Zostań wolontariuszem! Dlaczego warto pomagać?

Zostań wolontariuszem! Dlaczego warto pomagać?

Człowiek jest istotą społeczną, wzajemna pomoc jest podstawą budowania więzi i tworzenia relacji . Bezinteresowna, wzajemna o siebie troska, pomoc dla tych, którym w życiu powinęła się noga, działania dla wspólnych korzyści, to wszystko mieści się w definicji wolontariatu, chociaż nie zawsze jest to tak określane. Dlaczego warto być wolontariuszem? Co sprawia, że tak wiele osób poświęca bezinteresownie swój czas i siły? Oto dlaczego warto zostać wolontariuszem!

Każdy znajdzie coś dla siebie

Mieszkanie w dużym mieście i nadmiar czasu wolnego gwarantuje największy wybór wolontariatów. Nie znaczy to jednak, że osoby, których czas wolny jest mocno organiczny, a miejsce zamieszkania bardziej odludne, nie mają zupełnie żadnych możliwości. Wolontariat nie musi zajmować wiele czasu, ot zrobienie zakupów czy wyprowadzanie psa starszej sąsiadce, której zbyt ciężko chodzić po schodach. Lokalizacja nie ma większego znaczenia w przypadku jednorazowych wolontariatów na przykład przy okazji różnych wydarzeń, festiwali, pikników i tym podobnych. Są również wolontariaty zdalne, w których można uczestniczyć bez ruszania się z domu. Można również zdeklarować się na mniej regularną pracę i wówczas przychodzimy pomagać wtedy, kiedy mamy na to czas i siły. Jeśli marzą nam się dalekie podróże, wolontariat to również świetna droga – bardzo wiele organizacji międzynarodowych poszukuje wolontariuszy – praca w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie w jakimś egzotycznym miejscu. W wielu krajach jak choćby Francja czy Niemcy, jest zwyczaj, że młody człowiek po ukończeniu szkoły średniej wybiera się na rok na zagraniczny wolontariat. Są organizacje ułatwiające taką międzynarodową wymianę i wspierające finansowo pobyt wolontariusza w jakimś ośrodku czy organizacji.

wolontariusze

Praca w imię słusznej sprawy

Wolontariat to przede wszystkim realizowanie własnej potrzeby robienia czegoś „więcej”, naprawiania świata i czynienia go lepszym. Poświęcając nasz czas i energię pomagamy realizować wielkie cele, możemy wpływać realnie na bieg historii i zmieniać ludzkie życia. Nawet jeśli będzie to ratowanie bezdomnego kotka – może i w ten sposób nie zmienimy świata, ale zmienimy cały świat dla tego kota. Można mieć pewne opory przed takim zaangażowaniem emocjonalnym w jakąś sprawę, a co jeśli zabraknie nam czasu i siły? Jak wtedy odpuścić coś, w co tak bardzo zaangażowaliśmy się emocjonalnie, na co poświęciliśmy tyle sił? Jest prosty sposób na otarcie łez. Jeśli nasz wolontariat kończy się z przyczyn niezależnych od nas, a nadal zależy nam na danym przedsięwzięciu, możemy założyć zbiórkę internetową i wesprzeć finansowo daną sprawę.

Wolontariaty dla zwierzolubów

Kto poszukuje wolontariatu związanego ze zwierzętami, ma pełną gamę możliwości – schroniska i fundacje dla psów i kotów, gdzie do naszych zadań będzie należało spędzanie czasu z samotnymi zwierzętami, zabawa, spacery i pocieszanie strapionych psich serduszek. Jeśli wolimy bardziej egzotyczne zwierzęta, ogrody zoologiczne głównie polegają na pracy pasjonatów – wolontariuszy. Tu możemy, w zależności od zapotrzebowania i naszych zainteresowań trafić do różnych grup zwierząt, gdzie będziemy wspomagać pracowników w codziennej nad nimi opiece. Jest to zdecydowanie praca, w której pobrudzimy się, ale niesie ze sobą zupełnie unikatowe możliwości obcowania z rzadkimi gatunkami zwierząt.  Jeśli pasjonuje nas dzika przyroda, możemy iść na wolontariat w organizacji zajmującej się aktywną ochroną przyrody. Bardzo często w sezonie letnim poszukiwani są również wolontariusze do przyrodniczych projektów naukowych, co jest szczególną gratką dla prawdziwych pasjonatów.

Wolontariaty dla społeczników

Dla osób chcących pomagać potrzebującym ludziom również jest bardzo szeroki wachlarz możliwości. Może to być zwykłe towarzyszenie – rozmawianie z osobami starszymi, czytanie im książek i gazet, wspieranie w samotności i odosobnieniu. Teraz w czasie epidemii COVID-19 z powodu braków kadrowych bardzo potrzeba wolontariuszy do pomocy przy chorych i koordynacji szczepień. Nie trzeba mieć w takich sytuacjach wykształcenia medycznego, wolontariusz zostaje poinstruowany szczegółowo jak reagować, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zabezpieczyć samego siebie przed zakażeniem. Może to być organizowanie i animowanie czasu dla dzieci, stale przebywających w placówkach czy szpitalach. Możemy się zaangażować w lokalne akcje rewitalizacji miast, miasteczek czy wsi, dzięki czemu całej społeczności będzie żyło się lepiej. Jeśli interesujemy się polityką, możemy wolontariacko wspierać kampanię polityka, któremu kibicujemy i brać udział w jego akcjach społecznych. Nawet jeśli nie mamy wiele czasu w ciągu tygodnia, możemy zaangażować się w wolontariat na przykład poprzez robienie co kilka dni zakupów dla osób starszych i z niepełnosprawnością, które samodzielnie nie są w stanie tego robić.

wolontariuszka

Inwestycja w siebie

Pracując, jako wolontariusz podnosimy swoje kompetencje na rynku pracy i zdobywamy bezcenne doświadczenie. Wolontariat może być pierwszym krokiem do pracy marzeń. Wiele firm rekrutuje pracowników spośród wolontariuszy, którzy pomagają w ich eventach. Jest to niepowtarzalna okazja na nawiązanie znajomości biznesowych, poznanie branży od podszewki. Jest to szczególnie wartościowe doświadczenie dla studentów z danej branży, bo może to zweryfikować ich przekonania o danym interesie i ostatecznie pomóc podjąć życiowe decyzje odnośnie swojej kariery. Można dać się poznać z najlepszej strony i współpracować w ten sposób nawet z firmą, w której nie mamy szans na faktyczne zatrudnienie, a dzięki wolontariatowi zyskujemy ciekawą pozycję do naszego CV.

Nic na siłę

Wolontariat niesłusznie kojarzy się z uciążliwą i nudną pracą lub wyzyskiem. Wiele osób obawia się, że będzie musiało robić przykre obrzydliwe rzeczy. To zupełnie tak nie wygląda! Po pierwsze, decydując na wolontariat mamy całkowitą dowolność w wyborze rodzaju pomocy jaki będziemy wykonywać. Po drugie - o wolontariuszy się dba – organizacje czy fundacje, które organizują wolontariaty, robią wszystko żeby wolontariusze nie odeszli i dobrze się czuli, często w ramach okazywania wdzięczności zapewniają im różne benefity, tak by wiedzieli, że są docenieni. Jest to tym bardziej przyjemne, że przecież nikt kto idzie na wolontariat nastawia się na korzyści. Kontaktując się z wybraną organizacją aby zapytać jak zostać wolontariuszem i pomagać w ich inicjatywach warto na wstępie ustalić zakres obowiązków, tak by mieć pełen ogląd sprawy już na samym początku

wolontariusze

Poznajemy nowych, wspaniałych ludzi

W dzisiejszym świecie coraz więcej naszego życia przenosi się na łącza internetowe. Zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19 izolacja daje się nam szczególnie we znaki. Pracujemy online, kupujemy przez Internet, ze znajomymi rozmawiamy częściej za pośrednictwem komunikatorów niż na żywo. Dodatkowo, w pewnym okresie życia ilość „nowych” ludzi w naszym życiu znacząco spada, bo po skończeniu szkoły osiadamy z jakiejś pracy i nasze kręgi towarzyskie najczęściej mocno się zawężają. Wolontariat jest kapitalnym sposobem na poszerzenie kręgu znajomych o naprawdę wartościowe osoby, o ludzi, którym się chce, empatycznych, mających zainteresowania i pasję.

Wolontariat to ogromna radość i satysfakcja. Angażując się w pomoc innym, poszerzamy swoje horyzonty, poznajemy wspaniałych ludzi, zwiększamy swoje szanse na rynku pracy. Jeśli nie mamy czasu i zasobów sił na pomoc potrzebującym, możemy mimo wszystko pomóc, na przykład zakładając zbiórkę internetową na ten cel i wesprzeć finansowo inicjatywę, która jest dla nas ważna.