7 sposobów na pomaganie innym bez wstawania z fotela

7 sposobów na pomaganie innym bez wstawania z fotela

Wielu z nas często myśli, że aby pomagać, trzeba uczestniczyć w wydarzeniach charytatywnych, wychodzić do potrzebujących ludzi czy być aktywnym w wolontariacie. To wspaniałe działania, jednak musisz wiedzieć, że pomaganie jest możliwe również… bez wychodzenia z domu. Jeżeli więc jesteś domatorem, który chciałby przyczynić się do poprawy czyjejś codzienności – przedstawiamy Ci kilka sposobów na pomaganie online!

Wesprzyj zbiórkę internetową

Podstawowym sposobem na pomaganie innym bez wychodzenia z domu jest wspieranie zbiórek pieniędzy organizowanych w Internecie. W dziesiątkach serwisów crowdfundingowych każdego dnia pojawiają się kolejne prośby o wsparcie materialne w walce z chorobą, trudną sytuacją życiową czy mieszkalną. Jeśli zależy Ci na tym, aby pomóc komuś w potrzebie, a jesteś w stanie przekazać mu choć minimalną kwotę, wesprzyj jego zbiórkę. Możesz to zrobić jednorazowo, wpłacając większą ilość środków, lub zdecydować się na cykliczne przesyłanie niewielkiej sumy pieniędzy. Wybór należy do Ciebie – choćby była to symboliczna złotówka, możesz być pewien, że dla osoby w potrzebie nawet ona będzie miała naprawdę duże znaczenie.

Uruchom zbiórkę na rzecz potrzebujących

Jeżeli wspieranie zbiórek w Internecie to dla Ciebie za mało, możesz pójść o krok dalej i… uruchomić własną! Jeżeli w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto potrzebuje pomocy finansowej, lecz boi się o nią zapytać, sprawisz mu w ten sposób ogromną przyjemność. Osoby potrzebujące często wstydzą się mówić o swoich problemach i prosić o wsparcie. Dzięki Twojej inicjatywie zobaczą, że są obok nich ludzie dobrego serca, na których zawsze można liczyć – nawet jeśli się ich nie zna! Wybierz portal zbiórkowy, który najbardziej Ci odpowiada i sformułuj opis zbiórki – najlepiej ze zdjęciem związanym z celem, jeżeli takie posiadasz. Później wystarczy już tylko w odpowiedni sposób promować swoją akcję i obserwować, jak zrzesza kolejnych Darczyńców! Prowadzenie zbiórki na rzecz drugiej osoby na pewno przyniesie Ci ogrom radości i satysfakcji – a może nawet da Ci wspaniałą relację na całe życie? Nie wahaj się, działaj i pomagaj – całkowicie online, siedząc wygodnie w fotelu.

Przekaż swój 1% podatku

Innym sposobem na pomaganie drugiej osobie z poziomu fotela jest 1 procent podatku dochodowego. Mnóstwo ludzi zbiera 1%, aby zgromadzone środki mogły zostać przeznaczone na leczenie, rehabilitację czy opłacenie bieżących wydatków. Dzięki Twojej pomocy, ktoś może odzyskać nadzieję na lepsze jutro. Jeżeli nie przekażesz swojego 1% komuś potrzebującemu, i tak trafi on do skarbu państwa – możesz więc wybrać konkretną osobę i pomóc odmienić jej los i przyszłość. Dla wielu osób środki zebrane z 1 procenta to niemal ostatnia deska ratunku, a Ciebie nic to nie kosztuje! Właśnie dzięki takim działaniom nasz świat staje się lepszy.

Zaangażuj się w e-wolontariat

Jeśli brak czasu, zbyt duża odległość lub inne czynniki nie pozwalają Ci na aktywne działania w wolontariacie w formie stacjonarnej, mamy dla Ciebie alternatywę! Czy kiedykolwiek słyszałeś o e-wolontariacie? Tak, możesz zostać e-wolontariuszem i za pośrednictwem Internetu wspierać organizacje społeczne. To niekoniecznie pomoc finansowa – możesz pomagać również w rozpowszechnianiu informacji, udostępnianiu wydarzeń, pisaniu tekstów czy tworzeniu grafik na potrzeby fundacji. Na konkretnych stronach możesz znaleźć zadania zlecone przez organizacje z całego kraju. Jeżeli masz wolną chwilę i chciałbyś wykorzystać ją na pomoc innym – przejrzyj ją lub skontaktuj się z jedną, konkretną organizacją w celu zaproponowania swojego wsparcia. Ręce do pracy zawsze się przydadzą – a Ty będziesz szerzył dobro, nie musząc nawet wstawać z kanapy!

kobieta pracująca na komputerze

Po prostu... porozmawiaj!

Jeśli chcesz pomóc komuś znajdującemu się w potrzebie, nie opuszczając własnego domu… chwyć za telefon. Zadzwoń do osoby, która może czuć się samotna i zapytaj, co u niej słychać.  Być może nie rozmawiała z nikim od dłuższego czasu. Czasem zwyczajna wymiana kilku słów może znaczyć dla kogoś naprawdę wiele. Okaż swojemu rozmówcy szczere zainteresowanie, poprowadź rozmowę w ciekawym kierunku i po prostu spędź z nim swój czas – nawet jeśli nie jest to spotkanie twarzą w twarz. Prostym telefonem możesz sprawić, że ktoś uśmiechnie się po raz pierwszy od dłuższego czasu. Bardzo często osoby potrzebujące rozmowy i wysłuchania są tuż obok nas – rozejrzyj się i „zrób komuś dzień”! Być może sam poznasz przyjaciela na długie lata?

Udostępnij wydarzenie na fb

Kolejną formą pomocy bez wychodzenia z domu, jest rozpowszechnianie wydarzeń związanych ze zbiórkami pieniędzy czy akcjami charytatywnymi w mediach społecznościowych. Facebook lub Instagram to serwisy o ogromnych zasięgach, dzięki którym można dotrzeć do naprawdę dużej ilości Darczyńców, chętnych okazać swoje serce. Wykorzystaj popularność tych stron do szerzenia dobra! Gdyby każdy z nas codziennie udostępniał jedno ważne wydarzenie na fb, docierałyby one do jeszcze większego grona potencjalnych Wspierających. Dla Ciebie to zaledwie jedno kliknięcie, a dla osoby potrzebującej może to być niezwykle duża pomoc. Jeśli więc jakaś zbiórka lub wydarzenie zwróci Twoją uwagę, nie wahaj się i udostępnij ją na swoim profilu. Publikuj posty, wstawiaj odnośniki do akcji na Stories, komentuj i rozpowszechniaj informacje o potrzebującym jak najdalej.

dziewczyna udostępnia post na facebooku

Przekaż dalej ważne numery

Wielu ludzi wokół nas każdego dnia mierzy się z problemami, o których nigdy się nie dowiemy. Bojąc się czyjejś oceny lub wstydząc się swojej sytuacji, nie wspominają nikomu o koszmarze, który przeżywają – niejednokrotnie przez wiele miesięcy, a nawet lat. Jeżeli czujesz, że ktoś z Twoich znajomych znajduje się w trudnej sytuacji i może potrzebować pomocy specjalisty, w dyskretny sposób przekaż mu odpowiedni numer telefonu. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym czy „Niebieska Linia” to numery, które mogą uratować codzienność, zdrowie psychiczne, fizyczne, a nawet czyjeś życie. Nie bój się, że zostaniesz osądzony o bycie wścibskim – chodzi o czyjeś bezpieczeństwo. Numery telefonów dla osób w trudnej sytuacji życiowej warto udostępniać również w mediach społecznościowych. Jeśli opublikowany przez Ciebie post pomoże chociaż jednej osobie, która go zobaczy, będzie to oznaczało, że postąpiłeś słusznie. Czasem warto odrobinę się wychylić, aby ktoś otrzymał potrzebne wsparcie.

Pomagając innym powodujesz, że odzyskują oni wiarę w lepsze jutro. Pamiętaj – dobro powraca. Być może w pewnym momencie swojego życia też będziesz potrzebował wsparcia, wtedy ktoś o takim samym sercu, jak Twoje, postanowi wyciągnąć do Ciebie swoją dłoń – tak, jak zrobiłeś to wcześniej w stosunku do innych osób. Jak widać, pomagać możesz nawet siedząc wygodnie na kanapie. Wystarczy chcieć i próbować! Zakładaj zbiórki internetowe, wspieraj te już działające, rozmawiaj z samotnymi i pokazuj, że dobro naprawdę popłaca. Satysfakcja i szczęście związane ze świadomością, że pomogłeś komuś w potrzebie, nie może równać się z niczym innym.