Pomysły na zbiórki na rzecz zwierząt

Pomysły na zbiórki na rzecz zwierząt

Potrzeby zwierząt dzikich i domowych są nieprzebrane. Rozwiązania prawne w tym zakresie w naszym kraju są bardzo niedoskonałe i ogromna ilość fundacji i ośrodków ratujących zwierzęta utrzymuje się głównie dzięki hojności darczyńców. Często pojawiają się prośby o wsparcie rzeczowe, poprzez dostarczenie do schroniska starych kocy i kołder czy karmy, aby pomóc przetrwać zwierzętom zimę. Najlepszą jednak formą wsparcia będzie wsparcie finansowe, ponieważ osoby prowadzące ośrodki i fundacje najlepiej wiedzą co jest aktualnie potrzebne. Oto kilka pomysłów jak możemy wesprzeć zbiórką potrzebujące zwierzęta.

Karma

Zwierzęta w schroniskach – koty, psy, ale również konie i zwierzęta gospodarskie potrzebują stałych, regularnych dostaw jedzenia. Podobnie zwierzęta dzikie, potrzebują mięsa, owadów karmowych, orzechów, warzyw i owoców. Karma powinna być dobra jakościowo, świeża i dostosowana do potrzeb żywieniowych danego zwierzęcia. Często zdarza się że przy okazji różnych wydarzeń, jak lokalny festyn, wesele itp., zbiera się karmę. Zbiórki tego typu są bardzo cennym źródłem wspierającym ośrodki i fundacje. Zdarza się niestety, że karma zebrana w ten sposób jest nieodpowiedniej jakości. Bywa, że jest niedostosowana do potrzeb żywieniowych na przykład starych zwierząt, które przeważają w danym ośrodku. Jeśli chcemy więc wspomóc w tym zakresie, warto założyć internetową zbiórkę pieniędzy i zebraną kwotę przeznaczy na wybrany ośrodek – zarówno poprzez bezpośrednią wpłatę pieniędzy, jak i zakup odpowiedniej karmy po konsultacji z pracownikami.

Organizacja przestrzeni dla zwierząt

Jakakolwiek pomoc dla zwierząt musi odbywać się z zapewnieniem im dobrych warunków lokalowych. Chodzi tu nie tylko o schronienie w trakcie leczenia, ale również o miejsce dłuższego pobytu. Schroniska dla psów i kotów potrzebują klatek i wolier, które zapewnią zwierzętom z jednej strony miejsce do schronienia w trakcie odpoczynku, z drugiej minimalną przestrzeń do ruchu w trakcie aktywności. Zwierzęta dzikie w trakcie rekonwalescencji potrzebują wolier na zewnątrz. Do pełnego powrotu do zdrowia potrzebują one bowiem ruchu. Dodatkowo najczęściej źle znoszą one bliskie towarzystwo człowieka, więc woliera powinna być na tyle obszerna, aby pozwolić im na minimum dystansu zapewniającego komfort, jak również skuteczne ukrycie się. Takie pomieszczenia to koszt rzędu kilku – kilkunastu tysięcy, efektem czego wielu ośrodków na to nie stać i zwierzęta przebywają w przepełnionych klatkach.

Zwierzęce „przedszkola”

Osobną grupą potrzebujących zwierząt są maluszki w trakcie odchowu.: kocięta, szczeniaki, oseski jeży, wiewiórek, zajęcy, saren i dzików. Młodziaki, które w jakichś nieszczęśliwych okolicznościach straciły rodziców, wymagają specjalnej troski. Mieszanki mlekozastępcze dobrej jakości, dedykowane danemu gatunkowi, są niekiedy bardzo kosztowne. Dodatkowo mleko trzeba w czymś podać, a smoczki, strzykawki i butelki to sprzęt który bardzo szybko ulega zużyciu. Pomocy potrzebują również młode ptaki. Bardzo często niepotrzebnie „uratowane” przez ludzi podloty (których zabierać z natury nie należy, bo rodzice się nimi opiekują!) trafiają do ośrodków i na tym etapie trzeba im już pomóc. Poza pieniędzmi na wyżywienie maluchów, potrzebne są dodatkowe środki, żeby je ogrzać, zapewnić miejsce do poruszania się, ćwiczenia chodzenia, czy w przypadki ptaków – latania.

nowonarodzony kotek

Zimowe zaplecze

Zima jest szczególnie ciężkim okresem dla zwierząt. Temperatury i problem ze zdobyciem pożywienia sprawiają, że dzikie zwierzęta podchodzą bliżej siedzib ludzkich przez co kolizje drogowe i urazy spowodowane przez człowieka zdarzają się bardzo często. Ośrodki funkcjonują w tym czasie pełną parą, musząc zapewnić zwierzętom dobre warunki. Zimy w schroniskach dla psów są szczególnie przykre, jeśli zwierzęta przebywają cały czas na dworze. Koniecznie trzeba wówczas zadbać o to, by miały ciepło. Ciepła wyściółka w budach to nie wszystko, potrzebne jest również ocieplenie samej konstrukcji psiej budy, w przeciwnym razie zwierzak będzie marznął. Zimowa karma powinna być bogatsza w tłuszcze, bo psi organizm traci więcej energii na ogrzewanie ciała.

Leczenie

Zwierzęta trafiające do ośrodków i pod opiekę fundacji bardzo często są chore lub mają urazy wymagające leczenia. Leki, diagnostyka i usługi weterynaryjne są bardzo kosztowne. Jeśli dany ośrodek lub fundacja nie posiada wystarczających środków, zostaje podjęta decyzja o eutanazji, nie jest ona niestety łatwa. Osoby zaangażowane w ratowanie zwierząt inwestują własne pieniądze lub zadłużają się, byle tylko przywrócić zdrowie i sprawność zwierzętom będącym pod ich opieką. Możemy, jako osoby prywatne pomoc im. Zakładając zbiórkę na zwierzaka, którego los szczególnie nas poruszył, możemy poczuć ogromną satysfakcję. Pielęgnacja zwierząt chorych w trakcie leczenia jest również bardzo kosztowna i pracochłonna. Potrzebne są ogromne ilości środków opatrunkowych i higienicznych, a także dobra karma, która wspomoże rekonwalescencję.

Wsparcie domów tymczasowych

Pomoc zwierzętom odbywa się nie tylko w schroniskach i specjalistycznych ośrodkach. Wiele fundacji polega na domach tymczasowych, a więc na wolontariuszach, którzy zabierają bezpańskie, chore, nieporadne zwierzęta do swoich domów i tam się nimi opiekują – leczą, socjalizują, pomagają zaadoptować się do życia wśród ludzi. Fundacje zapewniają zwierzętom będącym pod ich opieką minimum w postaci opieki weterynaryjnej i karmy. Można jednak próbować rozszerzać tę pomoc choćby o wsparcie behawiorysty, tak by każdy zwierzak miał szansę na poprawę stanu psychicznego przed pójściem do nowego domu. Ideałem byłoby, gdyby wszystkie bezpańskie i chore zwierzęta mogły zamiast w schroniskach, czekać na nowy dom w domach tymczasowych. Nadal jednak niewiele osób podejmuje się takiego wyzwania – być może lepsze wsparcie finansowe pomogłoby rozwiązać tę kwestię.

piesek leży na pryczy

Interwencje

Zwierzęta wchodzą w interakcje z ludźmi i kolizje z szeroko pojętą infrastrukturą miast – wpadają pod samochody, ptaki zderzają się z budynkami, wpadają do studzienek ściekowych, więzną w płotach, rynnach i kominach. Aby im pomóc potrzebna jest interwencja ludzi znających się na rzeczy. W dużych miastach funkcjonują brygady interwencyjne, jednak nadal są to mocno niedoskonałe twory – brak odpowiedniego przeszkolenia, brak odpowiednich miejsc gdzie można oddać zwierzęta po interwencjach. W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy zwierzęcia z listy zwierząt łownych, zamiast pomocy zjawia się łowczy, który przeprowadza odstrzał. Nawet jeśli ze względów etycznych i praktycznych taka strategia jest słuszna, ma to fatalny odbiór społeczny, bo obywatele chcący pomóc są świadkami krwawego finału interwencji. Prostym rozwiązaniem byłoby dofinansowanie fundacji, tak by mogły zatrudnić osoby do pracy w terenie i transportowania zwierząt. Poza samochodem i związanymi z nim kosztami paliwa i eksploatacji, ważny jest sprzęt – transportery, chwytaki, rękawice, elementy ochronne itd.

Sterylizacja

Jedyną szansą na przezwyciężenie problemu bezdomności psów i kotów jest sterylizacja i bezwzględny zakaz rozmnażania zwierząt nierasowych. Rozwiązanie to sprawdza się w wielu krajach europejskich, gdzie bezdomnych zwierząt już po prostu nie ma. Sterylizacja nadal ma kiepski PR w środowiskach małomiejskich i wiejskich, utarły się szkodliwe mity, że kotka/suczka musi mieć przynamniej raz młode, żeby była zdrowa. Jest to nieprawda, to sterylizacja zapewnia długie zdrowe życie. Okazuje się jednak, że głównym argumentem przeciwko sterylizacji są względy finansowe, gdyż jest to zabieg kosztujący od 100 do 300 zł i dla wielu osób stanowi to duży, w ich przekonaniu niepotrzebny wydatek. Świetnym pomysłem aby wspierać zwierzęta, jest więc zorganizowanie lokalnie akcji-sterylizacji. Przed założeniem zbiórki pieniędzy należy porozumieć się w tej sprawie z okolicznymi weterynarzami, urzędem miasta/sołtysem, a następnie zadbać o odpowiedni rozgłos.

Utrzymanie ośrodków

Koszty o których się nie mówi i bardzo rzadko o nich myśli – ośrodki pomocy zwierzętom i schroniska muszą opłacić rachunki za wodę, prąd, ogrzewanie i odpadki. Są to niekiedy ogromne kwoty, na które bardzo trudno otrzymać wsparcie. Potrzeba środków higienicznych jak ręczniki papierowe, podkłady higieniczne, jednorazowe rękawiczki, środki opatrunkowe i preparaty dezynfekujące, które zużywane są w ilościach hurtowych. Niekiedy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który ułatwia pracę i zasadniczo zwiększa szanse na przeżycie dla chorych zwierząt – na przykład inkubator. Potrzebne są wyposażone pomieszczenia sanitarne ze sprawną hydrauliką, lodówkami do przechowywania leków czy jedzenia dla zwierząt, miejsca do drobnych zabiegów jak opatrywanie ran i zmienianie opatrunków, usuwanie kleszczy i larw much.

kobieta głaskająca kozę

Czynna ochrona przyrody

Człowiek bezustannie zmienia środowisko, skutkiem czego zmniejszają się naturalne połacie zieleni, gdzie zwierzęta były bezpieczne. Prowadzi to do zwiększenia kolizji drogowych, zmniejszania się populacji rzadkich chronionych zwierząt, a w końcu do ich wymierania na danym terenie. Czynna ochrona przyrody jest wciąż bardzo niedofinansowana. Przyrodnicy, którzy się nią zajmują polegają na dofinansowaniach z zagranicznych funduszy, bo o krajowe niezmiernie ciężko. Robiąc zbiórkę pieniędzy na taki cel możemy lokalnie zdziałać bardzo wiele. Jeśli dostrzeżemy w swojej okolicy problem, na który natrafiają zwierzęta, warto zainicjować pomoc. Widzimy dużo porozjeżdżanych żab i ropuch na drogach w naszej okolicy – można ustawić specjalne płotki i bezpieczne przejścia. Zauważyliśmy, że jest mniej jaskółek i jerzyków niż dawniej – warto zorganizować dla nich specjalne budki i platformy pod gniazda. Przyroda potrzebuje pomocy.

Winni jesteśmy pomoc zwierzętom, ponieważ z naszej przyczyny często spotyka je zły los. Niechciane, niekochane, bite, odnajdują w końcu dobrych ludzi, którzy chcą im pomóc, ale trafiają na mur braku odpowiednich funduszy. Zdobywanie pieniędzy jest najtrudniejszą częścią ratowania zwierząt. Niepewność względem przyszłości ośrodka czy fundacji, której poświęciło się życie, jest dla osób które się nimi zajmują ogromnie trudna i bolesna. Możemy im pomóc – nie tyko poprzez wpłacanie datków na już istniejące zbiórki. Możemy im pomóc nawet jeśli sami nie mamy na to dodatkowych wolnych funduszy. Możemy założyć zbiórkę internetową i zebrać pieniądze na wsparcie zwierząt.