Święta z dzieckiem – pomysły na aktywnie spędzony czas

Święta z dzieckiem – pomysły na aktywnie spędzony czas

Rodzinne Boże Narodzenie to dla wielu z nas najpiękniejszy okres w roku. Dzieci wyczekują go najbardziej, wypatrując w Wigilię pierwszej gwiazdki. Co ważne, Święta nie muszą oznaczać kilku dni spędzonych przy stole na jedzeniu i rozmowach. Jak je zaplanować, aby był to wyjątkowy czas zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych?

Jeszcze przed Świętami

Zanim Święta rozpoczną się na dobre, dzieci można zaangażować w przygotowania. Zazwyczaj sprawiają im one mnóstwo radości. Jednym z najważniejszych etapów jest rodzinne ubieranie choinki. Możliwość przystrojenia fragmentów drzewka w wymarzony sposób daje dzieciom dużą satysfakcję! To część przygotowań, która bardzo integruje członków rodziny. Oprócz strojenia choinki, możecie napisać z dziećmi listy do Świętego Mikołaja. Warto zaangażować je także w pieczenie i dekorowanie świątecznych pierników. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie konkursu na najpiękniejsze ciasteczko. Podczas gdy najmłodsi będą walczyć o pierwsze miejsce, rodzice będą mogli zająć się pakowaniem prezentów! A jak spakować prezent, aby dzieci nie zobaczyły za wcześnie jego zawartości? Zamiast tradycyjnych torebek, warto wybrać papier prezentowy z świątecznym motywem i szczelnie owinąć nim upominek. Przydadzą się również etykietki na imiona oraz ozdobna wstążka do zawiązania pakunków. A gdy w wigilijny wieczór nadejdzie czas na prezenty, możecie poprosić dzieci o zaśpiewanie kolędy. Podarunek otrzymany po takim występie będzie cieszył je jeszcze bardziej!

rodzina ubiera choinkę

Świąteczna wycieczka do… schroniska!

Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko uczyło się robić w Święta coś dobrego, zaproponujcie wyjście do… pobliskiego schroniska. Zima to wyjątkowo trudny okres zarówno dla zwierząt, jak i dla właścicieli przytulisk. Warto nakreślić swoim pociechom ten problem i wyjaśnić, jak mogą im one pomóc. Jeżeli zapragniecie odpocząć od świątecznego jedzenia, spacer do schroniska okaże się strzałem w dziesiątkę. Wcześniej wspólnie przygotujcie paczki dla zwierzęcych podopiecznych. Może się w nich znaleźć karma, legowiska, zabawki czy okrycia na mroźne dni. Wszystko z pewnością się przyda! Dzieci prawdopodobnie mocno zaangażują się w tworzenie podarunków dla zwierząt. Obcowanie z nimi zawsze uczy empatii, wrażliwości i łagodności. Podczas takiej wycieczki Wasze pociechy dodatkowo wprawią się w pomaganiu! A jeżeli w pobliżu nie ma żadnego schroniska, możecie wspólnie zorganizować internetową zbiórkę. Wybierzcie konkretne miejsce w Polsce i wraz z Darczyńcami pomóżcie jej Podopiecznym przetrwać zimę.

Zabawy na śniegu

Jeżeli Święta będą obfite w śnieg, warto spędzić co najmniej jedną godzinę na zewnątrz. Zabawa w śnieżnym puchu to radość nie tylko dla dziecka, ale i dla starszych! Możecie zorganizować wielki wyścig na sankach. Najlepiej, jeżeli weźmie w nim udział większa ilość dzieci z rodziny. Im więcej uczestników, tym większa frajda! Znajdźcie górkę blisko domu i spędźcie część Świąt w aktywny sposób. Przerwa od jedzenia bożonarodzeniowych przysmaków zawsze się przydaje. Oprócz zjazdów saneczkowych, możecie też urządzić bitwę na śnieżki i ulepić bałwana. Świetną zabawą dla dzieci mogą się okazać zawody na najlepszą śnieżną figurkę. Dla bardziej doświadczonych budowniczych wyzwaniem będzie z kolei… igloo! Z pomocą rodziców mogą powstać naprawdę niezwykłe śnieżne budowle. Doskonałą nagrodą po tak aktywnym czasie na świeżym powietrzu będzie maraton świątecznych filmów i kubek kakao. Każdy maluch (i dorosły) to uwielbia!

rodzina lepi bałwana

Mapa marzeń na nadchodzący rok

Gwiazdka nie musi oznaczać wyłącznie jedzenia i rozmów wokół świątecznego stołu. Dni te można spędzić w bardziej oryginalny sposób – na przykład tworząc mapę marzeń na kolejny rok! Każdy członek rodziny ma pragnienia związane z nadchodzącymi nowymi miesiącami. Mówienie o nich może znacznie przybliżyć Was do ich realizacji. Wyjmijcie więc czyste kartki i postarajcie się je narysować bądź opisać. Przelejcie na papier wszelkie plany, cele i marzenia – niezależnie od tego, czego dotyczą. Osobne mapki każdego z Was połączcie następnie taśmą w jedną, dużą mapę. Możecie zawiesić ją w korytarzu lub w pokoju dziecięcym. Tym sposobem każdego dnia po Świętach będziecie sobie o nich przypominać. Taka plansza może naprawdę zmotywować do działania i spełniania marzeń!

Bożonarodzeniowe talent-show dla dzieci

Kiedy mija kolejna godzina świątecznego poczęstunku, dzieci często zaczynają się nudzić. Jeśli chcecie zapewnić im rozrywkę, zorganizujcie bożonarodzeniowe konkursy! Najlepszą propozycją będzie domowy pokaz talentów. Najmłodsi będą mogli się wykazać i z dumą wystąpić przed rodzicami, dziadkami i wujkami. Niech starsi członkowie rodziny zamienią się na chwilę w jurorów domowego talent-show! Dzieci z pewnością będą zachwycone i dadzą z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej. Ważne, aby utrzymać konkurs w atmosferze pozbawionej zazdrości i niezdrowej rywalizacji. Zachęćcie dzieci do wzajemnego kibicowania i oklasków, a żadne z nich nie poczuje się „gorsze” od drugiego. Domowe Mam Talent na pewno na długo zapadnie w pamięci całej rodziny. Kto wie, być może konkurs stanie się Waszą nową świąteczną tradycją?

Spacer na jarmark bożonarodzeniowy

Aktywne Święta to takie, które oprócz jedzenia obejmują spacery. Doskonałym kierunkiem na świąteczny spacer okaże się bożonarodzeniowy jarmark. Dzieci jeszcze bardziej niż dorośli uwielbiają urocze budki pełne światełek i świątecznych słodkości. Zapach pomarańczy i gorącej czekolady unoszący się w powietrzu szybko przyciągnie ich w te piękne zakamarki! Na większości świątecznych jarmarków istnieje możliwość zrobienia zdjęcia w saniach, z figurkami reniferów czy elfów. To wspaniała pamiątka dla każdego malucha! Poobiedni spacer po świątecznym jarmarku pozwoli Wam jeszcze bardziej wczuć się w ten magiczny klimat. Nawet, jeśli na zewnątrz nie będzie śniegu, bożonarodzeniowe ozdoby stworzą wyjątkową atmosferę. Na wielu świątecznych jarmarkach w tym okresie pojawiają się również lodowiska. Możecie więc zabrać swoją pociechę na łyżwy i spędzić aktywnie kolejną godzinę!

jarmark bożonarodzeniowy

Jasełkowy teatrzyk z udziałem wszystkich dzieci

Jeżeli w Waszej rodzinie jest kilkoro młodszych dzieci, możecie zachęcić ich do zorganizowania… domowych jasełek! Dla maluchów już sama możliwość przebrania się i odgrywania roli będzie powodem do radości. Pomóżcie im skompletować stroje poszczególnych postaci i stwórzcie prowizoryczną stajenkę. Nie chodzi tutaj o idealne odwzorowanie ubioru czy miejsc, a o dobrą zabawę i ciekawsze spędzenie Świąt. Oglądanie jasełkowego teatrzyku w wykonaniu najmłodszych członków rodziny rozbawi i wzruszy wszystkich dorosłych! A jeśli dzieci będą chciały spróbować czegoś jeszcze… przebierzcie ich za kolędników. Po świątecznym obiedzie razem z nimi zapukajcie do drzwi sąsiadów. Takie kolędowanie wciąż jest tradycją w wielu regionach Polski. Dla Waszych pociech będzie to więc nie tylko wspaniała zabawa, ale i możliwość poznania kolejnych świątecznych zwyczajów.

Rodzinna gra w planszówki

Święta to idealny czas na rodzinny turniej gier planszowych i zręcznościowych. Najważniejsze, aby były one dopasowane do wieku dzieci. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele propozycji, w które mogą zagrać nie tylko starsi, ale i najmłodsi członkowie rodziny. Prawdziwą furorę wśród dzieci zrobią m.in. Pędzące żółwie, Ślimaki to mięczaki czy Mali detektywi. Jeżeli Wasze pociechy wolą gry zręcznościowe, mnóstwo zabawy zagwarantują też Spadające małpki czy Kicky Ricky. Klasyka, jak Chińczyk. Scrabble czy Eurobiznes, to kolejne gry, których nie powinno zabraknąć podczas rodzinnych rozgrywek. Taki maraton planszówek pozwoli się Wam zintegrować i skupić na czymś innym niż świąteczne filmy. Dla dzieci to z kolei możliwość sprawdzenia swoich zachowań zarówno w przypadku wygranej, jak i przegranej. Jeżeli w inne wieczory roku brakuje Wam czasu na taką rozrywkę, Boże Narodzenie to świetna okazja.

Święta spędzone w ciepłym domu w gronie najbliższych to najpiękniejszy możliwy scenariusz. Wspólne ubieranie choinki czy zabawy na śniegu mocno zbliżają do siebie członków rodziny. Warto więc we wszystko angażować dzieci! Dzięki temu będą one pielęgnowały świąteczne tradycje i kojarzyły Boże Narodzenie z ogromem radości. Dobrze również uczyć je, że Święta to czas pomagania – np. przez organizację zbiórek czy wizyty w schroniskach. Za jakiś czas same będą przekazywać wpajane im wartości kolejnym pokoleniom.