Udzielanie pomocy schroniskom dla zwierząt w dobie koronawirusa

Udzielanie pomocy schroniskom dla zwierząt w dobie koronawirusa

Sytuacja schronisk dla zwierząt

Epidemia COVID-19 wywróciła do góry nogami życie ludzi na całym świecie. Walka z wirusem, ale i z kryzysem gospodarczym i ekonomicznym przysparza nam trosk i wywołuje niepokój. Wiele osób bankrutuje, biznesy się załamują, a ludzie zmuszeni są szukać jakiejkolwiek pracy, by utrzymać rodzinę. W tym trudnym czasie sytuacja większości schronisk dla zwierząt ze złej stała się dramatyczna. Wielu darczyńców wycofało się ze stałej pomocy i zaczyna brakować dosłownie wszystkiego. Można powiedzieć - nie żałujmy róż gdy płoną lasy. Takie podejście może jednak zaprzepaścić bezpowrotnie owoc życia i ogromny trud wielu ludzi. Po wszystkim zaś, gdy świat dźwignie się z kryzysu, zostanie ogromny żal, że porzucone zwierzęta przypłaciły tę sytuację życiem. Najgorszym czasem dla schronisk był okres całkowitego lockdownu. Przestali się wówczas pojawiać wolontariusze, a psy utraciły to, co kochały najbardziej, czyli codzienne spacery. Dodatkowo różne doniesienia ze świata wskazywały wówczas na możliwość zarażenia się koronawirusem od psa czy kota. Tak więc nie tylko nie było w tym czasie adopcji, ale dodatkowo ze strachu zwierzęta porzucano. Przy jednoczesnym wstrzymaniu dotacji od darczyńców doprowadziło do prawdziwych dramatów. Schroniska dla zwierząt odczuły nawet przejście na pracę zdalną. Wcześniej wiele przedsiębiorstw prowadziło niewielkie stacjonarne zbiórki w obrębie swoich firm. Ta pomoc ustała, kiedy pojawił się masowy home office. Dzięki szczepieniom i coraz większej wiedzy na temat wirusa sytuacja w ostatnim czasie ulega poprawie, ale nadal nie można jej uznać za opanowaną. Trzeba już teraz myśleć, jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe i odpowiednią opiekę porzuconym zwierzętom, na wypadek kolejnych kryzysów. Cóż więc możemy zrobić, aby wyjść z tej patowej sytuacji, jak wspierać schroniska w tym ciężkim okresie, kiedy koniec epidemii jest nadal daleko za horyzontem?

Promocja w sieci

W czasie pandemii życie społeczne przeniosło się niemal całkowicie do Internetu. Jeśli nie istnieje się w sieci, to niestety łatwo zostać się zapomnianym. Nie trzeba w tym celu zakładać strony internetowej, wystarczy prosty w obsłudze fanpage na Facebooku czy Instagramie. Kluczowe jest regularne zamieszczenie zdjęć i treści, które przybliżą schroniskowe życie. Pozwoli to obserwującym zaprzyjaźnić się z podopiecznymi i opiekunami. Można tworzyć albumy czekającym na adopcję zwierzętom, jak również tym, które do adopcji się nie nadają.  Stają się one wówczas stałymi mieszkańcami schroniska, wymagając regularnych datków. Bardzo często małe lokalne schroniska dla zwierząt nie umieją się skutecznie promować i w przedbiegach przegrywają w wyścigu o dotacje. Osobom, które zajmują się porzuconymi zwierzętami, karmią je, sprzątają, leczą, dbają, aby miały najlepiej jak to możliwe, brakuje czasu i sił, na dobrą promocję. W takich sytuacjach wolontariusz może pomóc zdalnie zaprzyjaźnionemu schronisku! W porozumieniu i za zgodą  właścicieli schroniska można pomóc w założeniu i poprowadzeniu profilu na portalach społecznościowych. Prowadzenie fanpage'ów jest odpowiedzialnym i czasochłonnym zadaniem. Taką pomoc trzeba dobrze przemyśleć. Miłośnicy zwierząt często bardzo emocjonalnie podchodzą do publikowanych treści i trzeba w umiejętny sposób zarządzać takim miejscem w sieci, aby nie tworzyły się niepotrzebne napięcia i hejt.

Zbiórka pieniędzy

Sytuacja pandemiczna w zasadzie uniemożliwia prowadzenie zbiórek pieniędzy inny sposób niż przez Internet. Zbiórka internetowa zapewnia transparentność i bardzo ułatwia rozpowszechnianie różnymi kanałami bez w zasadzie żadnych ograniczeń geograficznych. Jest to aktualnie nie do przecenienia. Kwestia zorganizowania zbiórki nie musi pozostawać jedynie w gestii samego schroniska dla zwierząt. W porozumieniu z nimi mogą powstać inicjatywy osób pragnących pomagać. Równie cenne jak same wpłaty, jest udostępnianie zbiórki, tak by trafiła ona do jak największej liczby osób. Nawet jedno kliknięcie "udostępnij" zwiększa zasięg zbiórki o kilka tysięcy potencjalnych darczyńców. Zbiórki mogą dotyczyć aktualnych potrzeb całego schroniska. Najczęściej jest to pokarm dla zwierząt, pieniądze na remont itp. Są to również potrzeb pojedynczych jednostek – pokrycie kosztów leczenia poszkodowanego w wypadku kota, czy psa.

Pomoc bezpośrednia

Masz trochę wolnego czasu? Zadzwoń do lokalnego schroniska, zapytaj czy możesz pomóc! Może potrzebna jest szybka zbiórka ciepłych koców, żeby psiaki nie marzły w budach? Może brakuje wolontariuszy do spacerowania zwierzaków? Może potrzeba pomocy w naprawie schroniskowego sprzętu, albo w transporcie karmy ze sklepu? Nie masz wolnego czasu? Przelej im pieniężną dotację, choćby symboliczną lub udostępnij zbiórkę. Dowiedz się, czy np. nie prowadzą licytacji lub internetowego bazarku. Kupując sobie przydatny przedmiot, możesz jednocześnie wspomóc zwierzęta. Działaj!

Nie pozostawajmy obojętni na sytuację bezdomnych zwierząt. Mnóstwo ludzi zaangażowało całe swoje życie w pomoc zwierzakom i właśnie teraz wali im się świat. Pomóżmy im i ich podopiecznym przetrwać ten mroczny czas! Chociaż teraz wszyscy mamy większe lub mniejsze poczucie niepewnego jutra, to wszystko przecież w końcu minie i znów będzie normalnie.