8 sposobów na wspieranie osób starszych

8 sposobów na wspieranie osób starszych

Jak twierdzi kalendarz świąt nietypowych, 15 czerwca to Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Czas, który mogą one spędzić z drugą osobą, jest dla nich niezwykle ważny. W jaki sposób możesz wspierać seniorów– nie tylko tych najbliższych –aby ich codzienność wypełniona była uśmiechem i spokojem?

Pomagaj w codziennych obowiązkach

Warto zaproponować starszej osobie pomoc w codziennych obowiązkach. Bieżące porządki w domu, podlanie kwiatów, pomoc w zapłacie rachunków, odebranie poczty… Te z pozoru drobne czynności mogą być dla niej ogromną pomocą – zwłaszcza, jeśli boryka się ona z chorobą, utrudniającą ich samodzielne wykonywanie. W trakcie sprzątania mieszkania, wciąż możecie prowadzić ciekawe rozmowy, które umilą ten czas zarówno Tobie, jak i starszej osobie. Jeżeli senior jest w stanie wykonywać część obowiązków samodzielnie, staraj się nie wyręczać go we wszystkim – osoby starsze często wolą zrobić coś same, aby mieć zajęcie w ciągu dnia. Ponadto, dostarczają sobie w ten sposób potrzebnego ruchu, którego nie powinno się im odbierać. W takim przypadku możesz zaproponować wspólne działanie – na pewno bardzo uszczęśliwisz tym seniora.

Jeżeli masz w swoim otoczeniu samotną osobę w podeszłym wieku i chcesz okazać jej wsparcie, możesz zorganizować zbiórkę. Fundusze przekażesz na produkty spożywcze, środki higieniczne czy ubrania dla starszej osoby. Możesz również przeznaczyć je na jakąś atrakcję – np. wycieczkę – która wprowadzi do życia seniora nutkę radości. Ludzie z pewnością zechcą okazać wsparcie i przyczynić się do szczerego uśmiechu obdarowanej osoby.

Po prostu bądź obecny

Czasami nie potrzeba wielkich czynów – dla starszych osób niezwykle istotny jest sam fakt bycia obok. Jedną z najważniejszych form wspierania seniorów jest właśnie obecność. Możliwość odbycia zwyczajnej  rozmowy przy kubku herbaty, znacząco wpływa na ich codzienne samopoczucie – zwłaszcza, jeżeli na co dzień starsza osoba mieszka sama. Rozmawiając z nią, dawaj jej poczucie, że słuchasz i liczysz się z jej zdaniem. Okazuj zainteresowanie zdrowiem, pytaj o samopoczucie – niech zawsze ma świadomość, że nie jest sama. Świadomość, że ktoś jest obok, otacza bezinteresowną troską i nie ocenia, jest dla seniorów wyjątkowo ważna. Niezależnie od tego, czy jesteś w stanie być ze starszą osobą cały dzień, czy odwiedzasz ją po powrocie z pracy – każda minuta rozmowy i obecności będzie dla niej wyjątkowo cenna.

Dbaj o dostęp do żywności i leków

Bardzo ważne jest zapewnienie starszej osobie, którą się opiekujesz, niezbędnych produktów, takich jak żywność czy przyjmowane na stałe lekarstwa. Ze względu na wiek lub choroby, seniorzy nie są już w pełni samodzielni, dlatego pomoc podczas zakupów lub dostarczenie brakujących w domu produktów, to dla nich bardzo duże ułatwienie. Jeżeli masz taką możliwość, zaopatrz starszą osobę w większe ilości artykułów, takich jak woda, mleko czy wszelkiego rodzaju napoje, i pozostaw je w dogodnym dla niej miejscu. W momencie, w którym będziesz nieobecny w domu, będzie miała ona łatwy dostęp do produktów – bez konieczności schodzenia do piwnicy i dźwigania ciężkich butelek. Zadbaj również o to, aby w mieszkaniu osoby starszej nigdy nie zabrakło niezbędnych lekarstw, które muszą być zażywane regularnie.

Dbaj o zdrową dietę

Urozmaicona, zdrowa dieta to podstawa w życiu każdego z nas – w przypadku osób w podeszłym wieku, ma ona jeszcze większe znaczenie. Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych może mieć wpływ na ich samopoczucie, a za małe lub za duże porcje mogą skutkować gorszym zdrowiem, osłabieniem czy cukrzycą. W przypadku osób z chorobami przewlekłymi, spożywane produkty mają jeszcze większe znaczenie. Aby zadbać o różnorodną dietę seniora i spożywanie odpowiedniej ilości posiłków, możesz zaproponować mu ich wspólne przygotowanie. To nie tylko dobra droga do monitorowania tego, co je starsza osoba, ale i świetna forma spędzania razem czasu. Biorąc pod uwagę możliwości i ogólny stan zdrowia, staraj się wprowadzać do dań jak najwięcej kolorów, produktów bogatych w witaminy oraz nowych, ciekawych smaków. Dbając o jakość przygotowywanych posiłków, masz pewność, że przyczyniasz się do lepszego zdrowia i samopoczucia osoby starszej. Zbilansowana dieta to podstawa, która z pewnością wpłynie także na energię seniora – a więcej wigoru to więcej radości z każdego dnia!

zdrowa dieta

Zachęcaj do kontaktów społecznych

Jeżeli osoba starsza jest w stanie swobodnie poruszać się, staraj się zachęcać ją do przebywania w towarzystwie innych ludzi. Popołudniowe spotkania na herbacie ze znajomymi seniorami, mogą wnieść do jej życia wiele humoru. Najważniejsze, aby starsza osoba nie czuła się samotna. Dobrym pomysłem może być także odwiedzanie klubów seniora. W niemal każdym mieście znajdują się miejsca, w których osoby w podeszłym wieku mogą miło spędzić czas. Nie brakuje tam zajęć i atrakcji, jest to także okazja do wielu długich rozmów i poznania osób o podobnych zainteresowaniach. Nierzadko organizowane są również wycieczki dla osób starszych – najczęściej do miejscowości uzdrowiskowych. To świetna forma odpoczynku, integracji z innymi i możliwość zwiedzenia nowych miejsc. Jeżeli możesz, zadbaj o to, aby wolny czas seniora pełen był okazji do kontaktów społecznych i uśmiechu – na pewno będzie Ci za to wdzięczny!

Przekonuj do aktywności fizycznej

Jeżeli starsza osoba, którą się zajmujesz, jest sprawna fizycznie i może wykonywać większość czynności samodzielnie, dobrym krokiem jest zachęta do lekkiej aktywności fizycznej. Regularny ruch wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie stawów, czy odporność, ale również powoduje wydzielanie endorfin. Długie, ale spokojne spacery na świeżym powietrzu, to idealna forma spędzania wolnego czasu, połączonego z dbaniem o zdrowie. To także świetna okazja do rozmów i poznania nowych osób w podobnym wieku. Jeżeli starsza osoba porusza się na wózku, wyjście z domu z opiekunem i możliwość przebywania w otoczeniu natury, z pewnością da jej wiele radości. Osoby w podeszłym wieku poruszające się swobodnie, bardzo często czują się doskonale także podczas… tańca. Szkoły tańca prowadzą często specjalne kursy dla seniorów, które nie tylko pozwalają im aktywnie wypocząć, ale przede wszystkim dobrze się bawić i poznać wielu sympatycznych ludzi. Warto zachęcać swoich bliskich starszych do aktywności – nawet jeżeli na początku nie będą pozytywnie nastawieni, z czasem na pewno stanie się ona dla nich źródłem radości i lepszego samopoczucia.

Skorzystaj z usług opiekuńczych

Osoby w podeszłym wieku, którym na codzień towarzyszy choroba przewlekła, mogą liczyć na pomoc z zewnątrz. Jeżeli nie nie jesteś w stanie zmieniać niektórych opatrunków lub wykonywać niezbędnych zastrzyków, możesz zwrócić się o pomoc do pielęgniarki z miejscowej przychodni, która w tym celu regularnie odwiedzałaby seniora. Tego typu usługi dopasowane są indywidualnie do potrzeb i schorzeń pacjentów. Świadczą je specjaliści, możesz więc być pewien, że zadbają o bliską osobę profesjonalnie i z troską. O taką pomoc warto zwrócić się również w momencie, w którym chwilowo nie jesteś w stanie odwiedzać starszej osoby – wówczas będziesz miał pewność, że ktoś sprawuje nad nią odpowiednią opiekę.

pomoc medyczna

Zostań… wolontariuszem!

Domy spokojnej starości to dla wielu osób w podeszłym wieku konieczność. Czasem rodzina nie dysponuje czasem, aby zapewnić takiej osobie opiekę. Najczęściej przebywają tam osoby bardzo mocno schorowane, które nieustannie wymagają nadzoru. Jedną z form wolontariatu jest spędzanie czasu z osobami przebywającymi właśnie w domach spokojnej starości. Pomoc w podstawowych czynnościach i organizacja ich wolnego czasu może okazać się nieoceniona. Dla osób starszych, które nie mają kontaktu z rodziną, Twoja obecność będzie najpiękniejszym prezentem. Wolontariusze często dbają także o dostarczanie niezbędnych zakupów i pomoc w codziennych obowiązkach ludziom starszym, którzy mieszkają sami i nie są w stanie wykonać pewnych czynności bez pomocy drugiej osoby. Jeżeli posiadasz odrobinę wolnego czasu i chciałbyś poświęcić go na coś dobrego, zapisz się do wolontariatu – na pewno sprawisz, że na twarzach seniorów zagości szczery uśmiech!

Kalendarz świąt nietypowych przypomina nam w czerwcu o niezwykle ważnych osobach, które powinny być otoczone jak najlepszą opieką. Przeżyli w życiu wiele, a w podeszłym wieku zasługują na odpoczynek, spokój i troskę ze strony najbliższych. Jeżeli tylko masz możliwość, staraj się spędzać z bliskimi osobami starszymi jak najwięcej czasu. Wspólnie zjedzony posiłek, czy codzienna rozmowa ma dla nich ogromne znaczenie. Jeśli chcesz wspierać starsze osoby z okolicy lub miejscowe domy spokojnej starości, pamiętaj o możliwości utworzenia zbiórki – darczyńców chętnych pomóc jest naprawdę wiele! Dając seniorom poczucie, że są przez nas kochani, zapewniamy im spokojną i pełną radości codzienność. Pamiętajmy o nich i uczmy się życia na podstawie ich doświadczeń.