Dokąd zwrócić się o pomoc finansową, gdy jej potrzebujemy?

Dokąd zwrócić się o pomoc finansową, gdy jej potrzebujemy?

Niezależnie od tego, jak duża jest zasobność Twojego portfela, Ty także jesteś narażony na sytuacje kryzysowe w swoim życiu. W obliczu nieprzewidzianych zdarzeń, takich, jak nagła choroba, kataklizmy, czy bankructwo, Twoje zasoby finansowe mogą okazać się niewystarczające. Jak pokazują statystyki, niemal 25% Polaków nie posiada oszczędności, a ponad połowa ma ich niewiele ponad 5.000 zł. W obliczu kryzysu niestety większość osób musi szukać pomocy na zewnątrz.

Wielu zadaje sobie pytanie, gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji finansowej. Wbrew pozorom, rozwiązań jest wiele. Pierwszym krokiem jest dopuszczenie do siebie faktu, że takowa pomoc finansowa jest Ci potrzebna. Często wiąże się to z pokonaniem wstydu, który towarzyszy podczas proszenia innych o wsparcie. Społeczeństwo stało się naprawdę otwarte, więc poza rządowymi programami pomocowymi, możesz też posiłkować się tzw. crowdfundingiem. Zbiórka internetowa, którą możesz założyć na ważny dla Ciebie cel, staje się miejscem, gdzie swoją pomoc może okazać każdy.

Zmniejsz comiesięczne wydatki

Zanim udasz się po pomoc finansową, sprawdź, jak samodzielnie możesz poprawić swoją sytuację. Zrób rekonesans swojego domowego budżetu. Przelicz, na co wydajesz najwięcej, gdzie możesz zmniejszyć comiesięczne płatności i na czym możesz zaoszczędzić. Być może warto wyprowadzić się do mniejszego mieszkania, rzadziej jeść na mieście lub przesiąść się do komunikacji miejskiej. Dzięki temu możesz wygospodarować dodatkowe środki, które wykorzystasz w kryzysie lub zasilisz fundusz awaryjny na wypadek zdarzeń losowych.  Oczywiście cięcia finansowe przeprowadzaj ostrożnie, tak by pozostawić sobie przestrzeń na małe przyjemności. Dzięki temu łatwiej przyjdzie Ci zaakceptowanie dokonanych zmian.

Odkładaj pieniądze na funduszu awaryjnym

Naturalną konsekwencją uszczuplenia comiesięcznych wydatków jest powstanie oszczędności, które możesz ulokować np. na funduszu awaryjnym. Jest to doskonałe rozwiązanie, które uchroni Cię od niebezpiecznych ruchów w przypadku kłopotów finansowych. Niestety sporo osób, nie wiedząc, gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji finansowej, sięga po niekorzystne pożyczki. W konsekwencji przez lata spłacają zobowiązania bardzo wysoko oprocentowane i generujące dodatkowe straty. Fundusz awaryjny możesz założyć w banku, pamiętaj jednak, aby był on niezależny od konta, z którego korzystasz na co dzień. W przeciwnym razie będzie dla Ciebie pokusą, by czerpać z niego środki podczas weekendowych zakupów, czy spotkania ze znajomymi. Powinieneś też zadbać o to, byś w razie kryzysowej sytuacji mógł wypłacić z niego środki bez żadnych opłat. Ideą funduszu awaryjnego jest bowiem jego płynność.

Skorzystaj z państwowych programów wsparcia

W przypadku sytuacji kryzysowej masz prawo udać się po pomoc finansową do instytucji finansowanych z funduszy państwowych. Placówki te dysponują pieniędzmi, które muszą przeznaczyć na wsparcie obywateli w potrzebie. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do otrzymania pomocy z:

· Urzędu pracy

· Ośrodka pomocy społecznej

· ZUS-u

· Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Instytucje te oferują pomoc finansową w postaci:

· zasiłków stałych i celowych

· świadczeń chorobowych

· dotacji do założenia działalności gospodarczej

· dofinansowań zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, czy zakupu komputera niezbędnego do nauki zdalnej lub pracy

Nawet jeżeli pomoc finansowa, otrzymana z instytucji państwowych okaże się niewystarczająca, na pewno choć trochę odciąży Twój budżet.

Sięgnij po wsparcie fundacji charytatywnych

Obecnie w naszym kraju funkcjonuje mnóstwo organizacji non-profit, których głównym celem jest pomoc osobom, z różnego typu chorobami, dysfunkcjami, czy problemami. Jeżeli borykasz się z ciężką chorobą, pochodzisz z rodziny dysfunkcyjnej, lub jesteś zagrożony przemocą, znajdź odpowiednią fundację, która na różne sposoby okaże Ci wsparcie. Możesz liczyć na pomoc finansową, np. poprzez utworzenie specjalnego subkonta, dedykowanego zbieraniu kwoty 1% podatku. Ze swojej strony utwórz odpowiednią notkę o swojej sytuacji, tak by zachęcić do wpłat. Możesz promować akcję poprzez:

· Udostępnienie notki w mediach społecznościowych: na swojej tablicy i grupach tematycznych

· Wysłanie wiadomości mailowej lub sms do rodziny i przyjaciół

· Pozostawienie wydrukowanej ulotki w poczekalniach lekarskich

· Prośbę do lokalnej gazety o publikację krótkiego tekstu, zachęcającego do wpłat

· Umieszczenie kilku ulotek w skrzynkach pocztowych swoich sąsiadów

Utwórz zbiórkę na portalu crowdfundingowym

Coraz większą popularnością i skutecznością w ostatnim czasie cieszą się społeczne zbiórki pieniędzy. Dzięki pomocy często zupełnie obcych ludzi możesz otrzymać pomoc finansową w trudnej sytuacji. Aby Twoja zbiórka internetowa zyskała odzew wpłacających, powinieneś zadbać o jej promocję. Udostępnij ją w mediach społecznościowych i poproś o to również swoich bliskich. Im więcej osób dowie się o Twojej inicjatywie, tym szybciej uzbierasz potrzebne środki. Pamiętaj, aby w ciekawy i szczery sposób opowiedzieć swoją historię i ciesz się z pomocy, którą otrzymasz!

Teraz już wiesz, gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji finansowej. Pamiętaj, że rozwiązań jest o wiele więcej, niż powyżej. Najważniejsze, abyś, zamiast ubolewać nad przykrym zdarzeniem, skupił się na znalezieniu wyjścia z sytuacji. Jak widzisz, jest wiele rozwiązań. Możesz liczyć na pomoc z wielu źródeł. Nie bój się poprosić znajomych i rodzinę o pomoc finansową. Ponadto korzystaj z pomocy państwa i zupełnie obcych ludzi, którzy codziennie wspierają potrzebujących poprzez portale zbiórkowe.