7 pomysłów na wakacje w czasach pandemii

7 pomysłów na wakacje w czasach pandemii

Wakacje 2021 będą wyjątkowe - pandemia mocno utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, pracę, ale również odbija się na naszym czasie wolnym. Obostrzenia dotyczące działalności siłowni, kin, restauracji, a nawet użytkowania parków i lasów, wymuszają na nas nowe, kreatywniejsze podejście do tematu rozrywki. Mimo, że w czasie wakacyjnym i czasowo zanikającej ilości zachorowań obostrzenia zostały mocno poluzowane, to nie wszystkie nasze plany mogą zostać zrealizowane.

1. Wyjazdy zagraniczne

To chyba najbardziej niepewny aspekt wakacji, ponieważ polityka w zakresie turystyki w różnych krajach jest bardzo różna i niestabilna. Jeśli jednak jesteśmy mocno nastawieni na wakacje poza granicami kraju, nie rezygnujmy z tego, tylko upewnijmy się najpierw jak dany kraj podchodzi do kwestii epidemicznych. Aktualne wytyczne wjazdowe na teren danego kraju można sprawdzić na stronach rządowych w zakładce "dyplomacja" oraz na wielu równych serwisach np fly.pl. Z racji tego, że przemysł turystyczny ucierpiał chyba, jak żaden inny w trakcie pandemii COVID-19, możemy liczyć na masę benefitów, od niższych opłat i atrakcyjnych promocji jak tanie latanie, po ekskluzywne wrażenia, np. przy zwiedzaniu największych atrakcji turystycznych, do których zwykle są kilkusetmetrowe kolejki a aktualnie można do nich wejść z marszu i pozwiedzać w spokoju.

2. Domy wakacyjne

Gdzie na wakacje w kraju? Niestety wszelkie ośrodki wypoczynkowe w miejscowościach turystycznych przechodzą aktualnie oblężenie, bo Polacy wytęsknieni po półtorarocznej izolacji chcą wreszcie odpocząć. Nie każdemu odpowiada taka atmosfera - hałas i tłumy. Świetną alternatywą dla hotelu czy ośrodka wypoczynkowego, są coraz częściej dostępne w naszym kraju domy lub mieszkania wakacyjne - wynajmowane na krótki okres, w pełni wyposażone lokale, które można sobie wynająć na czas wakacji i korzystać w pełni higieniczny sposób, bez narażania się na kontakt z przypadkowymi ludźmi, jak to bywa w hotelach. Taka opcja jest nieco droższa od normalnego zakwaterowania w hotelu, jednak dla wielu osób są to koszty które warto ponieść, ze względu na poczucie bezpieczeństwa. Jeśli brakuje nam funduszy na takie udogodnienia, można w tym celu założyć zbiórkę internetową i podreperować wakacyjny budżet – teraz jest na to świetny moment!

3. Agroturystyki

Kolejną ciekawą, bardziej higieniczną i spokojniejszą opcją na krajowe wakacje w pandemii są liczne w naszym kraju gospodarstwa agroturystyczne - oferują one pobyt niewielkiej liczbie gości jednorazowo, więc sprzyja to zachowaniu bezpieczeństwa. Agroturystyki najczęściej poza samym noclegiem oferują przeróżne atrakcje - może to być bliskość jeziora czy malowniczy krajobraz, zachęcający do spacerów, mogą być to ciekawe zwierzęta hodowlane, a czasem znakomita regionalna kuchnia. Właściciele gospodarstw agroturystycznych bardzo dbają o jak najlepsze opinie, gdyż od tego najczęściej zależy ich byt, a teraz szczególnie im na tym zależy, bo muszą odbić się od dna po kryzysie.

4. Lokalne atrakcje

Nie każdy lubi wyjeżdżać, ale nawet domatorowi przyda się oderwanie od rzeczywistości w czasie urlopu. Zwłaszcza rodziny z dziećmi, często rozpaczliwie potrzebują atrakcji w okolicy miejsca zamieszkania, aby zagospodarować dzieciom czas wolny. Na szczęście jest tego coraz więcej i coraz łatwiej znaleźć coś ekstra! Mnóstwo serwisów internetowych podsumowuje i udostępnia informacje o lokalnych atrakcjach, wyróżniając dla kogo dana atrakcja jest kierowana i jak można spędzić tam czas. Mogą to być atrakcje angażujące fizycznie, jak parki linowe lub trampolinowe. W cenie są też miejsca po prostu dające uciechę, jak parki rozrywki czy wesołe miasteczka, które w sezonie pojawiają się przy większych miastach. Punktem obowiązkowym jest ogród zoologiczny, lokalne muzea, kina letnie, które mocno zyskują na popularności.

obiad w restauracji

5. Urlop po polsku, czyli remont

Polacy wybierali te formę „rekreacji” na długo przed pandemią, a obecnie może się to okazać całkiem pożytecznym sposobem na zagospodarowanie wakacji, które z racji obostrzeń nie mogą odbyć się w oczekiwany przez nas sposób. Remont i drobne naprawy w domu niekoniecznie kojarzą się z czymś przyjemnym, ale najczęściej są to rzeczy po prostu konieczne. Z drugiej strony wykończenie spraw które od dawna nad nami „wisiały” daje dużo satysfakcji i pozwala bardziej cieszyć się naszą przestrzenią. Jeśli chcemy wykorzystać ten niesprzyjający wyjazdowo czas na większy remont, warto w tym celu założyć internetową zbiórkę pieniędzy. Niestety w tym trudnym czasie wielu osobom brakuje środków nawet na takie podstawowe potrzeby.

6. Inwestycja w siebie

Jeśli już wiemy, że nasze wyjazdowe plany nie wypalą, zadbajmy o to, żeby wakacje 2021 nie przeleciały nam przez palce. Urlop to świetny czas, żeby w oderwaniu od pracy poświęcić się pasjom, być może znaleźć nowe hobby, doszkolić się. Nawet jeśli nie uda nam się zrealizować tego w całości podczas urlopu, to poczyniwszy pierwsze kroki w czasie wolnym, łatwiej nam będzie kontynuować to już po powrocie do codzienności. Może to być kurs obsługi programu graficznego, który umożliwi nam tworzenie wspaniałych grafik, kurs szycia na maszynie, szydełkowania czy lepienia z gliny. Możemy zrobić kurs pierwszej pomocy, samoobrony, zdobyć specjalistyczne uprawnienia, czy zacząć ćwiczyć jogę.

7. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!

Na niereformowalnych domatorów, których największą radością z urlopu jest brak konieczności wychodzenia z domu, pandemia nie ma większego wpływu i wakacje 2021 nie będą się niczym różnić od wakacji w latach ubiegłych. Takie osoby odnajdują ogromną przyjemność w nadrabianiu lektur, maratonach seriali i filmów. Wakacyjny czas jest wspaniały dla domatorów, lubiących robić zaprawy, pielęgnować ogródek, w którym zawsze jest coś do zrobienia. Relaksujący czas można spędzać w gronie najbliższych, grając w gry planszowe, kalambury, układając puzzle. Często tego właśnie najbardziej brakuje nam w codziennej bieganinie i urlop jest wspaniałym czasem, aby to nadrobić.

Wakacje są potrzebne dla naszego zdrowia psychicznego - człowiek musi raz na jakiś czas oderwać się od codzienności, która (zwłaszcza teraz) bywa naprawdę przytłaczająca. Wyjeżdżając gdziekolwiek musimy jednak pamiętać, że pandemia nadal trwa. Nie wolno nam poddawać się fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa i lekceważyć zasad bezpieczeństwa. Jeśli nasz domowy budżet nie pozwala nam na takie wakacje, jakich chcemy i potrzebujemy, warto na te okazję założyć zbiórkę internetową, tak by wymarzony urlop faktycznie pozwolił nam odpocząć i zregenerować organizm.