Dlaczego warto być wolontariuszem?

Dlaczego warto być wolontariuszem?

23 lutego to Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Chcąc pomagać,  coraz więcej młodych ludzi decyduje się na wolontariat i zachęca do niego  innych. Mimo że nie otrzymują oni za swoją pracę wynagrodzenia, zyskują  znacznie więcej. Jakie więc korzyści niesie za sobą ta forma pomocy i dlaczego  warto być wolontariuszem?

Sprawiasz, że świat staje się lepszy

Wolontariat to przede wszystkim okazanie serca innym. Dzielenie się nim może przynieść  ogrom radości nie tylko Tobie samemu, ale wszystkim tym, którym okażesz pomoc. Żadne  źródła materialne nie są w stanie dorównać poczuciu spełnienia, jakie towarzyszy  wolontariuszowi. Każdego dnia widzisz, jak ludzie w Twoim otoczeniu promienieją,  a Twoja obecność zmienia ich codzienność na lepsze. Pragnienie pomagania jest głęboko  zakorzenione w każdym człowieku – wystarczy tylko spróbować. Duma, wzruszenie,  szczęście… to zaledwie kilka emocji spośród tych, które będziesz odczuwał, widząc efekty  swojej pracy. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż wdzięczność i uśmiech na twarzy osoby,  której udzieliłeś pomocy.  

Poznajesz wartościowych ludzi  

Angażując się w wolontariat, masz dużą szansę na spotkanie nowych osób, które staną się  dla Ciebie ważne. Wspólne działania i cele potrafią bardzo zbliżyć ludzi, a wolontariusze to  społeczność o podobnych ideałach, wyznająca często te same wartości. Może różnić Was  wiek, płeć, pochodzenie, ale wciąż będziecie tworzyć drużynę, z czasem nazywaną… drugą  rodziną. Możesz spotkać przyjaciół na całe życie, osoby, na które zawsze można liczyć,  a nawet… miłość! Podopieczni, którym będziesz pomagał, również mogą okazać się tymi,  z którymi będziesz chciał spędzać cały swój wolny czas. Będąc wolontariuszem, stajesz się  częścią pewnej wspólnoty, możesz poczuć, że odnalazłeś swoje miejsce i jesteś w nim  potrzebny. Wśród innych działaczy możesz również zdobyć cenne kontakty biznesowe – nigdy nie wiesz, jak potoczy się Twoje życie w kolejnych latach i z kim będzie Ci dane  pracować.

Zdobywasz doświadczenie i nowe umiejętności

Działalność wolontariusza wiąże się w znacznym stopniu z ciągłym rozwojem – między  innymi rozwojem umiejętności interpersonalnych. Zdolność komunikowania się  i nawiązywania relacji jest w pracy z ludźmi czymś niezwykle ważnym – obcując  z potrzebującymi, pobudzasz też swoją empatię, możesz odkryć swoją wrażliwość.
Wolontariat to także możliwość zdobycia doświadczenia, którego nie jest w stanie dać  żadna inna aktywność – co jest bardzo przydatne podczas poszukiwania zatrudnienia.  Wszelkie działania na rzecz wolontariatu uczą zarządzania czasem, organizacji własnej  pracy i współpracy w zespole. Takie umiejętności na pewno ułatwią Ci zdobycie dobrego  zatrudnienia, jednocześnie zwiększając pewność siebie. Dla potencjalnego pracodawcy fakt,  że byłeś lub wciąż jesteś działaczem, oznacza, że będziesz odpowiedzialnym pracownikiem,  chętnym do nowych wyzwań. To z pewnością wyróżni Cię spośród innych kandydatów.

wolontariusze pakujący auto

Tworzysz wspomnienia na całe życie

Okres wolontariatu to nie tylko szansa pomocy innym i spotkania ciekawych osób, ale  przede wszystkim budowa wspomnień, które zostaną z Tobą na długie lata. Uśmiech na  twarzy kolejnej osoby, której pomogłeś, radość dzieci po otrzymaniu świątecznych  upominków, wdzięczność starszej osoby, z którą spędziłeś dzień, niezliczona ilość śmiechu  wraz z innymi wolontariuszami… To pamiątki, których nie da się zamienić na nic innego – i właśnie one mają tak ogromną wartość. Nigdy nie przeminą, będziesz mógł wrócić do nich  w każdym momencie swojego życia. Za kilka, kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat  przywołasz w myślach ten piękny czas i uśmiechniesz się sam do siebie – ze świadomością  jak wiele dobra dałeś tym, którzy akurat go potrzebowali.

Uczysz się… życia – i widzisz więcej

Wolontariat da Ci także przede wszystkim ogromną lekcję o życiu. Będąc wolontariuszem,  zauważasz znacznie więcej niż inni. Każdego dnia obcujesz z ludźmi potrzebującymi,  którzy wiele przeszli przez lata – możesz się od nich naprawdę sporo nauczyć. I nie chodzi  tu o zdolności manualne, lecz o doświadczenie życiowe. Stajesz się wrażliwszy na krzywdę  innych, rodzi się w Tobie jeszcze większa empatia (którą i tak z pewnością już wcześniej  posiadałeś – w końcu jesteś wolontariuszem!), wiesz, jak w danej sytuacji pomóc drugiej  osobie… A przede wszystkim – zdajesz sobie sprawę z tego, przez jak różne ścieżki życiowe  są prowadzeni inni ludzie i zaczynasz jeszcze bardziej doceniać to, co masz. Bo  potrzebujący uczą właśnie tego – doceniania i wdzięczności nawet za najdrobniejsze rzeczy.
Co więcej, często rozwiązania problemów, z którymi borykają się ludzie obok nas, okazują  się być rozwiązaniem również naszych własnych problemów.  

Każdego dnia masz jakiś cel

Na pewno czasem zdarzały Ci się dni, w których budziłeś się rano bez poczucia celu na  następne dwadzieścia cztery godziny. Wstawałeś, robiłeś swoje, szedłeś spać.
W wolontariacie nie ma miejsca na takie dni. Codziennie budząc się, czujesz, że czeka dziś  na Ciebie wyzwanie, pewna misja, że masz coś do zrobienia – nie tylko dla siebie, ale i dla  innych. Nic nie motywuje do działania tak bardzo jak świadomość, iż możesz sprawić, że  ktoś obok Ciebie uśmiechnie się pierwszy raz od dawna. Że ucieszy się na Twój widok, że  wniesiesz do jego życia, choć odrobinę szczęścia… Twój cel to dawanie wsparcia ludziom,  którzy tego potrzebują. Jako wolontariusz możesz być pewien, że tak samo mocno  uszczęśliwisz przy tym siebie samego.  

Zbierasz fundusze – budujesz odpowiedzialność

Będąc wolontariuszem, możesz angażować się także w prowadzenie różnego rodzaju zbiórek  na rzecz osób potrzebujących. To kolejna lekcja – przede wszystkim odpowiedzialności.  Akcja, w której bierzesz udział, wpływa przecież na losy oraz szczęście innych ludzi.  Niezależnie od tego, czy zbierasz fundusze na prezenty świąteczne dla dzieci, remont dla  kogoś, kto bardzo go potrzebuje, czy na pomoc w walce z chorobą, powierzone Ci zadanie  jest niezwykle ważne – zarówno dla Ciebie, jak i dla tych, których chcesz wesprzeć. Jesteś  odpowiedzialny za środki, które zbierasz, bo wiesz, że dzięki nim czyjeś życie stanie się  lepsze. A to ogromna satysfakcja… Działania dotyczące zbiórek są dużym wyzwaniem, ale  ich efekt końcowy i radość obdarowanych osób to coś, czego nie zastąpi nic innego.

Wymienione wyżej powody, dla których warto zostać wolontariuszem, to tylko niewielka  ich część. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad rozpoczęciem wolontariatu, mamy  nadzieję, że dzisiaj Cię do tego zachęciliśmy. To wspaniała inicjatywa, szansa na pomoc  innym, a przy tym... również sobie. Wspomnienia, które zostają z Tobą do końca życia,  ludzie, którzy stają się przyjaciółmi na zawsze oraz – przede wszystkim – poczucie  czynienia dobra: to właśnie wolontariat. Być może przypadający na 23 lutego  Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym okaże się dniem, w którym podejmiesz  decyzję? Spróbuj – jesteśmy pewni, że nie pożałujesz. Dając siebie innym, zyskasz coś znacznie cenniejszego niż wartości materialne.