Sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy

Sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy

Stres to niewdzięczny towarzysz pracy, z którym często nie potrafimy walczyć. Wpływa on na jakość wykonywanych obowiązków, samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz nasze relacje z innymi. Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Określ źródła stresu

Nie będziesz w stanie pozbyć się stresu w pracy, jeżeli najpierw nie określisz jego dokładnej przyczyny. Dopiero znając jego źródło, możesz zacząć wprowadzać konkretne zmiany. Określenie przyczyny niepokoju pozwoli Ci znaleźć odpowiednią drogę do rozwiązania problemu. To podstawowy krok, który musisz podjąć zanim przejdziesz do sposobów radzenia sobie ze stresem!

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Kiedy stres związany z pracą uniemożliwia Ci wykonywanie obowiązków zawodowych, może warto zwrócić się do psychologa. Przewlekły niepokój tego rodzaju jest przyczyną większości nieobecności w biurze. To powszechny problem, nad którym trzeba pracować. Jeśli zmiana nawyków czy liczne techniki relaksacyjne nie przynoszą efektu, naprawdę warto rozważyć kontakt ze specjalistą. Jeżeli nie jesteś w stanie opłacać regularnych sesji u terapeuty, możesz śmiało założyć zbiórkę internetową. Wielu odbiorców z pewnością zechce pomóc Ci rozwiązać problem. Kto wie, być może sami borykali się kiedyś ze stresem zawodowym?

Stawiaj sobie realne cele

Stres w pracy może być spowodowany stawianiem sobie zbyt dużych wymagań. Często narzucamy je sobie sami – nie musi tego robić pracodawca. Bierzemy na siebie zbyt wiele, zostajemy po godzinach, przejmujemy obowiązki innych… Praca ponad siły prędzej czy później odbije się na zdrowiu. Pamiętaj więc, aby zawsze działać zgodnie ze swoimi możliwościami. Wbrew pozorom, efekty Twojej pracy będą wtedy jeszcze lepsze niż wcześniej. Stawiaj sobie drobne, krótkoterminowe cele. Wówczas nie będziesz stresować się na zapas czymś, co masz do zrobienia za wiele tygodni.

Zdobywaj nową wiedzę

Jeżeli czujesz, że Twój stres związany jest z niekompletną wiedzą na pewne tematy, postaraj się poświęcić kilka wolnych chwil na dodatkową edukację. Być może masz trudności z obsługą programów graficznych bądź nowego firmowego systemu? Już kilka godzin prób i ćwiczeń może wystarczyć, abyś opanował ją na niezbędnym poziomie. A może chodzi o braki pewnych informacji, które musisz przekazywać klientom? Sięgnij po odpowiednią lekturę i rozwiej swoje wątpliwości w danym temacie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyś poprosił o wskazówkę kolegę lub koleżankę z biura. Po takiej dodatkowej dawce wiedzy już na drugi dzień poczujesz się w pracy znacznie pewniej. Jednocześnie pozbędziesz się stresu, który odczuwałeś wcześniej z powodu braku znajomości pewnych zagadnień.

mężczyzna piszący na komputerze

Planuj swoją pracę

Aby pozbyć się stresu spowodowanego zawodowymi obowiązkami, naucz się w odpowiedni sposób je organizować. Najważniejsze, abyś unikał wykonywania kilku zadań jednocześnie. Każdego ranka, po otrzymaniu konkretnych „tasków” do zrealizowania, możesz sporządzić listę „to do”. Zacznij od najtrudniejszych zadań i stopniowo przechodź do tych mniej wymagających. Staraj się zawsze odhaczać te, które już wykonałeś. To metoda, która niezwykle motywuje do działania. Wypracowanie pewnego schematu pracy sprawi, że będziesz czuł się w niej znacznie lepiej – nawet w poniedziałki. Jeżeli odpowiednio zorganizujesz swoje zadania, będziesz wykonywał je z dużo większym spokojem. A spokój to przecież przeciwieństwo stresu!

Dbaj o relacje ze współpracownikami

Na stres w pracy wpływają również negatywne stosunki z innymi pracownikami. Jeżeli Wasze relacje nie są najlepsze, każde drobne potknięcie może wywoływać Twój strach i zdenerwowanie. Jeżeli stres wynika z konfliktu z kolegą z zespołu, staraj się od razu porozmawiać o swoich odczuciach i wyjaśnić sytuację. W przeciwnym razie będzie  się on potęgował z dnia na dzień. Praca w teamie, w którym na co dzień panują negatywne stosunki, nigdy nie będzie przyjemna. Wzajemne wsparcie współpracowników to podstawa, jeżeli chcemy czuć się w firmie dobrze. Nie jest możliwe, aby lubili się wszyscy, warto jednak mieć w biurze jedną bratnią duszę. Świadomość, że mamy z kim zjeść wspólny lunch, również motywuje do przyjścia do pracy.

koledzy z pracy

Spróbuj zmienić nastawienie

Ile razy zdarzyło Ci się stresować pracą już w niedzielny wieczór? Często z góry zakładamy, że kolejny dzień w firmie będzie pełen trudów i zadań nie do wykonania. Pamiętaj – im bardziej negatywnie nastroisz się przed wyjściem do pracy, tym większy stres będzie ona w Tobie wywoływała. Spróbuj spojrzeć na nią z innej perspektywy! Praca to źródło dochodów, okazja do spotkania interesujących ludzi oraz… Twój własny wybór. Nastawiając się do swoich obowiązków pozytywnie, będzie Ci znacznie łatwiej wykonać je bez stresu. Staraj się traktować je jako ciekawe wyzwania, a nie nudne bądź nieosiągalne punkty do odhaczenia. Jeżeli jednak czujesz, że na Twoich barkach spoczywa zbyt wiele – powinieneś skonsultować to z szefem.

Nie porównuj się do innych

Stres w pracy w dużym stopniu napędzany jest przez porównywanie się do innych. Mowa zarówno o pozostałych pracownikach z zespołu, jak i o znajomych czy nawet zupełnie obcych osobach. Same social media przepełnione są treściami, które wywołują w nas ciągłe poczucie winy. Uważamy, że inni robią wszystko lepiej i szybciej od nas. Jeśli też zdarza Ci się myśleć w ten sposób, nigdy nie docenisz swojej pracy. Każdy z nas jest inny i w inny sposób wykonuje pewne zadania. Pracuj zatem w swoim tempie, nie porównuj się do innych i skup się na tym, co sam robisz najlepiej. Możesz brać sobie kogoś za przykład i inspirować się jego działaniami. Nie pozwól jednak, aby obserwowanie efektów czyjejś pracy wpędzało Cię w poczucie, że Twoje są niewystarczająco dobre.

Stosuj techniki łagodzące stres

Jeśli praca wywołuje w Tobie uczucie niepokoju, możesz wypróbować pewne techniki relaksacyjne. Wiele z nich pozwala skutecznie łagodzić stres i podchodzić do powierzonych zadań z większym spokojem. Spróbuj medytacji bądź uważnego oddychania. Możesz sięgnąć również po antystresowe kolorowanki dla dorosłych! Każdy z tych sposobów pozwoli Ci się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić myśli. Pamiętaj też o tym, jak ważną rolę przed kolejnym dniem obowiązków pełni sen. Wysypianie się to podstawa, jeśli chcesz być w pracy produktywny i zadowolony. Im bardziej jesteś zmęczony, tym szybciej się denerwujesz i gorzej wykonujesz swoje obowiązki. To z kolei wiąże się z poczuciem bycia niewystarczającym pracownikiem, przez co zaczynasz odczuwać stres. I tak koło się zamyka!

kobieta ćwicząca jogę

Zadbaj o work-life balance

Równowaga między życiem zawodowym a osobistym znacząco pomaga panować nad stresem związanym z pracą. Jeśli za mocno angażujesz się w pracę, mogą na tym cierpieć Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi. Jeżeli z kolei zbyt dużo czasu poświęcasz kontaktom towarzyskim, możesz nie wykonywać obowiązków zawodowych tak jak powinieneś. Wówczas nie trudno o stres i poczucie bycia „niewystarczającym” – zarówno pracownikiem, jak i członkiem rodziny. Staraj się każdego dnia dbać o swój work-life balance. Mając świadomość, że w życiu ważna jest nie tylko praca, podejdziesz do swoich obowiązków z większym spokojem.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

W walce z przewlekłym stresem spowodowanym pracą i nadmiarem obowiązków pomocny może okazać się regularny ruch. Jogging na świeżym powietrzu czy ulubiony trening grupowy może znacząco zmniejszyć Twoje zdenerwowanie. To zasługa m.in. wydzielanych w trakcie aktywności fizycznej endorfin. Ćwicząc, zrzucisz z siebie stres po całym dniu pracy i pozytywnie nastroisz się na ten kolejny. Co ciekawe, w zwalczaniu stresu może pomóc Ci również… odpowiednie nawodnienie! Kiedy w Twoim organizmie brakuje wody, produkuje on większe ilości hormonu stresu – kortyzolu.

Wypalenie zawodowe i problemy w życiu prywatnym to jedne ze skutków przewlekłego stresu zawodowego. Nerwy związane z pracą niosą za sobą także wiele konsekwencji zdrowotnych – zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jeśli zauważyłeś u siebie problem i znasz jego przyczynę, postaraj się działać od razu. Każdego dnia pracuj nad sobą i swoim nastawieniem, a kiedy trzeba – skorzystaj z pomocy terapeuty. Kilka spotkań może znacząco pomóc Ci radzić sobie ze stresem. Jeżeli nie możesz uczęszczać na nie regularnie z powodów finansowych, załóż zbiórkę i walcz z przeciwnikiem – aż do skutku!