Pomoc w opłacaniu rachunków okołomedycznych

Pomoc w opłacaniu rachunków okołomedycznych

Na wydarzenia losowe nie masz wpływu. Możesz cieszyć się dobrym zdrowiem, ale zdarzają się niezależne od nas sytuacje, które mogą je zachwiać. Codziennie ludzie dowiadują się o chorobach swoich lub kogoś bliskiego. Nawet jeżeli świetnie prosperujesz i nie brakuje Ci środków na drogie zachcianki, koszty leczenia i rehabilitacji mogą przekroczyć Twoje możliwości. Ci najbardziej przezorni, w sytuacji otrzymania tragicznej diagnozy, też są zaskoczeni. Stan psychiczny utrudnia skupienie się na tym, co w takim momencie najpilniejsze, czyli organizacji środków na leczenie i rekonwalescencję.

W Polsce instytucją, finansującą opiekę medyczną jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentom przysługuje określona liczba godzin rehabilitacji dziennej, wyjazdy na turnusy, do sanatorium. Istnieje też lista zabiegów fizjoterapeutycznych i leków refundowanych przez Rząd. Niestety, ale bardzo często okazuje się to niewystarczające. Pacjenci po wypadkach i borykający się z przewlekłymi schorzeniami, potrzebują codziennej rehabilitacji, częstych wizyt u lekarzy specjalistów i dodatkowych leków wspomagających, np. suplementów. Wiąże się to z ogromnymi kosztami, niepokrywanymi przez NFZ. Spisaliśmy kilka rad, jak poradzić sobie z zebraniem na to funduszy i uniknąć zadłużeń, zwiększających codzienne koszty życia.

Wybierz finansowanie społecznościowe

Jedną z form pomocy,  zyskującą coraz większe zainteresowanie są portale zbiórkowe. Zapoznaj się z możliwościami tego typu organizacji. Wiele osób, szukając w ten sposób środków na pokrycie drogiej operacji, czy lekarstw, otrzymało wsparcie Darczyńców, tym samym spełniając marzenie o odzyskaniu zdrowia. Załóż zbiórkę na pokrycie kosztów leczenia i udostępnij ją w mediach społecznościowych. Im więcej osób dowie się o Twojej inicjatywie, tym szybciej zyskasz upragnione wpłaty i zrealizujesz swój cel.

Skonsultuj się z lekarzem

Porozmawiać ze swoim opiekunem medycznym o kosztach leczenia. Powinieneś uświadomić mu, jakie są Twoje możliwości finansowe. Wówczas na pewno postara się dostosować je do Twoich zasobów. Może przepisać Tobie np. tańsze rozwiązania farmakologiczne. Lekarze mają też dostęp do informacji o funkcjonujących ośrodkach doradczych, stowarzyszeniach, czy programach wsparcia.  Na pewno chętnie dadzą Ci wskazówki, jak uzyskać pomoc w opłaceniu wysokich rachunków okołomedycznych.

Zapytaj o badania kliniczne

Leki na przewlekłe choroby często są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdarza się jednak, że pacjenci z różnych powodów,  nie kwalifikują się do tych programów. Na rynku pojawiają się też nowe, skuteczniejsze farmaceutyki, nierefundowane jeszcze przez Rząd. W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem, który być może ma informacje o alternatywnych kanałach dostępu do leku, np. poprzez badania kliniczne. Udział w tego typu inicjatywach wielu wydaje się ryzykowny, co bywa mylące. Badania kliniczne prowadzone są w różnych fazach testowych. Bardzo często dotyczą więc leków albo już funkcjonujących w obrocie krajowym, albo będących w końcowej fazie testów. Produkt pacjent otrzymuje za darmo, a stan jego zdrowia jest nieustannie monitorowany.

Zgłoś się do Fundacji

W naszym kraju istnieje mnóstwo organizacji non-profit, specjalizujących się w pomocy osobom z konkretnymi schorzeniami. Znajdź fundację odpowiednią dla Ciebie lub osoby, której starasz się pomóc i zapoznaj się z jej programem. Organizacje te pomagają swoim podopiecznym zdobyć środki niezbędne na leczenie, pełnią też funkcję doradczą i asymilującą. Zmieniają też świadomość społeczną na temat danych chorób i zaburzeń, będących często tematem tabu.

Ciesz się z 1%

Organizacje charytatywne bardzo często tworzą swoim podopiecznym specjalne subkonta, na które wpływają oddawane na nich wpłaty, tytułem 1% podatku. Środki, które corocznie możesz dzięki temu uzbierać, pozwolą Ci na finansowanie zabiegów i leków. Aby otrzymać, jak najwięcej wpłat musisz stworzyć odpowiednią informację, np. w formie ulotki. Możesz mówić o swojej akcji na wiele sposobów, grunt, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Poniżej kilka propozycji:

· Udostępnij notkę w mediach społecznościowych: na swojej tablicy i grupach tematycznych

· Wyślij wiadomości mailowe lub sms do rodziny i przyjaciół

· Zostaw wydrukowane ulotki w poczekalniach lekarskich

· Poproś lokalną gazetę o publikacje krótkiego tekstu, zachęcającego do wpłat

· Zostaw kilka ulotek w skrzynkach pocztowych swoich sąsiadów

Skorzystaj z pomocy instytucji społecznych

Pamiętaj, że jako osobie w trudnej sytuacji, należy Ci się pomoc od instytucji socjalnych. Dowiedz się, jakie wsparcie jest w stanie zaoferować Ci Ośrodek Pomocy Społecznej.  Świadczenia finansowe pomogą Ci zapłacić rachunki okołomedyczne. Tego typu instytucje organizują też pomoc doraźną, np. w postaci konsultacji psychologicznych.

Użyj poduszki finansowej

Sporo osób, zabezpieczając swoją przyszłość, odkłada oszczędności w formie tzw. funduszy kryzysowych. Choroba w rodzinie jest wystarczająco poważnym powodem, aby naruszyć te pieniądze. Nawet jeżeli nie pokryją one całości leczenia, częściowo na pewno wspomogą Cię. Jeśli korzystanie z oszczędności zmniejsza Twoje poczucie bezpieczeństwa, możesz spróbować przeanalizować co wpływa na Twoje wysokie koszty życia i wyeliminować  ten element.  Zaoszczędzone w ten sposób środki na nowo mogą zasilać Twój fundusz kryzysowy.

W momencie, gdy dowiadujesz się o chorobie kogoś bliskiego lub sam zmagasz się z diagnozą, nie myślisz o tym, jak sfinansować proces powrotu do zdrowia. Niestety jest to jedno z najważniejszych działań, za jakie powinieneś się wtedy zabrać. Jeżeli masz wokół bliskie osoby, które mogą pomóc Ci w tym, skorzystaj. W gruncie rzeczy istnieje wiele dróg, które zaprowadzą Cię do rozwiązania. Jeżeli sięgniesz po kilka opcji jednocześnie bardzo szybko możesz wygospodarować niezbędne środki na pokrycie kosztów leczenia. Sprawdź jakie masz możliwości: sięgnij do swojej skarbonki, zapisz się do fundacji lub załóż zbiórkę na platformie crowdfundingowej. Cokolwiek zrobisz, na pewno zbliży Cię to do celu!