Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Życie pisze różne scenariusze, często spotykają nas sytuacje przytłaczające, z którymi nie potrafimy poradzić sobie sami. Na szczęście żyjemy w społeczeństwie, które skutecznie potrafi wspierać się w gorszych momentach. Aby jednak sięgnąć po pomoc, trzeba najpierw wiedzieć gdzie i jaką formę pomocy możemy uzyskać. Oto zestawienie najważniejszych miejsc, do których możemy zwrócić się o pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Sytuacje nagłe

Na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje numer ratunkowy 112. Możemy połączyć się z nim nawet z telefonu komórkowego nie posiadającego karty SIM. Dyspozytor ustaliwszy jakiego rodzaju pomocy potrzebujemy, przekaże nasze zgłoszenie do odpowiednich służb. Można w ten sposób zgłaszać sytuacje zagrożenia zdrowia, życia, bezpieczeństwa własnego, publicznego i środowiska. Na numer alarmowy możemy dzwonić w przypadku wymagającym pilnej interwencji medycznej – wszelkie sytuacje nagłego, niepokojącego pogorszenia się stanu zdrowia – własnego, lub kogoś w naszym otoczeniu. Możemy zgłaszać pożary, kradzieże, wypadki, ale również sytuacje niebezpieczne, jak chwiejącą się nad chodnikiem spróchniałą gałąź. Aby nasze zgłoszenie było najbardziej skuteczne, rozmowę z dyspozytorem powinniśmy zacząć od wyraźnego przedstawienia się i określenia swojej lokalizacji, następnie możliwie najbardziej zwięźle powinniśmy określić czego ma dotyczyć interwencja. Telefonu 112 nie należy nadużywać i dzwonić w sytuacjach, które nie są pilne ani niebezpieczne, bo niepotrzebnie blokujemy linię dla spraw faktycznie groźnych.

telefon alarmowy

Kryzys

Gdy nagle przydarza się nam coś bardzo złego, pierwszym miejscem w którym powinniśmy szukać pomocy jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Na stronie www.oik.org.pl możemy znaleźć mapę ośrodków i skontaktować się z tym, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej możemy uzyskać pomoc prawną, psychologiczną i socjalną. Ośrodki te interweniują w sytuacjach katastrof i wypadków, organizują schronienie w nagłej sytuacji. Można w nich szukać wsparcie mediatora w trudnych sytuacjach rodzinnych, pomocy w przypadkach przemocy domowej, czy nadużyć seksualnych. Możemy dzwonić tam w sytuacjach kiedy czujemy, że życie i wszystko co dzieje się dookoła – przerasta nas. Otrzymamy kompleksowe wsparcie i konkretne informacje, jakie dalej podjąć kroki.

pomoc prawna

Wsparcie na co dzień

Bardziej lokalnie i „bliżej” ludzi działają Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Możemy tam uzyskać różnorakie wsparcie, a jeśli pomoc jakiej potrzebujemy nie mieści się w kompetencjach mops-u, zostaniemy odpowiednio przez nich pokierowani do innych instytucji pomocowych. Pomoc z mopsu możemy uzyskać jeśli potrzebna nam podstawowa pomoc doraźna – schronienie, posiłek, ubranie. Otrzymamy wsparcie w ramach poradnictwa specjalistycznego, pomoc w sprawieniu pogrzebu, wsparcie w sytuacjach gdy jesteśmy ofiarami przemocy, lub są nimi nasi bliscy. Możemy uzyskać pomoc pieniężną w postaci różnego rodzaju dotacji, pomoc pielęgnacyjną dla osób chorych i niesamodzielnych. Nasza sprawa zostanie profesjonalnie pilotowana tak, abyśmy trafili na odpowiednie instytucje społeczne, które nam pomogą. Jeśli forma finansowego wsparcia ze strony państwa jest dla nas niewystarczająca, albo nie spełniamy odpowiednich kryteriów, aby ją uzyskać, możemy postawić na finansowanie społeczne. W tym celu najlepiej założyć internetową zbiórkę pieniędzy i zebrać potrzebną kwotę na własną rękę. Taka forma pomocy sprawdza się szczególnie wtedy, gdy wydarzy się sytuacja wymagająca większych środków – pożar, powódź, wybuch gazu, wypadek. Takie okoliczności wzbudzają w ludziach potrzebę solidaryzowania się z ofiarami tragedii i dobroczynność.

Pomoc dla ofiar przemocy

Dla osób doświadczających przemocy uruchomione zostało ogólnopolskie pogotowie. Niebieska linia to bezpłatny, czynny 24 godziny na dobę telefon interwencyjny - 800 120 002. Pod tym numerem możemy porozmawiać ze specjalistą – psychologiem lub prawnikiem, możemy również uzyskać konkretne informacje na temat tego gdzie szukać pomocy i jak rozwiązać problem. Jeśli jesteśmy ofiarami przemocy, lub wiemy/czujemy że ktoś z naszego otoczenia może przemocy doświadczać – niebieska linia daje nam możliwość otrzymania wsparcia. Telefon do niczego nie zobowiązuje, a wszystko odbywa się anonimowo, więc można korzystać z niego po prostu po to, aby się zorientować co można zrobić i jakie mamy opcje. Pomoc możemy uzyskać również mailowo - niebieskalinia@niebieskalinia.info. Na stronie internetowej niebieskiej linii można zapoznać się ze szczegółowym grafikiem dyżurów specjalistów i dostosować się do niego dzwoniąc po poradę.

Pomoc psychologiczna

Zdrowie psychiczne Polaków jest w ostatnim czasie szczególnie podatne na kryzysy. Sytuacja pandemiczna i kryzys gospodarczy powoduje ogromne napięcie i eskalację konfliktów. Jeśli czujemy się przytłoczeni życiem i nasz kryzys dotyczy zdrowia psychicznego, pierwszą pomoc możemy uzyskać dzwoniąc na telefony zaufania. Na telefon zaufania dla dzieci, uruchomiony przez Rzecznika Praw Dziecka, czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu można dzwonić pod bezpłatny numer 800 121212. Warto aby wszystkie dzieci, nawet te, które mają bardzo wspierających rodziców, wiedziały o tej możliwości, bo bywają sytuacje w życiu dziecka, w których łatwiej zwrócić się o pomoc do obcej osoby. Dla dorosłych funkcjonuje Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania znajduje się pod numerem 800 70 2222 . Dla osób mierzących się z myślami samobójczymi, lub przeżywających samobójstwo bliskiej osoby funkcjonuje fundacja Życie Warte Jest Rozmowy (www.zwjr.pl), gdzie można mailowo uzyskać pomoc. Dla osób potrzebujących rozmowy na ten temat funkcjonuje również internetowe forum www.przyjaciele.org. Jeśli przeżywamy kryzys w związku ze śmiercią bliskiej nam osoby, możemy zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu fundacji Nagle Sami - 800 108 108. Możemy w ten sposób uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne w żałobie. Niektórym w kryzysie pomóc może religia. Dla katolików uruchomiony został również telefon wsparcia duchowego, gdzie przez 18 godzin na dobę każdego dnia, dyżurują księża oferując swoją pomoc – szczegóły na stronie www.pogotowieduchowe.pl

pacjentka na wizycie u terapeuty

Uzależnienia

Osobną formą wsparcia psychologicznego na jaką możemy liczyć, jest pomoc w kryzysach związanych z nałogami. W przypadkach uzależnienia od środków psychoaktywnych i związanymi z tym często problemami jak bezdomność, wykluczenie społeczne i problemy prawne, pomaga Monar. To pozarządowa organizacja, która od ponad 40 lat działa na rzecz osób uzależnionych w zakresie terapii i rehabilitacji. Na stronie internetowej www.monar.org można znaleźć namiary do przeszło 50 placówek terenowych w całym kraju. Codziennie w godzinach 16.00-21.00 można zadzwonić na specjalny bezpłatny Telefon Zaufania "Narkotyki-Narkomania" - 801 199 990. Dyżurują tam psycholodzy, pedagodzy i socjolodzy. W przypadku problemów alkoholowych – własnych lub kogoś bliskiego, warto zacząć od odwiedzenia strony www.stopuzaleznieniom.pl gdzie znajduje się kompendium wiedzy na temat uzależnienia od alkoholu i bardzo przydatne informację na temat tego jak i gdzie można uzyskać pomoc. Szczegółową listę kontaktową do lokalnych ośrodków wspomagających leczenie uzależnień znaleźć można na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych www.parpa.pl

Warto pamiętać, że nikt nie jest samotną wyspą. Potrzebujemy siebie nawzajem i potrafimy skutecznie sobie pomagać. Wiedząc, gdzie możemy zwrócić się po pomoc, nie powinniśmy zwlekać – im szybciej pomoc otrzymamy, tym będzie ona skuteczniejsza. Możemy liczyć na różnorakie wsparcie interwencyjne, materialne i psychiczne – dla siebie i dla swoich bliskich. Formalnie jest przewidziana pomoc dla potrzebujących od państwa, ale również od szeregu fundacji i stowarzyszeń. Jeśli jednak jedyną forma pomocy jaka jest nam potrzebna są pieniądze – możemy założyć internetową zbiórkę funduszy i skorzystać z coraz popularniejszego na świecie crowdfundingu. Warto otworzyć się na te możliwości i dać sobie szansę, bo nie uzyskamy pomocy jeśli o nią nie poprosimy.