6 najczęstszych powodów zakładania zbiórek pieniędzy

6 najczęstszych powodów zakładania zbiórek pieniędzy

Finansowanie społeczne czyli crowdfunding zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Dzięki globalnej sieci znikają powoli wszelkie granice w komunikacji i pojawiają się nieskończone możliwości dotarcia do ludzi z różnymi inicjatywami. Mamy w sobie wewnętrzną potrzebę wzajemnego wspierania i pomagania sobie nawzajem, a zbiórki internetowe ułatwiają nam to w nieznany dotąd ludzkości sposób. Możemy wspierać schronisko dla psów w Indiach, czy dom dziecka w Kambodży przy pomocy paru kliknięć. Możemy pomóc w realizacji niesamowitych, inspirujących projektów lub wesprzeć czyjąś walkę o życie. Możemy pomagać również poprzez samo rozpowszechnianie informacji o zbiórce i przesyłanie jej dalej w świat. Ile ludzi, tyle potrzeb i pomysłów na co można zbierać pieniądze. Są jednak powody do zbiórek, które zdecydowanie dominują nad innymi pod względem częstotliwości. Na co najczęściej zbieramy pieniądze?

1. Leczenie

Pośród nieszczęść spotykających nas w życiu, tymi najgorszymi są te związane ze zdrowiem – naszym lub naszych bliskich. Choroby wywołują w nas nieznośne poczucie bezsilności i rozpaczliwie poszukujemy pomocy, gdzie to tylko możliwe. Współczesna medycyna daje niesłychane możliwości leczenia, a mnogość eksperymentalnych terapii prowadzonych na całym świecie – daje nadzieje nawet bardzo chorym ludziom. Zbiórka pieniędzy na leczenie jest w wielu przypadkach jedyną możliwością na opłacenie kosztownej terapii. Ponieważ choroba nie wybiera i każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie potrzebował, takie zbiórki poruszają nas szczególnie. Najbardziej rozpaczliwe są oczywiście te związane ze zdrowiem dzieci. To często właśnie na ich leczenie potrzebne są największe kwoty. Rekordowe pod względem wysokości potrzebnej kwoty są zbiórki na terapię rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) u małych dzieci. Terapia, która umożliwia powstrzymanie choroby, jest skuteczna tylko wówczas, jeśli zostanie podana dziecku zanim osiągnie wagę 12-13,5 kilogramów, a więc czas nagli, a apele zrozpaczonych rodzin łamią serce. Koszty leczenia terapią genową Zolgensma są jednak zawrotne, sięgają 7-9 milionów złotych.

zbiórka na leczenie

2. Nagłe wypadki

Nasza społeczna natura sprawia, że łatwo jednoczymy się w obliczu czyjejś tragedii i śpieszymy z pomocą, gdy jest taka potrzeba. Klęski naturalne jak trzęsienia ziemi, huragany, powodzie, susze i idące za nimi dramatyczne pożary wielkopołaciowe, poruszają ludzi na całym świecie, niezależnie od ich narodowości i statusu społecznego. Im większa skala tragedii, tym większe jej oddziaływanie na naszą wyobraźnie i tym większy oddźwięk społeczny. Nie oznacza to oczywiście, że gdy nieszczęście dotyczy mniejszej skali, np. kilku osób, nie porusza nas to równie mocno. Gdy w naszej lokalnej społeczności, pośród znajomych i rodziny zdarzy się pożar, wybuch gazu czy inna tragedia, przeżywamy to bardzo emocjonalnie i bez zastanowienia śpieszymy z pomocą. Jedną z podstawowych form wsparcia, jakiej możemy udzielić wkrótce po takim dramatycznym wydarzeniu, jest założenie zbiórki internetowej. Daje to możliwość wspierania poszkodowanych nawet przez tych, którzy nie mogą pomóc fizycznie na miejscu, czy w inny sposób. Pieniądze są najbardziej uniwersalną i potrzebną formą wsparcia, bo umożliwiają poszkodowanym zakupienie tego, czego rzeczywiście potrzebują. Obecna sytuacja na Ukrainie pokazuje również, jak silną mamy potrzebę wspierania ofiar agresji wojennej. Równolegle do zbiórek materialnych – żywności, kocy, ubrań, środków higienicznych, ruszają zbiórki pieniędzy. Każda pomoc jest potrzebna, każdy może wesprzeć potrzebujących na swój sposób. Przyłączanie się do takich akcji uspokaja nasze sumienie i daje nadzieję.

3. Organizacje pozarządowe, fundacje

NGO – z angielskiego: non governmental organisation, to organizacje utrzymujące swoją działalność dzięki wsparciu finansowemu ze źródeł innych niż środki państwowe. Część z nich polega na różnego rodzaju funduszach zewnętrznych i funkcjonuje od projektu do projektu. Duża cześć z nich polega jednak na finansowaniu społecznym. Podobnie fundacje, które różnią się statusem prawnym. Zbiórki, przez nie prowadzone są tak różnorodne, jak to tylko możliwe. Dotyczą wszelkich aspektów życia społecznego:

  • pomocy osobom ubogim, starszym, chorym lub z niepełnosprawnościami,
  • walki w obronie praw osób dyskryminowanych lub dotkniętych niesprawiedliwością,
  • walki o zachowanie rodzimej przyrody w jak najlepszej kondycji i poprawienie jej stanu tam, gdzie podupadła przez działalność człowieka.
  • opieki nam ludźmi chorymi i ich rodzinami,
  • walki o klimat i organizacji lokalnej przestrzeni społecznej.

Bez nich nasze życie byłoby o wiele trudniejsze i smutniejsze. Wspierając finansowo zbiórki organizowane przez te organizacje, pomagamy zmieniać świat na lepsze. Możemy pomagać również poprzez udostępnianie informacji o ich działaniach.

4. Start-upy

Zbiórki, zakładane w celu rozkręcenia biznesu wciąż są mniej popularne w Polsce niż w krajach zachodnich. W kryzysie ekonomicznym, jaki dotyka obecnie Polskę, założenie zbiórki na zakup rzeczy niezbędnych do otworzenia firmy, dla wielu osób może być wielką szansą. Nie należy na to absolutnie patrzeć jak na dawanie jałmużny komuś, kto jest zdesperowany, ale jako na inwestycję w świetny pomysł. Gdy ktoś startuje na rynku z czymś oryginalnym, potrzebuje czasu żeby przebić się i zaistnieć ze swoją ofertą. Tymczasem taka zbiórka na start jest dodatkowo świetną formą reklamy, bo osoby, które już wpłaciły na rozruch, będą ciekawe efektów i chętnie zakupią produkt oferowany przez przedsiębiorcę. Od start-upu zaczynał rzemieślniczy sklep z żywnością wegańską Bezmięsny Mięsny. Inicjatorzy osiągnęli założony cel na zbiórce internetowej, firma rozpoczęła działalność i odniosła ogromny sukces. Z takimi start-upami można działać również na małą skalę. Rozkręcenie zakładu fryzjerskiego czy kosmetycznego, to bardzo duża inwestycja. Warto zwrócić się do lokalnej społeczności, zaproponować najbardziej hojnym darczyńcom jakąś formę gratyfikacji w przyszłości, jeśli inicjatywa się powiedzie. Jeśli miejsce powstaje w  na naszym rodzinnym mieście, możemy wykorzystać fakt, że mieszkańcy nas znają, poinformować szczerze o swoich planach i przekazać im informacje o zbiórce.

zbiórka na biznes

5. Inicjatywy lokalne

Władze samorządowe nie zawsze odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Powodem mogą być ograniczenia finansowe, ale również zwyczajne ludzkie konflikty, które zdarzają się wszędzie. Wielokrotnie pojawiają się sytuacje, w których trzeba działać i podjąć inicjatywę oddolnie. W takich przypadkach również bardzo często powstają zbiórki internetowe, dzięki którym mieszkańcy mogą w łatwy i nie budzący zastrzeżeń sposób, zebrać potrzebne fundusze. Może to być zagospodarowanie wspólnej przestrzeni w sposób, jakiego oczekują użytkownicy danego terenu – założenie zielonych łąk kwietnych, kwietników, ławeczek, organizacja placu zabaw czy siłowni zewnętrznej. Zbiórka przyda się również w sytuacji, gdy konieczne będzie współfinansowanie – gdy lokalna szkoła ma za małe fundusze na naprawę dachu, wiejska świetlica potrzebuje remontu, a dzieciaki nie mają gdzie grać w piłkę. Może chodzić również o potrzeby z zakresu kultury – powstanie klubu szachowego, uniwersytetu trzeciego wieku czy kącika poezji. Ile ludzi, tyle potrzeb, pomysłów i inicjatyw.

6. Zwierzęta

Dla wielu z nas zwierzęta są pełnoprawnymi członkami rodziny i czas spędzany z nimi jest dla nas niesłychanie cenny. Niestety, zwierzęta tak jak my – chorują. Ubezpieczenia zdrowotne dla zwierząt są w naszym kraju nadal bardzo rzadkie i niewiele osób decyduje się na nie. Jednak prywatna opieka weterynaryjna jest niesłychanie kosztowna i leczenie jednego schorzenia może pochłonąć dziesiątki tysięcy złotych. Medycyna wciąż idzie na przód oferując nowe metody leczenia, a zrozpaczeni właściciele są w stanie zrobić wszystko, byle ulżyć ukochanemu pupilowi. Można powiedzieć – jeśli ktoś bierze zwierzę pod swój dach, powinien być świadomy tych kosztów i jeśli go nie stać – zrezygnować z tego pomysłu. Niestety adopcja zwierząt nie zawsze opiera się na racjonalnych przesłankach. Często w grę wchodzi litość i ogromne emocje, jakie wzbudzają w nas zwierzęta pokrzywdzone, porzucone, desperacko potrzebujące domu. Wydaje się nam, że jakoś to będzie i jakoś sobie poradzimy. Często jednak obrywamy tym „jakoś” jak obuchem w głowę. Gdy wydarzy się tragedia szukamy wsparcia u innych ludzi. Tak fundacje, jak i prywatni ludzie zakładają zbiórki w celach leczenia chorych, pokrzywdzonych zwierząt, błagając o pomoc darczyńców i licząc na cud.

zbiórka na zwierzęta

Powodów do założenia zbiórki jest mnóstwo, jednak pewne potrzeby dominują nad innymi. Przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo, w dalszej kolejności większe i mniejsze marzenia. Szukamy pomocy dla bliskich ale też dla obcych nam ludzi, których los nas poruszył. Pieniądze potrzebne są na leczenie, odbudowę domu, realizację marzeń, na lepsze życie. Cokolwiek nas dręczy, co generuje w nas potrzebę wołania o pomoc i wsparcie, może być tematem zbiórki. Nie wahajmy się. Miejmy zawsze na uwadze, że ludzie to gatunek społeczny i pomaganie leży w naszej naturze.