchni i sypialni. Nie jesteś zmuszony stosować się do obostrzeń nakładanych w hotelach, czy na lotniskach. Sam decydujesz o wszystkim. Przy pomocy kampera możesz w każdej chwili zmienić miejsce pobytu. Kampery nadają się do nocowania na dziko, w miejscach, w których nie ma tłumów, a które sprzyjają takim aktywnościom jak wędrówki, fotografia, spływy kajakowe. Caravaning ma szansę stać się jedną najpopularniejszych form spędzania wakacji.

Odwiedź rodzinę

Nie zawsze urlop musi wiązać się z dalekimi podróżami pełnymi niesamowitych przygód. Dobrym pomysłem może być wyjazd do rodziny. Czas pandemii wywarł spory wpływ na intensywność kontaktów społecznych, dlatego jeśli masz taką możliwość, odwiedź najbliższych. Jest całe mnóstwo rzeczy, które wspólnie możecie robić, bez narażania się na kontakt z wirusem w hotelach i na lotniskach.

Zostań w domu

Zanim pandemia na dobre rozszalała się po świecie, część osób coroczny urlop wykorzystywała na remonty i porządki w domu. W obecnej sytuacji takie rozwiązanie jest tym bardziej wskazane. Jeżeli nieodmalowane ściany od miesięcy spędzają Ci sen z powiek, a salon aż prosi się o przemeblowanie, wykorzystaj wolny czas na te zajęcia. Jest cała lista rzeczy, które możesz robić w domu podczas urlopu:

·         dobrze się wyśpij;

·         zrób porządki w szafach;

·         zadbaj o formę fizyczną;

·         obejrzyj zaległe film;

·         dokończ czytać rozpoczęte książki;

·         posadź nowe rośliny na balkonie.

Wreszcie najbezpieczniejszym i najprzyjemniejszym sposobem na spędzenie urlopu w dobie koronawirusa jest po prostu spędzenie czasu z rodziną. Na co dzień, niezależnie czy pracujesz  zdalnie, czy z biura, masz niewiele czasu na zabawę z dziećmi, czy rozmowę z partnerem. Podczas urlopu możesz więc to nadrobić. Zorganizuj wspólne gry, seanse filmowe, czy konkurs plastyczny dla swoich maluchów. Wieczory z partnerem przy lampce wina i rozmowach do rana na pewno zacieśnią więzi między Wami.

Zmiana otoczenia podczas pandemii to ogromny zastrzyk pozytywnej energii, na której deficyt wszyscy cierpimy. Zachęcamy więc do podróży i wycieczek, które dostarczają niezbędnych endorfin. Jeżeli mądrze zaplanujesz wypoczynek, nie będziesz stwarzać zagrożenia i sam nie będziesz go nieść. Pandemia wiąże się z całą masą wtórnych konsekwencji. Jedną z nich jest ogromny kryzys zdrowia psychicznego. Nawet jeżeli nie zdecydujesz się na spędzenie letniego urlopu nad ciepłym morzem, czy na górskim szlaku, wciąż pozostaje Ci masa rozwiązań. Podstawą jest Twoja kreatywność i poczucie odpowiedzialności.