W jaki sposób podziękować medykom za ich pracę

W jaki sposób podziękować medykom za ich pracę

Kilkadziesiąt godzin na oddziale i w karetce, w kombinezonach, bez szansy na ciepły posiłek i wieczór spędzony z rodziną… Tak obecnie wygląda codzienność personelu medycznego, walczącego o życie ludzi w epidemii COVID-19. Poświęcenie i trud medyków zasługuje na ogromny podziw i szacunek – każdego dnia ryzykują oni przecież swoje własne zdrowie. Aby docenić ich codzienną pracę, społeczeństwo na całym świecie mówi im „dziękuję”. W jaki sposób można wypowiedzieć to magiczne słowo?

#BrawaDlaWas

Siódmego kwietnia minionego roku, z uwagi na Światowy Dzień Zdrowia, ale
i w celu podziękowania tym, którzy codziennie walczą z epidemią koronawirusa, zorganizowano akcję dla wszystkich medyków. O godzinie 13:00 mieszkańcy całej Polski bez opuszczania domów zebrali się w oknach i na balkonach, aby przez minutę wspólnie bić brawo dla wszystkich polskich lekarzy, ratowników, pielęgniarek i salowych, poświęcających swoje własne zdrowie na rzecz innych. Mogłoby się wydawać, że to zwyczajne oklaski, jednak kiedy tysiące ludzi z całego kraju wyrażało w ten sposób swoją wdzięczność, widać było, jak ogromną moc posiadają te brawa.

#PosiłekDlaLekarza

W Internecie zorganizowano zbiórkę pieniędzy, wspierającą akcję #WzywamyPosiłki, o której w ciągu kilku dni stało się głośno na terenie całego kraju. W celu podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia i pomocy w tak trudnym, wyczerpującym okresie, rozpoczęto zbiórkę funduszy na posiłki, które medycy mogliby codziennie otrzymywać całkowicie za darmo. Zebrane środki pozwoliły na zakup i dostarczenie do szpitali oraz punktów medycznych 70 tysięcy ciepłych obiadów z lokalnych restauracji. Porcje opłacane były przez darczyńców, a medycy, którzy nie mieli w ciągu dnia możliwości zakupu nawet kanapki, mogli cieszyć się ciepłym pożywieniem i chwilą wytchnienia. Zaangażowanie odbiorców zbiórki przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów i pokazało, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, jeżeli połączymy siły i dołożymy od siebie małą „cegiełkę”.


Kartka dla Medyka

Nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku również postanowiły okazać wsparcie i wyrazy uznania polskim pracownikom służby zdrowia, każdego dnia borykającym się z problemem koronawirusa. Akcja, której pomysłodawczyniami były Jolanta Majkowska i Zyta Czechowska, polegała na własnoręcznym przygotowywaniu ozdobnych kartek z podziękowaniami. Pomysł
w krótkim czasie stał się znany w wielu innych szkolnych placówkach, a dzieci
i młodzież z całego kraju wkroczyły do działania. Dziesiątki wykonanych przez nie prac trafiło do Internetu oraz – przede wszystkim – bezpośrednio do rąk medyków, w celu podziękowania za trud ich pracy i ogromne poświęcenie.

#JesteśMYzWami

Kolejne działanie opierało się na umieszczaniu w widocznych miejscach jak największej ilości plakatów, które miały być podziękowaniem dla personelu medycznego. Akcja rozpowszechniana głównie w Internecie, pozwoliła dotrzeć do ogromnej ilości odbiorców, którzy masowo udostępniali, drukowali i wieszali plakaty – w oknach, na drzwiach, ścianach budynków, na klatkach schodowych... W akcji brały udział również dzieci, przenosząc jej symbol na swoje własne rysunki, które później rodzice również przyklejali do szyb domów. Ważne było to, aby wspierając medyków, jednocześnie samemu zostawać w domu i nie przyczyniać się do rozwoju epidemii. Plakaty można było zobaczyć w wielu miastach – możemy sobie tylko wyobrażać wzruszenie pracowników ochrony zdrowia, widzących je na drzwiach w okolicy. Czasem drobne gesty znaczą tak wiele…

„Dziękuję” wypisane w chmurach

Pewien Węgier, pilot samolotu Magnus Fusion 212, postanowił podziękować medykom w nieco inny sposób, niż te, o których wspomnieliśmy wyżej. Mężczyzna, pragnąc okazać wsparcie pracownikom służby zdrowia w swoim kraju, umieścił swoje podziękowanie… na niebie! Nad południowymi Węgrami narysował on w locie ogromny krzyż połączony z uniesionym w górę kciukiem, który miał symbolizować wdzięczność i uznanie dla lekarzy, pielęgniarek i wszystkich osób spędzających całe dnie w szpitalach, w celu pomocy chorym. Tak oryginalnego podziękowania świat chyba jeszcze nie widział!

Artystyczna wdzięczność

Medycy otrzymują wyrazy podziękowania również w postaci… ściennych malowideł! Artyści z warszawskiego Good Looking Studio, specjaliści od grafik
i murali, postanowili wyrazić swoją wdzięczność i wsparcie dla pracowników służby zdrowia tak, jak wychodzi im to najlepiej. Ściany warszawskich budynków ozdobiły niezwykłe, pełne kolorów malunki, mające zarówno podziękować personelowi medycznemu, jak i podnosić na duchu wszystkich innych odbiorców – na przykład dzięki słowom „Wiosna będzie jutro”.

Zbiorowa odpowiedzialność

Istnieje mnóstwo sposobów na podziękowanie medykom w tym niełatwym dla wszystkich czasie. Jednak czymś, co z pewnością cieszy ich najbardziej, jest nasze adekwatne do sytuacji zachowanie i branie odpowiedzialności za ludzi wokół nas. Założenie maseczki, zachowanie dystansu, rezygnacja z wyjść bez konieczności… to nie tak wiele, a zdziałać może naprawdę dużo. To najlepsze podziękowanie dla personelu medycznego – bo właśnie ono pokazuje, że jesteśmy z nimi i wspieramy ich każdego dnia w działaniu.

Obecna sytuacja spowodowana pandemią to wyjątkowo trudny czas dla wszystkich walczących o zdrowie i życie ludzi. Nic nie jest w stanie wynagrodzić tylu nieprzespanych nocy, izolacji od rodziny i ciągłego stresu, w którym żyją medycy z powodu wirusa, jednak właśnie słowa podziękowania mogą być dla nich ogromnym wsparciem. Drobne gesty, jak dostarczony pod drzwi gabinetu posiłek czy plakat ze słowem „Dziękuję” w oknie, znaczą dla nich naprawdę wiele. Pokażmy pracownikom ochrony zdrowia, że doceniamy ich pracę i to, co robią na co dzień – ponieważ robią to, aby nam wszystkim żyło się lepiej. Nie lekceważmy obostrzeń, dbajmy o siebie i bądźmy odpowiedzialni – to najlepszy sposób, aby podziękować im za ich pracę oraz poświęcenie.