Z czym mierzą się wolontariusze w swojej pracy?

Z czym mierzą się wolontariusze w swojej pracy?

Bycie wolontariuszem wiąże się z szeregiem zalet – przede wszystkim z poczuciem, że robi się coś dobrego. Decydując się na wolontariat, trzeba jednak liczyć się z pewnymi trudnymi aspektami tej pracy. Z czym mierzą się wolontariusze podczas swoich działań?

Praca wolontariusza w kilku zdaniach

Zanim przejdziemy do aspektów, z którymi mierzą się wolontariusze, warto wspomnieć, na czym polega wolontariat. To całkowicie dobrowolna, nieodpłatna praca na rzecz innych – potrzebujących, chorych, ubogich. Wolontariusze działają wraz z rozmaitymi organizacjami pozarządowymi. Najczęściej angażują się oni w pomoc w domach opieki, domach dziecka czy hospicjach, a także wspierają osoby starsze i ubogie. Pomagają również w organizacji wydarzeń charytatywnych oraz festiwali kulturalnych i sportowych – to tzw. wolontariat akcyjny. Możemy spotkać ich podczas zbiórek funduszy lub żywności dla ubogich. Z powodzeniem funkcjonuje także wolontariat na rzecz zwierząt, np. w schroniskach. Ponadto, coraz popularniejszy staje się e-wolontariat – pomagać można teraz nawet bez wychodzenia z domu! Wolontariat daje możliwość szerzenia dobra, poznania wartościowych ludzi i zdobywania nowych życiowych doświadczeń. Mimo, że nie wiąże się on z korzyściami finansowymi, bez wahania jest wybierany przez wielu młodych ludzi.

głaskany pies

Codzienna styczność z chorobą

Wolontariusze widzą na co dzień inny świat niż my wszyscy. To świat, w którym ludzie cały czas borykają się z wieloma ograniczeniami. Działacze fundacji mają styczność z osobami chorymi, wymagającymi wieloletniego leczenia bądź skomplikowanych operacji. Obserwują ich zmagania i walkę o zdrowie, często krocząc tuż obok nich i pomagając im w podstawowych czynnościach. Początkowo może to być trudne doświadczenie. Decydując się na bycie wolontariuszem, jest się jednak przygotowanym na obcowanie z osobami chorymi. To chęć wspierania ich w codziennym życiu wygrywa nad strachem! Dzięki działaniom wolontariuszy osoby te znacznie częściej się uśmiechają. Zaczynają na nowo czerpać radość z życia – tę, którą tak łatwo stracić, cierpiąc na rozmaite choroby. Pomimo cierpienia, jakie widzi się każdego dnia, wolontariusze dają innym siłę do walki i motywują do pozytywnego myślenia. Dzięki obcowaniu z osobami chorymi, sami stają się silniejsi – a siłę tę przekładają na pomoc kolejnym ludziom!

Jeśli nie możesz zaangażować się w wolontariat, ale też chciałbyś wesprzeć osoby chore, zorganizuj w sieci zbiórkę. Dzięki niej ktoś może otrzymać szansę na nowe życie w zdrowiu! Takie inicjatywy zawsze przyciągają wielu Darczyńców, chętnych okazać wsparcie.

Styczność z ubóstwem i trudnymi życiowymi warunkami

Wolontariusze przebywają na co dzień nie tylko wśród osób chorych, ale również tych ubogich, zaniedbanych i głodnych. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak niektórzy zmuszeni są żyć. Bardzo ciężkie warunki mieszkaniowe, brak dostępu do prądu czy wody, chłód, głód… Dla niektórych to codzienność. Angażując się w wolontariat można zobaczyć, z jakimi problemami borykają się osoby, które mijamy na ulicy. Styczność z ubóstwem i życiowymi trudami pozwala wolontariuszom docenić to, co sami mają w życiu. Czasem dopiero zetknięcie z taką rzeczywistością sprawia, że zaczynamy cieszyć się ze swojej własnej. Będąc wolontariuszem, możemy pomagać w zbieraniu funduszy na remonty, żywność czy odzież dla osób ubogich. Ich wdzięczność i reakcje po otrzymaniu pomocy nie mogą równać się z żadnym materialnym wynagrodzeniem. Wolontariusze są często pierwszymi, którzy widzą uśmiech potrzebujących. Pierwszy uśmiech od wielu miesięcy. Pomimo styczności z trudną, czasem wręcz niewyobrażalną rzeczywistością, takie chwile są tego warte.

wolontariusze przenoszący kartony

Niewiele czasu „dla siebie”

Osoby zaangażowane w wolontariat zazwyczaj działają w nim po pracy lub szkole. Aby pomóc Podopiecznym domu opieki czy samotnemu seniorowi, do domu wracają często późnym wieczorem. Organizacja eventów i festiwali charytatywnych również zajmuje niekiedy długie tygodnie. Tym samym, wolontariusze nie mają zbyt wiele czasu wolnego. Pasje, spotkania czy zwyczajny odpoczynek przy ulubionym serialu to dla nich rzadkość. Co jest jednak najciekawsze, decydują się oni na pracę charytatywną całkowicie dobrowolnie. Bezinteresownie poświęcają swój czas innym i jest to dla nich czymś zupełnie normalnym. Nie są to nadgodziny, które narzuca szef, dokładając zawodowych obowiązków. To szczera chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, płynąca prosto z serca! To właśnie taki tryb życia jest dla nich najlepszy. Pomaganie daje im większą radość niż skupienie się na sobie – i to jest w wolontariacie najpiękniejsze!

Niedoceniane działania

Niekiedy zdarza się, że aktywność wolontariuszy nie jest wystarczająco doceniana przez społeczeństwo. O ich działaniach powinno mówić się jak najwięcej – zwłaszcza o działaniach organizatorów wolontariatu, czyli tzw. koordynatorów. Dają oni najlepszy przykład tego, jak pomagać i dzielić się dobrem w świecie, którym często go brakuje. Wolontariusze to ludzie pełni zapału, z potencjałem i pragnieniem wprowadzenia zmian na lepsze. Wolontariat w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Wciąż jednak działalność tych ludzi o wielkich sercach bywa zauważana. Gdyby nie oni, wiele akcji charytatywnych nigdy by się nie odbyło. Potrzebujący ludzie nie otrzymaliby ciepłego posiłku, nowego ubrania czy dachu nad głową. To oczywiście również zasługa Darczyńców, którzy dzielą się funduszami i darami rzeczowymi. Wolontariusze jednak na co dzień obcują z osobami doświadczonymi przez życie. Niekiedy narażają swoje zdrowie, zarywają noce na pakowaniu paczek i poszukiwaniu pomocy. To bardzo ważne, aby doceniać ich pracę. Nie oczekują oni za nią nic w zamian – a to w dzisiejszych czasach prawdziwa rzadkość.

wolontariusze sprzątają plaże

Jak zostać wolontariuszem?

Jeżeli pragniesz pomagać drugiemu człowiekowi tak jak inni wolontariusze, nie wahaj się! Bycie wolontariuszem nie wymaga żadnych dodatkowych zdolności ani uprawnień. Wystarczy wybrać konkretny rodzaj wolontariatu i skontaktować się z wybraną fundacją lub stowarzyszeniem. Podczas spotkania poznasz cele organizacji oraz swoje obowiązki i zadania. Zostaniesz również poinformowany o ewentualnych wymogach. Możesz pracować zarówno dla organizacji pozarządowych, jak i dla organów administracji rządowych czy podległych im jednostek. W przypadku młodzieży, dzieci i nastolatkowie mogą angażować się w wolontariat za zgodą opiekuna ustawowego. A jak zostać wolontariuszem w domu dziecka? Zazwyczaj jedynym warunkiem jest ukończony 18. rok życia. Po rozmowie w danej placówce, każdemu wolontariuszowi przydzielany jest opiekun. Bardzo często w wolontariat można angażować się już na etapie nauki, dzięki funkcjonowaniu szkolnych kół wolontariatu. Kiedy przygoda z wolontariatem dobiega końca, każdy wolontariusz otrzymuje odpowiednie zaświadczenie, potwierdzające jego pracę.

Wolontariat jest wyjątkową inicjatywą, dzięki której świat staje się lepszym miejscem. Jeżeli więc choć raz pomyślałeś o tym, aby zostać wolontariuszem – nie bój się spróbować. Szybko zobaczysz, jak wiele radości przynosi to nie tylko osobom potrzebującym, ale i Tobie samemu. A jeśli czas nie pozwala Ci na czynne działania w wolontariacie, zastanów się nad jego wersją online. Możesz też co jakiś czas zakładać zbiórki na rzecz osób, które potrzebują wsparcia. Pomaganie ma ogromną moc!