Proste pomysły, jak pomóc rodzinom w potrzebie

Proste pomysły, jak pomóc rodzinom w potrzebie

Wokół nas mieszka wiele potrzebujących rodzin. Bardzo często nie mamy świadomości, że mierzą się one z masą problemów, z którymi nie potrafią sobie poradzić samodzielnie. Jeżeli jednak wiesz o tym i chcesz pomóc jest na to wiele sposobów. Twoje wsparcie nie musi bazować na finansowym aspekcie. Okazanie zwykłej troski czy pomocy w organizacji codziennych zadań może wnieść dużo więcej. Wszystko zależy oczywiście od potrzeb rodziny. Dowiedz się, z czym mierzy się potrzebująca rodzina i jaki rodzaj wsparcia będzie dla niej najbardziej przydatny. Zaoferuj swoją pomoc i spróbuj zaangażować w nią innych. Uśmiech i ulga na twarzach potrzebujących będą dla Ciebie ogromną nagrodą.

Zorganizuj zbiórkę

Jednym z najpowszechniejszych problemów rodzin jest brak wystarczających środków finansowych. Problem ten może wynikać z wielu rzeczy:

  • wielodzietności rodziny
  • nagłej choroby
  • opieki nad osobą niepełnosprawną
  • utraty pracy przez któregoś z rodziców
  • śmierci rodzica

Niezależnie od powodu każda z tych rzeczy może generować problemy finansowe. Pomoc pieniężna nie rozwiąże bazowej sytuacji, ale wesprze walkę z jej konsekwencjami. Możesz więc samodzielnie udzielić takiej rodzinie wsparcia finansowego, możesz też zorganizować zbiórkę, dzięki której do pomocy mają szansę włączyć się też inni.

Wesprzyj w opiece

Jeżeli w rodzinie pojawia się problem niepełnosprawności, któregoś jej członka, bardzo często jeden z współmałżonków musi podjąć niełatwą decyzję o rezygnacji z pracy zawodowej. Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem to w zasadzie praca pełnoetatowa. Wtedy oczywiście rodzina ma prawo ubiegać się o różnego typu świadczenia pielęgnacyjne, natomiast utrzymanie rodziny pozostaje już tylko na barkach jednego rodzica. Rosną koszty życia, powiększone o leczenie i rehabilitację chorego. Osoba, zajmująca się opieką nad dzieckiem musi włożyć w to sporo energii, nierzadko rezygnuje ze swoich pasji i odpoczynku. Doskonałą formą pomocy będzie więc propozycja odciążenia jej w tym obowiązku raz na jakiś czas. Dzięki temu wręczamy tej osobie czas, by zajęła się sobą. Każdy z nas potrzebuje takiego oddechu, aby zachować balans psychiczny.

kobieta pochyla się nad osobą na wózku inwalidzkim

Wskaż kierunek

Osobom, borykającym się na co dzień z problemami, często brakuje energii lub wiedzy, by szukać pomocy na zewnątrz. W zależności od sytuacji jest wiele miejsc, które udzielają wsparcia. Jeżeli zastanawiasz się, jak pomóc innym, pokaż im, gdzie mają prawo udać się po zorganizowaną pomoc. Rodziny, opiekujące się chorą osobą mogą udać się do odpowiedniej fundacji, która specjalizuje się w danej jednostce chorobowej. Kobieta, która samotnie wychowuje kilkoro dzieci powinna zorientować się, czy w okolicy mieści się dom samotnej matki. Być może potrzebne jest wsparcie hospicjum lub po prostu domu pomocy społecznej. W sytuacjach kryzysowych często ludzie nie myślą o rzeczach oczywistych, dlatego dobrze mieć obok kogoś postronnego, kto pomoże zorganizować niezbędną pomoc.

Pomóż w codziennych obowiązkach

Jeżeli w Twoim sąsiedztwie mieszka wielodzietna rodzina, która boryka się z problemami finansowymi, brakiem czasu lub złym zdrowiem możesz pomóc jej uporać się z trudnościami dnia codziennego. Zaproponuj skoszenie trawnika raz w tygodniu, podrzucenie zakupów, kiedy sam udajesz się do miasta, odebranie dzieci ze szkoły lub wyprowadzenie psa na spacer. Dla Ciebie być może to drobiazgi i nie kosztują Cię zbyt wiele energii, dla innych może to być nieoceniona pomoc, która uzupełni dzień o codziennie brakujące 15 minut. Oto kilka dodatkowych propozycji pomocy przy niewielkim nakładzie sił:

  1. Zaproponuj pomoc w sprzątaniu domu.
  2. Przygotuj posiłek lub upiecz ciasto i złóż wizytę.
  3. Zaoferuj pomoc w nauce i przy odrabianiu lekcji jednemu z dzieci.
  4. Pomóż naprawić usterkę w samochodzie lub zaprowadź auto do mechanika.
kobieta zamiata podłogę

Pomóż w szukaniu pracy

Jeśli ktoś w znajomej Ci rodzinie właśnie stracił pracę, co bardzo pogorszyło jej sytuację materialną, zaoferuj swoje wsparcie w poszukiwaniu nowej posady. Możesz bezstronnym okiem zerknąć na dokumenty aplikacyjne i zasugerować ewentualne poprawki. Dzięki Twojej dobrej radzie być może więcej rekrutujących osób zwróci na nie uwagę. Wskaż miejsca i portale internetowe, gdzie warto poszukiwać ofert i przedstawiać swoją kandydaturę. Zorientuj się, być może w Twojej firmie poszukiwany jest pracownik o takich kompetencjach. Przekaż kandydaturę znajomym. Jest szansa, że ktoś z nich będzie mógł zaproponować odpowiednią posadę.

Wesprzyj w trudnych chwilach

Jednym z najtrudniejszych momentów dla nas wszystkich jest śmierć kogoś bliskiego. Jeżeli znasz rodzinę, która właśnie straciła ważną osobę, spróbuj okazać swoje wsparcie. Możesz zaproponować pomoc przy organizacji pogrzebu. Wiąże się z tym mnóstwo formalności, na które często osoby w żałobie nie mają siły. Wsparcie mentalne lub rozmowa mogą być bardzo budujące dla rodziny po stracie. Czasami sama obecność drugiej osoby wystarczy.

Wielu zastanawiając się, jak pomóc innym ogranicza się do kwestii finansowej. W praktyce każdy rodzaj wsparcia jest cenny. Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem, brak funduszy, czy ciężka choroba to zaledwie garstka problemów, z jakimi zmagają się rodziny na całym świecie. Pamiętaj, że by działać globalnie, musisz zacząć od lokalnych spraw. Rozejrzyj się  i udzielaj pomocy tym, którzy żyją wokół Ciebie. Zrobienie zakupów, skoszenie trawnika lub uruchomienie zbiórki na zakup podręczników dla dzieci z sąsiedzkiej rodziny to tylko kilka opcji. Nie bój się działać!