Widzisz potrzebującą rodzinę? Wskazówki jak możesz jej pomóc

Widzisz potrzebującą rodzinę? Wskazówki jak możesz jej pomóc

Gdy widzisz, że rodzina w Twoim otoczeniu potrzebuje pomocy, najpewniej chcesz zrobić wszystko, aby tę pomoc otrzymała. W takich sytuacjach bardzo przydatne okazują się portale zbiórkowe. Niezależnie od źródła problemu, dzięki zbiórce jesteś w stanie zebrać fundusze, które być może wpłyną na poprawę warunków życia potrzebujących osób. W jaki jeszcze sposób możesz okazać pomoc rodzinie?

Szczerze porozmawiaj o trudnej sytuacji

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, kiedy widzisz, że rodzina, którą znasz, potrzebuje pomocy, jest szczera rozmowa. Tylko w ten sposób dowiesz się, co dokładnie jest źródłem problemów i czego dane osoby potrzebują, aby ich codzienność uległa zmianie na lepsze. Zapytaj, jak radzą sobie w trudnej sytuacji, która ich dotknęła – niezależnie od powodu – i w jaki sposób możesz im pomóc. Bardzo często osoby potrzebujące nie chcą otwarcie mówić o swoich kłopotach, a tym bardziej prosić o wsparcie. Jeśli jednak zobaczą Twoją empatię, ciepło i szczerą chęć pomocy, być może z czasem się przed Tobą otworzą. Zapytaj z szacunkiem, w jaki sposób pomoc finansowa mogłaby przyczynić się do poprawy ich sytuacji. Możesz także od razu wspomnieć o możliwości utworzenia zbiórki internetowej. Dowiedz się, czy rodzina nie ma nic przeciwko takiej formie pomocy i wspomnij o zaletach takiego rozwiązania. Aby przekazać przyszłym darczyńcom historię ludzi, których dotyczy zbiórka, musisz dobrze poznać szczegóły, powody trudnej sytuacji i nadzieje na przyszłość. Wyjaśnij im, ile pozytywnych zmian może przynieść zbiórka funduszy oraz jak będzie ona przebiegała.

Uruchom zbiórkę internetową

Jeżeli odbyłeś już tę istotną rozmowę, a myśl „Pomogę rodzinie w trudnej sytuacji!” wciąż Cię nie opuszcza, czas przystąpić do działania. Niezależnie od tego, czy problemem jest choroba członka rodziny, dom wymagający remontu, czy brak funduszy na żywność i utrzymanie, portal zbiórkowy pozwoli Ci zebrać sumę, która z pewnością zmieni życie potrzebujących wsparcia osób na lepsze. Tworząc opis zbiórki, pamiętaj, że tytuł jest jej kluczowym elementem. To głównie od niego zależy, czy internauta zainteresuje się zbiórką, czy raczej wróci do przewijania ekranu. W dalszej części opisu zawrzyj informację o tym dla kogo, dlaczego i w jakim celu zbierane są fundusze. Przedstaw całościowo problem i użyj konkretnych argumentów potwierdzających to, że potrzebująca rodzina dobrze wykorzysta zebrane środki. Zarysuj nie tylko przeszłość i obecną sytuację potrzebujących, ale i to, jak dzięki zbiórce może wyglądać ich przyszłość. Nie bój się też bezpośrednio wzywać do pomocy, poprzez takie zwroty jak „Razem możemy…”, „Zmieńmy…”, „Czas ucieka”, „Bez pomocy…/Dzięki…”. To właśnie one skutecznie zachęcają do okazania wsparcia! Dobry opis zbiórki to nie tylko sam tekst, ale i odpowiednio dobrane zdjęcia czy nagrania wideo. Tego typu elementy oddziałują na wyobraźnię czytającego lepiej niż same słowa, dlatego warto wpleść je między zdania. Tak skonstruowany opis zbiórki na pewno zachęci co najmniej część odbiorców do pomocy. Przewaga zbiórek internetowych nad tradycyjnymi, organizowanymi poza Internetem, polega na tym, że ma ona znacznie większy zasięg. Za pośrednictwem mediów społecznościowych jesteś w stanie dotrzeć do ogromnej ilości potencjalnych Wspierających – dlatego to dobry wybór, kiedy decydujesz się na pomoc rodzinie w trudnej sytuacji.

Działaj w mediach społecznościowych

Zdecydowałeś się utworzyć zbiórkę funduszy dla potrzebującej rodziny? Pamiętaj o działaniach, dzięki którym zobaczy ją jak najwięcej osób. Udostępniaj zbiórkę w mediach społecznościowych i zaproś do pomocy finansowej znajomych. Możesz publikować pojedyncze wpisy promujące zbiórkę na własnym profilu, ale też założyć specjalny fanpage lub wydarzenie, które zgromadzi jeszcze większą społeczność. Kluczem do sukcesu jest regularna aktywność, mająca na celu zachęcenie odbiorców do pomocy rodzinie. Poproś znajomych o udostępnianie linku i opisu zbiórki kolejnym osobom. Zasięgi w Internecie mogą sprawić, że zamierzona kwota zostanie zebrana nawet w kilka dni. Jeżeli zaangażujesz się w reklamę zbiórki na Facebooku lub Instagramie, z pewnością zainteresuje się nią duże grono potencjalnych darczyńców, pragnących okazać wsparcie. Pamiętaj, aby przypominać Wspierającym, że ich działania są doceniane i że właśnie dzięki nim życie potrzebującej rodziny może zmienić się nie do poznania.

social media

Urządź zbiórkę przedmiotów użytku codziennego

Jeżeli nie chcesz ograniczać się do zbiórki w sieci, możesz także skupić się na formach wsparcia poza Internetem i mediami społecznościowymi. Jeżeli problem dotyczy braku funduszy na żywność i bieżące wydatki, dobrym pomysłem jest zorganizowanie zbiórki przedmiotów użytku codziennego. Aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, możesz rozwiesić w okolicy plakaty informujące o akcji. Daj także znać bliskim i znajomym. Na pewno nikt nie przejdzie obok problemu obojętnie, a zbiórka zostanie przyjęta bardzo pozytywnie! Żywność, środki higieniczne, ubrania, artykuły dla dzieci… Na pewno z łatwością uda się zgromadzić produkty niezbędne do komfortowego funkcjonowania. Wystarczy, że w akcję zaangażuje się nawet kilkanaście osób, a każda z nich przyniesie jeden bądź dwa artykuły – sukces gwarantowany! Z doświadczenia wiemy jednak, że ludzie dobrego serca często nie ograniczają się do jednej rzeczy. Chęć pomocy innym jest wyjątkowo silna, zwłaszcza jeśli dotyczy ona osób mieszkających obok. Wówczas potrafimy połączyć siły, aby dać potrzebującym wszystko, co najlepsze. Nie wahaj się więc, powiedz ludziom wokół o zbiórce i obserwuj, jak kartony zapełniają się kolejnymi produktami dla potrzebującej rodziny. Potem obserwował będziesz już tylko uśmiech i wdzięczność obdarowanych. Widok ten jest bez wątpienia bezcenny.

Zorganizuj event połączony ze zbieraniem funduszy

Kolejną formą pomocy rodzinie znajdującej się w trudnej sytuacji, jest organizacja eventu, podczas którego uczestnicy będą mogli ofiarować drobne datki. Zarezerwuj jedno sobotnie popołudnie i zaaranżuj spotkanie, na które zaprosisz bliskich oraz sąsiadów. Zadbaj o odpowiednią atmosferę dzięki wesołym dodatkom. Przygotuj podzielne przekąski – na przykład mini-kanapki, muffiny, grillowane przysmaki  – i pozwól gościom dobrze się bawić. W honorowym, widocznym miejscu postaw puszkę na składane datki, wraz z karteczką z podziękowaniem. Aby umilić czas zaproszonym osobom, możesz zadbać również o muzykę i miejsce do tańca lub drobne atrakcje dla dzieci gości, np. kącik artystyczny. Miło spędzony czas zbliży do siebie ludzi. Będą mieli oni także świadomość, że przyszli na przyjęcie w słusznym celu i mogą pomóc komuś w potrzebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na event zaprosił rodzinę, dla której gromadzone są fundusze. Jej członkowie, widząc zaangażowanie innych, na pewno poczują, że mogą liczyć na dobroć ludzi wokół, a w ich głowach zrobi się nadzieja na lepsze jutro.

Zaproponuj pomoc w codziennych obowiązkach

Jeśli potrzebująca rodzina boryka się z problemem choroby, na pewno nie jest jej łatwo poradzić sobie z wieloma obowiązkami – życie codzienne opiera się w dużej mierze na opiece nad chorym członkiem rodziny. Możesz zaproponować pomoc w codziennych obowiązkach, które mogłyby nieco odciążyć zmęczone osoby. Pójście na zakupy, odrobienie lekcji czy wspólna zabawa z dziećmi, odwiedziny z ciepłym posiłkiem lub ciastem, wyprowadzenie psa, pomoc w sprzątaniu… Pozornie małe gesty znaczą dla potrzebujących rodzin naprawdę wiele. Uśmiech na twarzy osób, które zdają sobie sprawę, że mogą na Ciebie liczyć, to najpiękniejsze podziękowanie. Jeżeli więc masz odrobinę czasu wolnego i możesz poświęcić go na wsparcie, nie wahaj się. To wspaniała inicjatywa i uczynek, który z pewnością zaprocentuje.

Twoje zaangażowanie i odpowiednie działania mogą odmienić czyjeś życie. Do zmiany na lepsze nie potrzeba ogromnych pokładów energii, czasu i wyrzeczeń – wystarczy dobre serce. Jeżeli więc widzisz w swoim otoczeniu potrzebującą rodzinę, której możesz pomóc, nie zastanawiaj się ! Załóż zbiórkę, zaangażuj bliskich i spraw, że ktoś uśmiechnie się pierwszy raz od wielu dni.