Praca w domu i zdalne nauczanie - jak to pogodzić

Praca w domu i zdalne nauczanie - jak to pogodzić

W dobie pandemii bardzo wiele osób musiało przejść na pracę zdalną. Dla pracodawców wiązało się to ze sporą obawą o wyniki firmy, pracownikom natomiast kojarzyło się ze swobodą wykonywania zadań, bez stojącego za plecami szefa. W praktyce jednak okazało się to nie lada wyzwaniem dla wszystkich. Wraz z zamknięciem szkół i przedszkoli, rodzice musieli nauczyć się godzić swoje obowiązki zawodowe z równoległą nauką swoich pociech.  Praca zdalna z dziećmi w domu wcale nie musi być koszmarem. Bardzo ważne, aby podejść do tego zagadnienia rozsądnie i z planem.

Stwórz miejsce do pracy i nauki

Pierwszą rzeczą, o jaką powinieneś zadbać, jest zorganizowanie przestrzeni do pracy dla siebie i nauki dla dziecka. Każdy z nas potrzebuje względnej ciszy, aby skupić się na swoich zadaniach.  Wiele zależy od wieku malucha. Jeśli dziecko jest wystarczająco samodzielne, możesz zasiąść z laptopem w odrębnym pomieszczeniu i tylko raz na jakiś czas skontrolować jego postępy. Bywa jednak, że praca zdalna z dzieckiem to większe wyzwanie. Maluch może wymagać częstszej kontroli lub Twojej pomocy. Wówczas lepszym wyjściem będzie praca bliżej niego. Jak jednak skupić się wówczas na swoich obowiązkach? Dobrze jeśli zaopatrzysz Was w słuchawki, tak byście wzajemnie się nie rozpraszali. To wszystko w teorii brzmi doskonale, bywa jednak, że rodziców nie stać na odrębnego laptopa do pracy dla swojego malucha, a co dopiero na słuchawki. Koszt rośnie, jeżeli pod opieką mają więcej niż jedno dziecko. Możesz postarać się o dofinansowanie od instytucji państwowych do zakupu potrzebnego sprzętu. Pomoc finansową możesz też otrzymać dzięki platformom crowdfundingowym. Za ich pośrednictwem łatwo założysz zbiórkę na zakup niezbędnego sprzętu.

Porozmawiaj z szefem

Aktualna sytuacja, związana z pracą zdalną z dziećmi w domu jest wyjątkowa. Pierwszy raz mamy z nią do czynienia na tak szeroką skalę i dopiero uczymy się w niej odnajdywać. Spróbuj porozmawiać ze swoim przełożonym o trudnościach, jakich Ci przysparza. Jeżeli szczerze przedstawisz, jak wiele czasu możesz wygospodarować teraz na pracę, w jakich godzinach jesteś bardziej dyspozycyjny, wspólnie możecie wypracować dogodne rozwiązanie. Pilne zadania szef może zlecić innemu pracownikowi. Ty mógłbyś wykonywać zadania bardziej odtwórcze, które kosztują Cię mniej skupienia, albo takie, za które możesz zabrać się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Pamiętaj, że Twój szef być może również jest rodzicem. Sytuacja jest globalna, nie jesteś jedyną, osobą borykającą się teraz z takimi problemami. Uwierz w wyrozumiałość innych! Jeżeli pomimo rozmowy praca zdalna z dzieckiem nadal Cię przerasta, możesz sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania. Poproś o pomoc rodzinę lub zatrudnij osobę do opieki. Możesz też wykorzystać zaległe dni urlopowe, albo urlop bezpłatny.

Zachowaj stały rytm dnia

Niewątpliwą zaletą pracy i nauki z domu jest możliwość późniejszego wstawania. Wielu ulega pokusie i resztę dnia spędza w pidżamie, bez porządnego śniadania, ale za to z kolejną dolewką mocnej kawy. Oszczędzamy sporo czasu, który dotychczas przeznaczaliśmy na dojazdy do biura, makijaż, czy prasowanie koszuli. Mimo to pamiętaj, że rutyna wbrew pozorom jest dobra! Sprzyja organizacji. Jest szczególnie znacząca dla dzieci, które potrzebują wyznaczonych reguł i stałości. Zadbaj więc, aby Twoje dziecko wstawało wcześniej, zjadło porządne śniadanie i przebrało się w codzienny strój. Pilnuj, aby trzymało się nawyków, które wyuczyła w nim szkoła stacjonarna. Rutyna  i zachowanie dotychczasowych schematów, daje Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. W obecnej niestabilnej sytuacji na świecie i tak zostało ono już mocno zachwiane.

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem

Nauka zdalna jest dla Twojego malucha czymś zupełnie nowym. Ty, jako rodzic powinieneś w sposób adekwatny do jego wieku, wytłumaczyć mu, z czego wynika ta zmiana. Jeżeli dziecko będzie rozumiało sytuację, dużo łatwiej będzie mu się w niej odnaleźć i zastosować się do obowiązujących reguł. Ważne, by uświadomić malucha, że Twoja częstsza obecność w domu, nie oznacza większej ilości czasu na wspólną zabawę, lecz wiąże się z Twoją pracą, na którą musisz mieć przestrzeń. Spróbujcie wspólnie ustalić plan działania i określić, kiedy możecie wspólnie poświęcić się przyjemnościom.

Podziel się obowiązkami

Jeżeli wraz z małżonkiem pracujecie z domu, podzielcie się opieką nad dzieckiem. Ustalcie grafik dyżurów, tak, by każdy z Was miał w ciągu dnia chwilę wyłącznie na swoją pracę. Bywa, że potrzebujecie zupełnej ciszy na przeprowadzenie wideokonferencji lub wymagającego skupienia zadania. Starajcie się więc w tej trudnej sytuacji o wzajemną pomoc.

Łączenie nauki zdalnej dzieci z naszą pracą zawodową w domu to bardzo wymagające zadanie. Mimo wielu trudności większości osób udaje się je pogodzić. Czasem z czegoś trzeba zrezygnować, coś zrobić kosztem innej rzeczy, ale wyjście można znaleźć z niemal każdej sytuacji. Posiłkuj się naszymi poradami lub sam doradzaj innym, jeżeli masz swoje skuteczne metody. Możesz też wspierać wszystkich tych, którzy sobie nie radzą w obecnej sytuacji lub startują z gorszej pozycji przez niedostatki finansowe. Zbiórki pieniędzy na zakup sprzętu do nauki zdalnej dla dzieci z ubogich rodzin i wiele innych inicjatyw znajdziesz na platformach crowdfundingowych.