Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii?

Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii?

We wrześniu dzieci powrócą do nauki stacjonarnej po roku edukacji w warunkach domowych. To duża zmiana zarówno dla nich, jak i dla rodziców. Jak możecie wspierać swoją pociechę podczas powrotu do szkoły, aby ułatwić jej ten czas?

Dajcie czas i bądźcie cierpliwi

Powrót do szkoły po roku nauki w warunkach domowych jest dla dzieci naprawdę dużą zmianą. Ważne, aby dać im czas na przyzwyczajenie się do nowej rutyny i obowiązków – sami potrzebowaliśmy chwili, aby z energią powrócić do biur po pracy zdalnej. Jeśli Waszemu dziecku nowa szkolna rzeczywistość sprawia więcej trudności, niż się spodziewaliście, starajcie się dużo rozmawiać zarówno o jego odczuciach, jak również o pozytywach tej sytuacji. Kiedy wyjście do szkoły jest dla Waszego dziecka problematyczne, możecie porozmawiać z nim np. o jego ulubionej nauczycielce bądź ulubionych szkolnych aktywnościach i przypomnieć mu, jak wiele radości sprawiały mu one przed lockdownem. Miłe wspomnienia mogą nieco pomóc mu pozbyć się blokady i zachęcić do udziału w zajęciach. Do pełnego powrotu do rutyny z pewnością potrzeba czasu – pamiętajmy, że wsparcie rodzica ma wtedy dla dziecka ogromne znaczenie i może ten czas nieco skrócić. Po kilku tygodniach Wasza pociecha z pewnością przyzwyczai się do nowych warunków i wszystko zacznie wracać do normy.

Zadbajcie o miły czas po szkole

Aby umilić dziecku powrót do szkoły po pandemii, w miarę możliwości zapewnijcie mu przyjemności, które pozwolą mu odpocząć po lekcjach. Może to być wspólny wieczór spędzony na grze w piłkę czy planszówki, popołudniowa wycieczka rowerowa, spacer czy wyjście na lody. Jeżeli macie taką możliwość, zapiszcie Waszą pociechę na zajęcia pozalekcyjne, biorąc przy tym pod uwagę jej osobiste zainteresowania. Jeżeli dziecko będzie szło do szkoły ze świadomością, że po lekcjach jest czas na jego ulubione zajęcia sportowe czy artystyczne, wyjście rano z domu będzie dla niego znacznie łatwiejsze. Ważne, aby poza nauką w życiu najmłodszych było również coś, co sprawia im prawdziwą przyjemność i do czego lubią wracać.

Jeżeli zależy Wam na tym, by Wasza pociecha uczęszczała na swoje wymarzone zajęcia dodatkowe, lecz są one płatne, a Wy nie możecie pozwolić sobie na ich opłacanie – to moment, w którym do akcji powinien wkroczyć portal zbiórkowy. Załóżcie zbiórkę bez wahania, a dzięki pomocy ludzi o dobrych sercach Wasze dziecko będzie mogło rozwijać swoje pasje.

Motywujcie w sposób delikatny

W obecnej sytuacji, kiedy powrót do szkoły po pandemii stał się rzeczywistością, bardzo ważne jest, abyście nie mieli wobec swojej pociechy zbyt dużych oczekiwań. Mocny nacisk na dobre oceny i ciągłą naukę przyniesie jedynie odwrotny skutek do zamierzonego i sprawi, że zniechęci się ona do pracy. Możecie dodatkowo motywować dziecko np. wspólnie spędzonym po lekcjach czasem i wspólnymi aktywnościami – oczywiście w granicach rozsądku. To pomoże mu przebrnąć przez najtrudniejsze pierwsze chwile po powrocie w szkolne mury. Najważniejsze, aby Wasza pociecha czuła, że ją wspieracie i cieszycie się nawet z najmniejszych sukcesów. Po powrocie do szkoły z pewnością będzie dawała z siebie wszystko i właśnie za to powinna być doceniona najbardziej.

Pomagajcie wrócić do rutyny

Jednym z najtrudniejszych elementów szkolnej rutyny może być codzienne wczesne wstawanie i droga do szkoły. Przez długi czas dziecko po prostu włączało komputer i rozpoczynało lekcje, a teraz musi na nowo wdrożyć się w szkolne obowiązki. Jeżeli pobudka będzie sprawiała mu duży problem, warto odpowiednio przygotować się do niej już wieczorem. Dobrym krokiem jest ograniczenie ilości niebieskiego światła tuż przed snem – w znacznym stopniu ułatwi to zasypianie. Istotne jest również chodzenie spać o tej samej porze każdego dnia. Po tygodniu lub dwóch Wasza pociecha wejdzie w nowy rytm, a codzienna walka z budzikiem nie będzie już tak dużym problemem.

dziewczynka i chłopiec idą z plecakami szkolnymi

Rozmawiajcie o emocjach i zmianach

Powrót do szkoły po tylu miesiącach nauki w domu może być dla dziecka wyjątkowo emocjonalnym przeżyciem. W takim momencie bardzo ważna jest rozmowa z pociechą. Pytajcie dziecko, jakie odczucia mu towarzyszą i jak jest ono nastawione do zmiany. Porozmawiajcie o jego emocjach, przewidywaniach. Taka rozmowa może w znacznym stopniu złagodzić stres związany z powrotem do szkolnej ławki. Z pewnością zasady higieny i bezpieczeństwa w szkołach będą w tym roku przestrzegane dużo bardziej niż wcześniej – warto więc także wyjaśnić dziecku, dlaczego ta nowa szkolna rzeczywistość jest taka ważna. Jeżeli wróci do domu i pełne emocji zacznie opowiadać o zmianach w funkcjonowaniu szkoły, humorach rówieśników czy odczuciach związanych z powrotem, uważnie słuchajcie i pozwólcie mu poczuć, że jesteście równie zainteresowani, co ono. Właśnie tego Wasza pociecha będzie potrzebowała najbardziej – uwagi, wysłuchania i rozmowy. W końcu przez rok nie bywała w szkolnych murach, które w dziecięcych latach wiążą się z najciekawszymi historiami!

Pomagajcie pokonać stres

Nerwy związane z powrotem do szkoły po pandemii to naturalna reakcja dziecka. Ostatni rok spowodował, że uczniowie odzwyczaili się od sprawdzianów i kartkówek w szkolnej ławce, mogą więc być one dla nich stresującym przeżyciem. Przyzwyczajenie się do ponownego chodzenia do szkoły, odpowiedzi przy tablicy czy pisania wypracowań na lekcji może zająć trochę czasu. Jeżeli chcecie nieco pomóc Waszemu dziecku pozbyć się nadmiernego stresu, nauczcie je radzić sobie z lękiem i uczyć się poprzez zabawę – w przypadku młodszych pociech. Starajcie się również uczyć dziecko określania własnych emocji i mówienia o nich. Takie pozbycie się leżącego na sercu „balastu” może pomóc mu zmniejszyć stres. Pozwólcie swojemu dziecku poczuć, że nie wymagacie od niego niemożliwego. To także pomoże mu pokonać negatywne myśli oraz nerwy związane ze szkołą, klasówkami i ocenami.

Wspierajcie w integracji z rówieśnikami

Kiedy powrót do szkoły sprawia, że Wasze dziecko czuje się przytłoczone kontaktami społecznymi, również trzeba dać mu czas. To całkiem zrozumiały skutek izolacji – przez prawie rok widywało się z koleżankami i kolegami z klasy wyłącznie przez kamerkę podczas lekcji online. Zachęcajcie je do pojedynczych spotkań po lekcjach – możecie na przykład zorganizować słodki podwieczorek dla Waszego dziecka i jego jednego kolegi. Najważniejsze, aby powrót do kontaktów z rówieśnikami przebiegał stopniowo. W odpowiednim momencie Wasza pociecha sama poczuje, że większa grupa osób nie stanowi już problemu i nie powoduje lęku. Wcześniej jednak warto pozwolić jej na spokojne oswoić się z nową sytuacją oraz tłumem ludzi, który potrafi przytłoczyć teraz nawet nas, dorosłych.

wspólnie bawiące się dzieci

Powrót do szkoły po roku izolacji spowodowanej pandemią to bez wątpienia wyzwanie. Jeżeli jednak zadbacie o relację z Waszą pociechą, będziecie rozmawiać i wspierać ją na każdym etapie szkolnej drogi, możecie ułatwić jej pierwsze tygodnie po zmianie. A jeśli chcecie zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, by zadbać o jego dobre samopoczucie, lecz są one zbyt kosztowne – warto założyć zbiórkę. Na pewno będzie Wam bardzo wdzięczne za to, że dajecie mu możliwość rozwijania swoich pasji po szkole.