#HELP ME. Dyskretny znak, ratujący życie

#HELP ME. Dyskretny znak, ratujący życie

Codziennie na świecie wiele osób pada ofiarami przemocy domowej. Statystyki są przerażające. Ofiary bojąc się gniewu swojego oprawcy - milczą. Aby umożliwić im bezgłośne i bezpieczne wołanie o pomoc Organizacja Canadian Women's Foundation stworzyła międzynarodowy znak "POMÓŻ MI".

Jest on dyskretnym sygnałem, który ofiara przemocy może wysłać do osoby znajomej lub zupełnie obcej i przypadkowej. Znak jest zrozumiały na całym świecie, ponieważ przełamuje barierę językową i kulturową. Może być przekazany na odległość, np. przez okno, z balkonu, czy podczas internetowego czatu. Znak ten sprowadza się do prostego gestu dłonią, który ofiara, bez zwracania na siebie uwagi oprawcy, może przekazać w kolejce do kasy, listonoszowi, czy przechodzącej sąsiadce.

Jak wykonać znak: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

jak wykonać znak?

Z roku na rok ilość pokrzywdzonych rośnie, a sytuację utrudnia panująca pandemia i wprowadzane lockdowny. Ofiary nie mają dokąd uciec i coraz trudniej im sygnalizować o dramatycznej sytuacji w domu. Jeżeli ktoś w Twoim towarzystwie pokaże ten znak, niezwłocznie zadzwoń pod nr 112 i poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła Cię o pomoc.

1. Nie dawać oznak, że coś jest nie tak. Obserwatorem spotkania/rozmowy może być potencjalny agresor. Może to narazić ofiarę na konsekwencje.

2. Bądź naturalny. Pożegnaj się nie wzbudzając podejrzeń.

3. Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112, opisz zajście i poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła Cię o pomoc.

Głośnym dowodem na skuteczność działania znaku "POMÓŻ MI" jest historia nastolatki z Asheville w Karolinie Północnej. Została ona uprowadzona przez mężczyznę i przewieziona aż do stanu Ohio. Na szczęście, dzięki znajomości gestu "POMÓŻ MI", który dziewczyna pokazywała przez okno samochodu innym kierowcom, udało się zainterweniować. Osoba, która rozpoznała gest jechała za porywaczem aż 10 km, dopóki nie zjawiła się policja. Co ciekawe, nastolatka o znaku usłyszała na mało poważnej platformie: TikTok.  

Znak "POMÓŻ MI" jest stosunkowo nowy. Powstał w 2020 roku w odpowiedzi na ogromny wzrost przypadków przemocy domowej podczas pandemii. Dlatego niezmiernie ważne, aby dzielić się informacjami o nim. Im więcej osób go pozna, tym większa szansa, że ktoś zostanie uratowany.

Jeżeli chcesz zorganizować pomoc finansową dla ofiar przemocy domowej zgłoś się do odpowiedniej instytucji lub sam utwórz zbiórkę pieniędzy.