Oszczędzanie zgodnie z metodą 6 słoików

Oszczędzanie zgodnie z metodą 6 słoików

Z oszczędzaniem jest trochę, jak z odchudzaniem. Ważna jest systematyczność, wytrwałość i metoda małych kroczków. Trochę jak w przysłowiu: „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Wiemy, że "z pustego i Salomon nie naleje”, ale jeżeli poważnie myślisz o sensownym i efektywnym zarządzaniu swoimi pieniędzmi i o tym jak oszczędzać pieniądze, to warto stworzyć plan działania. Jedną z metod, które pomogą Ci w tym, jest metoda 6 słoików. Jej autorem jest kanadyjski finansista T. Harv Eker. System sprowadza się do podziału całego otrzymanego dochodu na 6 części. Ważne jest też, aby ściśle przestrzegać tego podziału

Metoda 6 słoików opiera się na założeniu, że łatwiej jest zarządzać mniejszymi zasobami, niż całością. Dzielimy więc cały dochód na 6 części. Co ważne, każda
z tych części ma przypisaną inną wartość procentową i jest ukierunkowana na inny zakres wydatków.

· 1 słoik – wydatki konieczne – 55%

· 2 słoik – nieprzewidziane wydatki – 15%

· 3 słoik – przyjemności – 10%

· 4 słoik – edukacja – 5%

· 5 słoik – inwestycje – 10%

· 6 słoik – dobroczynność  - 5%

To, czego użyjesz do oddzielenia od siebie poszczególnych części dochodu, jest obojętne. Oczywiście mogą to być słoiki, ale równie dobrze możesz użyć kilku kont lub subkont.

1 słoik – wydatki konieczne

Tutaj powinny znaleźć się wszystkie wydatki, które są niezbędne do comiesięcznego funkcjonowania.

· opłaty za czynsz,

· rachunki za media,

· jedzenie,

· paliwo do samochodu

Ta grupa wydatków pochłania największą część budżetu. Oddzielając
tę najważniejszą część wydatków od pozostałych, będziesz miał nad nią większą kontrolę.

Według koncepcji 6 słoików powinna ona stanowić  55% Twojego dochodu. Zdarza się, że wydatki konieczne pochłaniają jednak dużo większą ich część. Możesz wtedy spróbować je zredukować, np. przesiądź się z samochodu do komunikacji miejskiej lub wynajmij mniejsze mieszkanie.

Innym rozwiązaniem jest zwiększenie swojego dochodu. Poproś o podwyżkę, zmień pracę na lepiej płatną, bądź znajdź sobie zajęcie dodatkowe. Oczywiście możesz też zastosować oba rozwiązania jednocześnie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą posłużyć jako oszczędności.

2 słoik – nieprzewidziane wydatki:

Tę część budżetu powinieneś przeznaczyć na sytuacje awaryjne takie, jak nagła operacja, opłacenie mandatu, czy awaria samochodu. Jeżeli zarezerwujesz około 15% swojego miesięcznego dochodu na tego typu wydatki, nie będziesz musiał posiłkować się pożyczką od znajomych, lub niekorzystnym kredytem w banku. Oczywiście nie w każdym miesiącu muszą spotykać Cię niespodziewane sytuacje. Jeżeli nie wykorzystasz tych pieniędzy, możesz przerzucić je do innego słoika, lub po prostu zaoszczędzić.

3 słoik – przyjemności:

Żeby zachować balans podczas oszczędzania, powinieneś pewną część budżetu przeznaczyć na przyjemności. W tym słoiku gromadź pieniądze, np. na wyjście do kina, koncert lub zakup droższego ubrania.  Wbrew pozorom to bardzo ważny słoik, bo pozwala czuć się dobrze, podczas oszczędzania. Pozbywanie się przyjemności i wyłączne gromadzenie pieniędzy niesie ryzyko popadnięcia
w skąpstwo.

4 słoik – edukacja

Człowiek uczy się przez całe życie, dlatego nawet jeśli ukończyłeś już formalną edukację, nadal rozwijaj swoją wiedzę i umiejętności. Pieniądze, które znajdą się
w tym słoiku, mogą posłużyć na zakup książek, opłacenie szkoły językowej lub kursów zawodowych. Inwestycja w swoją edukację zawsze procentuje. Ucząc się nowych rzeczy, zwiększasz swoje szanse na awans w pracy, czy lepiej płatną posadę. Dzięki temu stajesz się konkurencyjny na rynku pracy, a także sam łatwiej pokierujesz swoim biznesem.

5 słoik – inwestycje

Tutaj powinny znaleźć się pieniądze, które będą pracować na Twoją bezpieczną przyszłość. Możesz w każdym miesiącu dorzucać kolejne banknoty do tego słoika i powoli uzbierasz sensowną pulę, która np. zapewni Ci większy spokój na emeryturze.

Możesz też te pieniądze pomnażać, wpłacając np. na lokatę. Oprocentowanie nie jest jednak zbyt duże, dlatego nie każdego to usatysfakcjonuje. Innym sposobem jest inwestycja w nieruchomości, fundusze, czy akcje na giełdzie. Jeśli nie jesteś pewien, jak właściwie ulokować kapitał, możesz skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

6 słoik – dobroczynność

Niewielką część budżetu możesz spożytkować na pomoc innym. Jest sporo możliwości, aby bezpiecznie wpłacić pieniądze na szlachetny cel.

Istnieje wiele fundacji pomagających osobom chorym i potrzebującym. Obecnie
w internecie znajdziesz też mnóstwo portali crowdfundingowych, gdzie możesz dokonać wpłat na różnego typu inicjatywy społeczne. Finansowanie społecznościowe wpływa nie tylko pozytywnie na obdarowanych. Osoba, która udziela pomocy innym, sama odczuwa masę pozytywnych emocji. Pamiętaj o tym, że dobro zawsze wraca!

Metoda 6 słoików jest doskonałym sposobem, aby przyjrzeć się swojemu budżetowi. Dzięki temu systemowi otrzymasz informację zwrotną, jak prezentują się Twoje wydatki, co możesz w nich zmienić i jak wiele możesz zaoszczędzić. Oczywiście nie musisz w 100% trzymać się podziału procentowego, jaki zastosował Harv Eker. Dobrze, jeśli ten rodzaj zarządzania finansami będzie dla Ciebie inspiracją, swojego rodzaju drogowskazem. Dzięki niemu wyrobisz sobie pewne nawyki i nauczysz się stosować budżet domowy.