W jaki sposób pomóc bliskiej osobie, u której zdiagnozowano ciężką chorobę?

W jaki sposób pomóc bliskiej osobie, u której zdiagnozowano ciężką chorobę?

Szczęśliwie żyjemy w czasach, w których medycyna jest bardzo zaawansowana i coraz więcej chorób staje się uleczalnych. Diagnoza, która jeszcze dekadę temu była wyrokiem, obecnie jest pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia. Nie da się jednak ukryć, że ciężka choroba wiąże się z trudnym i bolesnym procesem leczenia, ogromnym stresem, ograniczeniami i wydatkami. Co możemy więc zrobić, gdy ktoś nam bliski otrzymuje złą wiadomość o stanie swojego zdrowia?

Pomoc organizacyjna

Nawet jeśli proces leczenia jest całkowicie dyktowany odgórnie przez krajowy system ochrony zdrowia i pacjent nie musi niczego sam sobie organizować, to w życiu osoby, która właśnie dowiaduje się o ciężkiej chorobie, pojawia się wiele aspektów codzienności, które trzeba zorganizować. Są to drobne, często prozaiczne sprawy, do których chory nie będzie miał głowy, a w których można go wyręczyć. Ten rodzaj wsparcia jest szczególnie ważny na początku, kiedy chory wychodząc z pierwszego szoku, próbuje oswoić się z chorobą. Pomóż organizować zakupy i posiłki, załatwić terminy wizyt u specjalistów, czy wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Pozostaje też wspieranie innych członków rodziny chorego, dla których to również ogromnie ciężki czas. Chory często nie ma siły myśleć o rodzinie, walcząc o własne życie i zdrowie. Czasami zwykłe przyniesienie obiadu, sprzątnięcie mieszkania, czy wyręczenie w wyprowadzaniu psa może choremu przynieść wielką ulgę, bo dajemy mu w ten sposób do zrozumienia, że nie jest sam i że może na nas polegać.

Wsparcie psychiczne

Kiedy komuś posypie się życie, w pierwszych chwilach jest całkowicie bezradny i zdezorientowany. Przeżywa wewnętrzny dramat, gonitwę myśli, żałobę nad tym co do tej pory znał, a właśnie się skończyło. W takiej chwili konieczna jest pomoc psychologiczna, lecz człowiek chory niekoniecznie będzie potrafił ją sobie zorganizować. Nieocenione jest wówczas wsparcie bliskich nie tylko w poszukaniu odpowiedniego specjalisty, ale też np. w podwiezieniu na wizytę czy organizacji leków. Pomoc psychologiczna powinna objąć nie tylko samego chorego, ale również jego najbliższych, w tym nas, jeśli czujemy się przytłoczeni tą sytuacją. To bardzo ważne, bo jedną z trosk osoby chorej jest to, jak choroba wpłynie na rodzinę i przyjaciół. Kiedy chory będzie miał poczucie, że ta sfera życia jest zaopiekowana, będzie mu dużo łatwiej walczyć z chorobą. Jest to szczególnie ważna i delikatna kwestia, kiedy chory ma niepełnoletnie dzieci – dla nich brak odpowiedniego wsparcia psychicznego w tak trudnym okresie może się wiązać z traumą do końca życia. Na szczęście o takie wsparcie jest coraz łatwiej, powstają fundacje, które pilotują kompleksową pomoc psychologiczną i odpowiednie wsparcie

Wsparcie finansowe

Bywa i tak, że choroba która przytrafia się naszemu bliskiemu jest rzadka, lub bardzo ciężka i niestety trzeba wyjść poza typowe leczenie które finansuje NFZ. Potrzebne są na przykład pieniądze na pokrycie wyjazdu i pobytu w innym kraju, w którym dalsze leczenie jest osiągalne. W takich sytuacjach często jedyną drogą pozostaje finansowanie społeczne, czyli crowdfunding. Osoba chora najczęściej nie ma sił ani możliwości na założenie i pilotowanie zbiórki pieniędzy i jest to ten moment, kiedy potrzebne jest wsparcie bliskich. Bardzo ciężko jest prosić o pieniądze dla siebie, dużo łatwiej pisać w tym kontekście o kimś bliskim, o kimś kogo kochamy, lubimy, podziwiamy - taka zbiórka na starcie jest nacechowana znacznie większymi emocjami, przykuwa uwagę i łapie za serce.

Oderwać się, choć na chwilę

Osoby, które długo chorują często popadają w apatię, przestają już marzyć o tym, że jeszcze kiedyś będzie normalnie. Nie musi tak być! Nawet w ciężkich stanach bywają momenty, w których różne aktywności mogą im sprawiać radość. I nie chodzi tu wcale o coś wyszukanego, ot zwyczajne rzeczy, które przed diagnozą były dla chorego częste. Może to być wyjście do kina, kolacja w miłej restauracji, piknik, weekendowy wypad nad morze. Jeśli kondycja fizyczna na to pozwoli, może to być dłuższy wyjazd, na wymarzone wakacje, w miejsca z którymi chory wiąże piękne wspomnienia. Może to być też coś bardziej niecodziennego, jak lot balonem, czy rejs statkiem. Aby brak funduszy nie pokrzyżował tych planów, warto założyć internetową zbiórkę pieniędzy i poprosić o pomoc darczyńców. Inicjatywa sprawienia drobnej radości komuś choremu łapie za serce, więc potrzebna kwota szybko się uzbiera!

Bądźmy

Czasem bywa i tak, że chory jest na tyle zaopiekowany pod każdym względem, że jedyne co nam pozostaje, to wspierać go naszym czasem, rozmową, lub po prostu gotowością do niesienia pomocy. Chory przeżywa lepsze i gorsze dni, wielu ludzi ma problem, żeby prosić o pomoc i wsparcie, zwłaszcza, kiedy przychodzą te gorsze dni. Dlatego nawet jeśli usłyszymy, że niczego nie potrzeba,  upewniajmy się co jakiś czas – czy aby na pewno. Czasem osoba pozostająca zbyt długo sam na sam ze swoimi czarnymi myślami, zaczyna ograniczać swoją codzienną aktywność do minimum i życie zamienia się w pustą egzystencję. W takiej sytuacji w naszych rękach jest to, aby uzmysłowić choremu, że tak być nie może. Nawet drobne przełamanie tej rutyny, choćby spacerem, czy wspólnym obejrzeniem komedii, może wybić tę osobę z apatii, pomóc zauważyć problem i zadbać o zdrowie psychiczne. Często takie sytuacje wymagają specjalistycznej interwencji, ale żeby psycholog, czy psychiatra mogli pomóc, najpierw chory musi sobie uzmysłowić, że tej pomocy potrzebuje. Szczególnie ważna nasza obecność będzie w przypadku osób, których miejscem zamieszkania ze względu na stan zdrowia staje się dom pomocy społecznej. Są to bardzo trudne przeżycia, bo oprócz choroby dochodzi walka z samotnością i opuszczeniem, izolacją i wykluczeniem społecznym. Dla takich osób proste wsparcie w postaci rozmowy, spaceru, czy innych aktywności, które chociaż na moment pozwolą zapomnieć o sytuacji w jakiej się znajdują, mogą być bezcenne.

Nie zawsze możemy uchronić przed chorobą siebie i swoich bliskich, niestety jest to loteria i każdy w większym czy mniejszym stopniu jest narażony na konieczność mierzenia się z ciężką chorobą. Nieocenione w takich chwilach jest wsparcie bliskich. Pomoc w codziennym życiu, odciążanie w bardziej uciążliwych aspektach realizacji leczenia, pomoc psychologiczna to coś, za co osoba chora będzie bardzo wdzięczna. Nasza obecność może dawać poczucie bezpieczeństwa i przynosić ulgę w stresie związanym z lękiem o własne zdrowie i życie. Jeśli wsparcie psychiczne bliskiej nam osoby wymaga nakładów finansowych, jeśli chcemy jej umilić czas, albo pomóc zapomnieć o chorobie choć na chwilę – załóżmy zbiórkę internetową. Poprośmy w jej imieniu, pomóżmy dotrzeć do darczyńców, tak, by ten trudny czas powracania do zdrowia stał się nieco łatwiejszy.