Jak wspierać dzieci, niemające do kogo zwrócić się o pomoc?

Jak wspierać dzieci, niemające do kogo zwrócić się o pomoc?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dzieci wokół nas żyje w smutku i potrzebuje wsparcia drugiej osoby. Mijają nas na ulicy, bawią się z rówieśnikami na szkolnym korytarzu, przebywają w domu dziecka… Jak pomagać potrzebującym najmłodszym, którzy nie mają kogo poprosić o wsparcie?

Odwiedzaj dzieci w domu dziecka

To właśnie najmłodsi mieszkający w domach dziecka często nie mają kogo prosić o pomoc. Niekiedy także wstydzą się swoich potrzeb i zamykają się w sobie. Jeżeli tylko masz taką możliwość i odrobinę wolnego czasu, odwiedź dzieci w domu dziecka w swojej okolicy. Czasami potrzebna jest najprostsza rozmowa z dzieckiem – wydawałoby się, że to nic takiego, jednak może ona dać ogromne wsparcie. Być może po pewnym czasie dziecko otworzy się przed Tobą i opowie o tym, co je trapi, a Ty dowiesz się, w jaki sposób możesz mu pomóc. Sama obecność i wspólne spędzenie czasu może znaczyć dla dziecka bardzo dużo – nie zawsze potrzebna jest wyłącznie pomoc finansowa. Zamknięte w sobie dzieci często czują się samotne i najbardziej brakuje im nie rzeczy materialnych, a szczerej relacji.

dziewczynka ściskająca misia

Uruchom zbiórkę na rzecz potrzebującego dziecka

Podczas wizyt w domu dziecka, możesz dowiedzieć się, co danemu dziecku jest najbardziej potrzebne. Jeżeli jest to konkretny przedmiot, np. akcesorium szkolne, sprzęt czy wymarzona zabawka, której samo nigdy nie zdobędzie, nie zastanawiaj się – uruchom zbiórkę na portalu crowdfundingowym! O potrzebach większej grupy dzieci z domu dziecka możesz porozmawiać również z dyrektorami ośrodka i wychowawcami. Portal zbiórkowy pozwoli Ci zebrać sumę, która z pewnością wywoła szeroki uśmiech na twarzach małych podopiecznych i zmieni ich codzienność na lepsze. Tworząc opis „zrzutki”, pamiętaj, że jej kluczowym elementem jest tytuł. Powinien on spowodować, że odbiorca zainteresuje się zbiórką i przeczyta resztę. Opowiedz, dla kogo i w jakim celu organizowana jest akcja – dobierz słowa w taki sposób, aby ukazały problem całościowo i zachęciły do pomocy. Nie bój się wzywać do okazania wsparcia poprzez takie zwroty jak „Razem możemy…”, „Zmieńmy…”, „Dzięki Twojej pomocy…” Jeżeli chcesz, aby opis Twojej zbiórki był naprawdę efektowny, uzupełnij go o fotografie, np. wspólne ujęcie z potrzebującym dzieckiem lub grupowe zdjęcie podopiecznych domu dziecka. Tego typu elementy działają na wyobraźnię znacznie lepiej niż słowa. Tak skonstruowana zbiórka z pewnością zachęci odbiorców do wpłacenia darowizny i pomocy dzieciom. Zbiórki internetowe mają pewną przewagę nad tymi tradycyjnymi, organizowanymi poza siecią – docierają do znacznie większego grona potencjalnych darczyńców. To bardzo dobry wybór, jeżeli chcesz pomóc dzieciom, które nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

Poinformuj odpowiednią fundację

Jeżeli wiesz, że w Twojej okolicy jest dziecko, które szczególnie potrzebuje pomocy, możesz poinformować fundację wspierającą najmłodszych w potrzebie. Opisz dokładnie sytuację dziecka i poproś o interwencję. Organizacje tego typu każdego dnia docierają do najmłodszych, którzy potrzebują pomocy, lecz nikomu o tym nie mówią. Fundacje nie tylko kontaktują się z dziećmi w domach, ale i spotykają je na ulicach, placach zabaw czy podwórkach. Mogą zaproponować zarówno pomoc psychologiczną oraz socjalną, jak również wsparcie w codziennej nauce, którego dzieci nie otrzymują w domu. Dzięki Twojemu zainteresowaniu oraz działaniom fundacji, potrzebujący najmłodsi mogą zostać otoczeni odpowiednią opieką, której im brakuje. Widząc takie dzieci, nie przechodź obojętnie – niewielkim gestem możesz zmienić czyjeś życie na lepsze.

Zorganizuj wydarzenie połączone ze zbiórką

Jeżeli chcesz pomóc potrzebującym dzieciom, możesz zorganizować event, np. piknik w plenerze, połączony ze zbieraniem datków. W piątkowe lub sobotnie popołudnie zaaranżuj spotkanie, na które zaprosisz sąsiadów z okolicy oraz bliskie Ci osoby. W widocznym dla wszystkich gości miejscu, postaw puszkę na składane datki, nie zapominając o karteczce z podziękowaniem. Postaraj się stworzyć jak najmilszą atmosferę – zadbaj o nastrojowe dodatki, przygotuj łatwe do podziału przysmaki, na przykład muffinki, grillowane przekąski, mini-kanapki, koreczki… Jeżeli otoczenie i pora na to pozwalają, możesz zorganizować również miejsce do tańca, włączyć uniwersalną muzykę i zaprosić gości spotkania do wspólnej zabawy. Taki plenerowy piknik będzie zarówno świetną okazją do spotkania się ze znajomymi, wielu ciekawych rozmów i nawiązania nowych znajomości, jak również możliwością pomocy potrzebującym dzieciom. Goście będą mieli świadomość, że przyszli na przyjęcie w słusznym celu, na którym będą mogli okazać wsparcie małym potrzebującym.

dziewczynka trzymająca dmuchawiec

Sam wspieraj internetowe zbiórki dla dzieci

Oprócz organizowania zbiórek internetowych, możesz sam wspierać inne, istniejące już akcje, a także działalność fundacji, które pomagają potrzebującym dzieciom. Prowadzenie oraz promowanie zbiórki wymaga większego zaangażowania – jeżeli więc nie masz wystarczającej ilości czasu, możesz pomóc w taki sposób. Twoje wsparcie finansowe zmieni naprawdę wiele – nawet jeśli przeznaczysz na zbiórkę symboliczną złotówkę. Jeśli możesz, udostępniaj także zbiórki w mediach społecznościowych i zaproś do wspierania swoich znajomych – zasięgi w Internecie są tak duże, że zamierzona kwota na akcesoria dla dzieci może zostać zebrana nawet w ciągu godziny!

Jest wśród nas tak wiele dzieci, które chciałyby poprosić o pomoc, jednak tego nie robią. Mają obawy, wstydzą się, wolą nie mówić o swoich potrzebach, nie mają komu ich zakomunikować… Jeżeli widzimy, że coś jest nie tak i mały człowiek obok nas może potrzebować pomocy, nie czekajmy. Okażmy mu swoje serce, zorganizujmy zbiórkę, podarujmy mu swój czas. Szczera rozmowa z dzieckiem może wprowadzić do jego dnia prawdziwy uśmiech i dać mu nadzieję na lepsze jutro, niezależnie od tego, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje.