6 pomysłów na biznes w domu

6 pomysłów na biznes w domu

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie biznesu w domu. W dobie pandemii zjawisko to dynamicznie zyskuje dodatkowych zwolenników. Przede wszystkim w okresie lock-downu nie trzeba zamykać biznesu, który przecież nie wymaga  bezpośrednich kontaktów z klientami. Najczęściej wiąże się on z działalnością w internecie, dzięki czemu swoją pracę możesz wykonywać z dowolnego miejsca.

Prowadzenie swojej działalności nie musi oznaczać rezygnacji z dotychczasowego zajęcia. Pomysłów na biznes prowadzony z domu jest mnóstwo. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich umiejętności, wiedzy i oczekiwań.

1. Stwórz swój sklep internetowy

Obecnie coraz więcej osób robi zakupy przez internet. Tendencja wzrostowa w tej branży była obserwowana już przed pandemią. Zakupy w sieci stały się bardziej bezpieczne, wiążą się z oszczędnością czasu i często też pieniędzy.

Decydując się na otwarcie sklepu internetowego, wcale nie musisz posiadać wielkiego wkładu finansowego. Nie musisz od podstaw budować platformy sprzedażowej. Jest wiele gotowych oprogramowań sklepowych, jak np. Shopify, czy Sky-Shop. Oczywiście dużo zależy od tego, czym zamierzasz handlować. Jeśli będą to produkty, które sam wytwarzasz, musisz przeznaczyć miejsce na produkcję i przechowywanie. Będziesz potrzebował wkładu finansowego na materiały lub w przypadku handlu gotowym już towarem, na jego zakup.

Możesz też wykorzystać dropshipping i działać jako pośrednik. Wówczas wystawiasz w swoim sklepie produkty, które po sprzedaży  hurtownia wysyła bezpośrednio do klienta. Korzystając z tej opcji, nie musisz wydawać pieniędzy na zakup towaru i jego przechowywanie. Zarabiasz na narzuconej przez siebie marży. Twoim zadaniem jest pozyskanie klientów, marketing i sprzedaż. Wadą tego pomysłu na biznes jest brak kontroli nad wysyłką i może pojawić się problem w przypadku reklamacji. Dropshipping jest jednak dobrą opcją dla osób początkujących.

2. Załóż blog tematyczny

Pomyśl, jaka dziedzina Cię interesuje i w jakim temacie posiadasz wiedzę. Niech to posłuży ci jako pomysł na biznes. Gdy już wybierzesz zagadnienie, spróbuj je zawęzić. Wybierz niszę, w której będziesz się specjalizować.  Działalność oparta na wiedzy wymaga od Ciebie dużo mniejszego wkładu finansowego.

Jeżeli Twoją mocną stroną jest pisanie i masz wiedzę w konkretnej dziedzinie, możesz zabrać się za prowadzenie bloga. Samo pisanie treści może nie być dochodowe, ale jeśli  Twoje wpisy będą na tyle dobre, aby przyciągnąć czytelników, wówczas możesz promować tam różne produkty, czy usługi i zarabiać na reklamach. Za pośrednictwem powiązanych kanałów społecznościowych  możesz dodatkowo udostępniać linki partnerskie, promować usługi i towary. Jest to dość dochodowe zajęcie, które nie wymaga dużych nakładów pracy. Nie musisz od razu zakładać firmy, możesz zacząć od budowania społeczności i testowania.

3. Marketing internetowy

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój reklamy internetowej. Jeśli nie czujesz się w tym temacie kompetentny, w sieci znajdziesz mnóstwo treści, które mogą posłużyć za bazę wiedzy. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie, dlatego warto to wykorzystać. Wiele firm nie chce samodzielnie zajmować się, np. prowadzeniem fanpage’a w social mediach, dlatego chętnie zleca to na zewnątrz. Większość Twoich potencjalnych obowiązków wykonywałbyś w zaciszu swojego domu. Nie wiąże się to z wielkim wkładem finansowym na rozwój działalności.

4. Zostań korepetytorem

Dzięki możliwościom technicznym dziś praktycznie nie ma rzeczy, której nie mógłbyś zrobić przy pomocy internetu. Jak się okazuje, uczyć także możesz za pośrednictwem sieci. Nauka zdalna to pomysł na biznes, który nie wymaga od Ciebie inwestowania dużych pieniędzy, dlatego, że opiera się na Twojej wiedzy. Jeśli jest dziedzina, w której jesteś dobry – zamień to na realny dochód.

5. Otwórz domowy salon manicure’u

Innym pomysłem na biznes może być mały salon urody, który uruchomisz w zaciszu własnego domu. Musisz zakupić niezbędny sprzęt i kosmetyki oraz zadbać o marketing. Tak naprawdę wcale nie musisz zakładać strony internetowej, wystarczające może okazać się założenie konta na Facebooku i tworzenie tam swojej sieci społecznościowej. Jeśli z czasem zauważysz potencjał w rozwoju działalności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzyć ofertę, rozwinąć marketing, a nawet zadbać o większy lokal.

6. Franczyza jako gotowy pomysł na biznes

Jeśli obawiasz się tworzyć swoją działalność od podstaw, zawsze możesz skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań i odkupić je na zasadzie franczyzy. Wpłacasz pewną kwotę, a w zamian otrzymujesz zestaw wytycznych, materiały promocyjne, możliwość posługiwania się logo marki. Oczywiście zasady współpracy są indywidualne dla danego brandu. Istnieje wiele biznesów franczyzowych, które z powodzeniem mogą być prowadzone z domu.

Pomysłów na biznes w domu możesz znaleźć znacznie więcej i żaden z nich nie jest ani lepszy, ani gorszy. Jeden może być po prostu bardziej dopasowany do Twoich umiejętności i wiedzy, inny mniej. Jeśli nie posiadasz dużego kapitału, aby rozpocząć swoją działalność, możesz skorzystać z dofinansowań przyznawanych np. przez Urzędy Pracy. Jeśli masz ciekawy pomysł możesz też zorganizować zbiórkę na platformie crowdfundingowej. Finansowanie społecznościowe niejednokrotnie pomogło początkującym przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła.