Jakie są koszty budowy domu?

Jakie są koszty budowy domu?

Biorąc pod uwagę ceny zakupu gotowego domu, sporo osób decyduje się na jego budowę od podstaw. Wiążę się to z niższym kosztem takiej inwestycji, a ponadto daje możliwość wyboru lokalizacji, zaplanowania układu pomieszczeń, czy pięter.

Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w nieruchomość ważne, abyś oszacował, jakie są koszty budowy domu. Oczywiście nigdy nie jesteś w stanie zrobić tego z dokładnością do jednej złotówki. Musisz liczyć się z tym, że koszt może okazać się większy niż w Twojej kalkulacji. Jeżeli przerośnie on Twoje możliwości finansowe, istnieje wiele sposobów, aby zdobyć dodatkowe pieniądze. Nie musisz od razu zaciągać kolejnych pożyczek. Być może ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół jest w stanie Cię wesprzeć. Możesz również skorzystać z finansowania społecznościowego. Użyj platformy crowdfundingowej i załóż zbiórkę. Dzięki darczyńcom na pewno szybko ukończysz budowę upragnionego domu.

Wybierz lokalizację

Budowę domu przeprowadzisz etapami. Najpierw powinieneś wybrać grunt pod zabudowę. Możesz zatrudnić agenta nieruchomości, który pomoże Ci znaleźć atrakcyjną ofertę i wynegocjować dobrą cenę. Doradzi Ci, które tereny w przyszłości mogą zyskać na wartości, np. dzięki planowanej w pobliżu budowie usprawnionej komunikacji. Koszt zakupu gruntu jest zależny od wielu czynników: od jego powierzchni, lokalizacji, dostępu do infrastruktury, uzbrojenia.

Zakup projektu

W zależności od tego, jak duży dom planujesz zbudować, koszt zakupu jego projektu może być różny. Cena gotowego projektu domu jednorodzinnego wraz z jego późniejszą adaptacją to około 3000-5000 złotych. Jeżeli zależy Ci na projekcie indywidualnym, ceny wahają się od 5000 do 15 000 zł.

Zadbaj o formalności

Planując koszty budowy domu musisz pamiętać o zebraniu pełnej dokumentacji budowlanej. Nierzadko jest to spory wydatek. Potrzebować będziesz m.in. map geodezyjnych, czy  wytyczonego obrysu budynku.  Zadbaj też o odpowiednie pozwolenia.

Znajdź wykonawców

Kolejnym ważnym krokiem jest zatrudnienie kompetentnej ekipy budowlanej oraz dostawców materiałów. Zrób porządny research w internecie: porównaj oferty, najlepiej z różnych źródeł. Popytaj znajomych i rodzinę. Może ktoś z nich jest w stanie polecić Ci sprawdzonych wykonawców. Czasem warto zapłacić trochę więcej za pracę rzetelnych osób, niż później wydawać krocie na poprawki i narażać się na niepotrzebny stres.

Prace budowlane

Bardzo dużą część budżetu pochłoną właściwe prace budowlane oraz zakup materiałów. Jeżeli będziesz zaopatrywał się w jednym miejscu, na pewno możesz liczyć na rabat. Warto też pomyśleć o zakupie rekomendowanych, nie zawsze najtańszych materiałów, które dadzą Ci gwarancję lepszej jakości.

  1. Pierwszy etap to budowa fundamentów. Koszt ich wykonania na powierzchni 100m2 to około 32000 zł, w tym około 8500 zł zapłacisz ekipie budowlanej, reszta to zakup materiałów.
  2. W dalszej części budowy domu zabieramy się za tzw. stan zero. Wzniesione zostaną ściany nośne i ewentualnie ściany działowe. Koszt wykonania oraz materiałów może wynieść około 23000 zł.
  3. Kolejną częścią kosztu budowy domu parterowego powinien być strop. Całościowy budżet, jaki będziesz musiał na to przeznaczyć to około 32000 zł.
  4. Jeśli zdecydujesz się na standardowy dach dwuspadowy to jego cena wraz z pracą budowlańców może wynieść nawet 47000 zł. Trzeba doliczyć do tego jeszcze wykończenie, takie, jak montaż rynien, czy docieplenie dachu. Koszt całości może więc wzrosnąć nawet do 67000 zł.
  5. Ostatnim etapem prac, które doprowadzą budowę do stanu surowego zamkniętego, będzie montaż okien i drzwi. Jeśli zdecydujesz się na średniej klasy okna wykonane z PCV o łącznej powierzchni 30m2 to ich koszt może wynieść 20000 zł. Za dobrej jakości drzwi antywłamaniowe zewnętrzne zapłacisz około 4000 zł.

Prace wewnętrzne

Gdy doszedłeś do stanu surowego, największe koszty budowy domu już za Tobą. Teraz możesz skupić się na wykańczaniu wnętrza. Oczywiscie ceny też mogą być tu różne. Wszystko zależy od wybranych materiałów i stylu. Dla wielu jest to jednak najprzyjemniejszy wydatek, ponoszony podczas budowania domu. Musisz dopasować podłogi, kolory ścian, oświetlenie i wreszcie zaaranżować pokoje odpowiednim umeblowaniem. Przy bardzo dużej oszczędności jesteś w stanie zamknąć się w 50000 zł, jeśli jednak wolisz poszaleć koszt może zwiększyć się nawet kilkukrotnie.

Zadbaj o ogród

Dla wielu bardzo ważnym elementem nowego domu jest ogród. Praca nad nim może być prawdziwym polem do popisu. Możesz zatrudnić specjalistów, którzy biorąc pod uwagę Twoje sugestie, stworzą prawdziwe arcydzieło. Zaprojektują taras, posadzą rośliny dostosowane do naturalnych warunków oraz zadbają o bezpieczne miejsce do zabawy dla Twoich dzieci. Tutaj również bardzo wiele zależy od powierzchni ogrodu. W zależności od tego, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć, firmy aranżujące stworzą odpowiedni projekt.  

Koszt budowy domu to zawsze spory wydatek. Decydując się na takie przedsięwzięcie masz jednak dużo większą kontrolę nad wydatkami, niż gdybyś kupił gotowy budynek od dewelopera. Masz też wpływ na jego ostateczny wygląd i lokalizację. Z pewnością skorzysta na tym Twój portfel. Jeżeli przeprowadzisz z wyprzedzeniem odpowiedni research i stworzysz kosztorys, zminimalizujesz ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętaj, iż w razie nieprzewidzianych kosztów, zawsze możesz skorzystać z finansowania społecznościowego.