Dlaczego coraz chętniej pomagamy innym?

Dlaczego coraz chętniej pomagamy innym?

Pragnienie pomagania jest głęboko zakorzenione w każdym człowieku – każdy z nas w pewnym momencie się o tym przekonuje. Wsparcia nie okazujemy jednak dla bycia chwalonymi czy podziwianymi. Pomagając osobie w potrzebie, czujemy radość, wzruszenie oraz dumę. Z jakich jeszcze powodów coraz chętniej i częściej decydujemy się na wspieranie innych?

Wprawiamy w lepszy nastrój siebie i innych

Jeżeli zastanawiasz się czasem, jak poczuć się lepiej lub sprawić, że ktoś inny się uśmiechnie – działaj i pomagaj! Okazywanie wsparcia innym przynosi ogrom radości nie tylko nam samym, ale również osobom, które je od nas otrzymują. Pomaganie to „motor napędowy” dla dobrego samopoczucia, dlatego właśnie coraz więcej ludzi chętniej wspiera innych w potrzebie. Czujemy, że zrobiliśmy dla kogoś coś dobrego, a z taką świadomością trudno mieć zły humor – odczuwamy wówczas prawdziwe szczęście i wewnętrzny spokój.

Przyczyniamy się do poprawy czyjejś codzienności

Okazując pomoc osobom w potrzebie, mamy szansę zobaczyć, jak ludzie w naszym otoczeniu promienieją. Nasza obecność i wsparcie może znacząco zmienić codzienność tych osób na lepsze. Jedną z możliwości pomocy komuś w potrzebie jest zorganizowanie zbiórki funduszy. Zgromadzona kwota dla jednego może oznaczać szansę na odbycie ważnego leczenia, dla kogoś innego – możliwość wyremontowania zniszczonego domu czy sfinansowania operacji chorego pupila. W każdym przypadku życie osoby, której pomagamy, zmienia się na lepsze!

Jeśli chcesz przyczynić się do poprawy czyjejś codzienności, możesz zacząć regularnie wspierać zbiórki prowadzone w serwisach crowdfundingowych. Nawet kilka złotych w każdym miesiącu może wiele zmienić. Jeżeli każdy z nas wpłaci nawet jednozłotowe darowizny, wielu osobom udałoby się osiągnąć cel finansowy w dużo krótszym czasie. Jeśli znasz kogoś znajdującego się w potrzebie, możesz śmiało sam założyć zbiórkę w Internecie. Wiele osób na pewno zechce okazać swoje serce i sprawić, że czyjaś codzienność będzie lepsza!

Czujemy się mniej samotni

Pomagając, wychodzimy do ludzi i poznajemy nowe osoby, które w przyszłości mogą stać się nam naprawdę bliskie. Angażując się w wolontariat, tworzymy z innymi jego członkami pewną społeczność na kształt rodziny. Z biegiem czasie, gdy więzi się zacieśnią, na pewno możemy liczyć na nią niezależnie od sytuacji. Wspierając innych, możemy spotkać nawet przyjaciół na całe życie! Przebywanie w otoczeniu wartościowych ludzi sprawia, że żyjemy dłużej i czujemy się lepiej. W przypadku pomagania działa to w dwie strony! Pomagając, często stajemy się również częścią wspólnoty – np. jeśli regularnie oddajemy naszą krew. Dzięki temu mamy w sobie poczucie przynależności.

przytulające się dziewczyny

Czujemy się potrzebni

Wiedząc, że nasza pomoc może poprawić jakość czyjegoś życia lub zdrowia, czujemy, że jesteśmy potrzebni. Nasze wsparcie znaczy dla potrzebujących bardzo wiele, nawet jeśli wydaje się nam, że nie zrobiliśmy dla nich nic szczególnego. Żadne źródła materialne nie są więc w stanie dorównać poczuciu spełnienia, jakie towarzyszy nam podczas pomagania. Angażując się w akcje charytatywne czy biorąc udział w działaniach wolontariatu, znacząco podnosimy swoją samoocenę oraz poczucie własnej wartości.

Widzimy więcej

Pomagając innym, bardzo często jest lekcją życia. Wiemy, że przebywając z ludźmi potrzebującymi, możemy wiele się od nich nauczyć. Chcemy pomagać, gdyż dzięki temu stajemy się bardziej empatyczni i wrażliwsi na krzywdę drugiego człowieka. Ponadto, pomagając, dbamy o swój rozwój osobisty. Dostrzegamy, jak wiele dobra mamy w swoim życiu i zaczynamy bardziej je doceniać. Dlatego właśnie coraz więcej z nas pragnie pomagać innym – możemy dać im siebie, z kolei oni mogą przekazać nam swoje doświadczenia, przeżycia i życiową wiedzę.

Chcemy nieść dobro i solidaryzować się z potrzebującymi

Chcemy pomagać, bo… chcemy nieść dalej dobro! Świat pełen jest niemiłych niespodzianek, których z roku na rok pojawia się coraz więcej – to smutny fakt. Jeżeli naszym marzeniem jest zastąpienie przykrych wiadomości tymi wywołującymi uśmiech, sami musimy o to zadbać. Pomagając innym w potrzebie i okazując swoje serce, sprawiamy, że dobro idzie dalej w świat i udziela się kolejnym osobom! Pomagamy również dlatego, że czujemy potrzebę solidarności z osobami potrzebującymi. Utożsamiając się z nimi, możemy znacznie lepiej zrozumieć problemy, które ich dotykają.

kobieta pomaga osobie bezdomnej

Kwestia społecznej wymiany

Powodem, dla którego część z nas coraz chętniej pomaga, jest również możliwość otrzymania takiej samej pomocy w przyszłości. Wielu ludzi wychodzi z założenia, że jeśli angażują się w akcje charytatywne, okazują wsparcie finansowe czy regularnie organizują zbiórki żywności, w razie potrzeby również otrzymają kiedyś podobne wsparcie od innych. Nie chodzi o to, abyśmy oczekiwali od danej osoby, że w jakikolwiek sposób się nam odwdzięczy – to raczej wiara, że w potrzebie my również nie zostaniemy sami.

Pomaganie jest dla nas powodem do radości i szansą do okazania empatii. Wspierając innych w potrzebie, sprawiamy, że ich życie zmienia się na lepsze, a tym samym i my czujemy się znacznie lepiej. Jeśli więc widzimy, że druga osoba potrzebuje naszego wsparcia, nie bądźmy obojętni – zakładajmy zbiórki, dzielmy się żywnością, angażujmy się w akcje charytatywne… bo dobro zawsze wraca!