Pomysły na wielkanocne zbiórki funduszy

Pomysły na wielkanocne zbiórki funduszy

Po stresujących dwóch latach pandemii, rok 2022 powitał nas wojną. Ogrom nieszczęść które nas otaczają, pogłębia dodatkowo trudna sytuacja gospodarcza. Coraz więcej osób zmaga się z problemami finansowymi i dużym spadkiem jakości życia. Mimo tego, dobroczynność Polaków rozkwita. Krzywda jaka spotyka naszych sąsiadów uruchomiła w nas nowe, nieprzeprane pokłady uczynności. Czerpiemy radość i satysfakcję z pomagania innym. Nadchodzące święta to świetny pretekst, aby zamienić tę chęć pomocy w coś konkretnego! Oto kilka inicjatyw godnych rozważenia!

Zbiórki lokalne

Pandemia nauczyła nas, jak ogromnie ważna jest sąsiedzka pomoc i wsparcie lokalnej społeczności. Jak mawiał klasyk: Nikt nie jest samotną wyspą. Pomoc w zrobieniu zakupów, czy wyprowadzaniu psa w trakcie kwarantanny opierała się głównie na życzliwości ludzkiej, nie na systemowych rozwiązaniach. Potrzebujemy siebie nawzajem i otwierając się na okolicznych mieszkańców, możemy zobaczyć z jak wieloma problemami muszą się oni zmagać. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby w podeszłym wieku, schorowane, które potrzebują wsparcia w codziennym życiu. Często wystarczy drobnostka: przysługa, drobna pomoc, czy życzliwe słowo. Czasami jednak potrzeba jest konkretna. Ktoś potrzebuje sprzętu medycznego, które podniesie jakość jego życia, ktoś inny żyje w nieludzkich warunkach i potrzebny mu remont. Warto wykorzystać okres świąteczny, który sprzyja dobroczynności i założyć internetową zbiórkę pieniędzy. Krótki opis, kilka zdjęć i link do zbiórki wysłany na lokalnych grupach internetowych. Warto zaangażować w to również lokalnych społeczników, czy osoby znane i poważane - wówczas nasza zbiórka zyskuje wiarygodność, co pomoże zebrać większe fundusze.

Kiermasz

Dla wsparcia zbiórki pieniędzy, warto lokalnie zorganizować kiermasz. Może on być tematyczny – na przykład związany z Wielkanocą. Można podrzucić temat do okolicznych szkół i przedszkoli, tak by uczniowie uruchomili swoją wyobraźnię i wykonali ozdoby wielkanocne z papieru, wydmuszek  innych materiałów. Taka akcja nie tylko pozwoli zgromadzić mnóstwo przedmiotów na kiermasz, ale sprawi, że zaangażowane w niego dzieci, przyprowadzą rodziców i zmobilizują ich do zakupienia czegoś i wsparcia akcji. Dla uproszczenia kwestii finansowych warto ustalić, że prace są cegiełkami i nie określać konkretnych cen. Dla darczyńców, którzy nie noszą ze sobą gotówki można uruchomić internetową zbiórkę i w widocznym miejscu powiesić QR kod do strony zbiórki ,by każdy mógł się połączyć z nią z użyciem smartfonu. Kiermasz może być również bardzo ogólny i obejmować wszelkie przedmioty, które ktoś postanowi przekazać. Na takie inicjatywy potrzebne są pomieszczenia i wolontariusze do obsługi. Gdy nie dysponujemy takim zapleczem, wygodniejszą i coraz bardziej popularną opcja są bazarki internetowe. Cała transakcja odbywa się za pośrednictwem internetu, a zakupione przedmioty przesyła się w paczkach. Kupujący wpłaca określoną kwotę na zbiórkę internetową i przesyła sprzedającemu dowód wpłaty. Na tej podstawie sprzedający wysyła paczkę.

dzieci na kiermaszu

Wsparcie dla inicjatyw społecznych

Jeśli nie czujemy się wystarczająco dobrze w samodzielnej organizacji akcji pomocowej, możemy włączyć się i wspomóc te już istniejące. Organizacje i fundacje co roku przygotowują świąteczne spotkania dla osób potrzebujących. Jest to cudowna okazja dla starszych, samotnych, schorowanych lub z innego powodu wykluczonych społecznie osób, na poczucie świątecznego nastroju. Możemy pomóc poprzez udostępnianie zbiórek na takie cele. Jeśli mamy możliwość, możemy pomóc osobiście jako wolontariusz. Możemy też pomóc poprzez organizację mniejszej zbiórki – oczywiście w porozumieniu z organizatorem. W taki czy inny sposób przyczyniamy się do wspaniałej inicjatywy. Ciepły posiłek, życzliwi ludzie, miła atmosfera – choć dla wielu z nas to jedynie namiastka prawdziwych świąt, dla innych będzie to ogromna radość.

starsza śmiejąca się kobieta

Druga zmiana

Drugi miesiąc trwa wojna w Ukrainie. Polacy do tej pory zorganizowali pomoc na nieznaną dotąd skalę. Zapraszając uchodźców do swoich domów, oddając im rzeczy i pieniądze, okazali cudowną bezinteresowność i wsparcie. Niestety dynamika ludzkiej dobroczynności związanej z różnymi tragediami jest taka, że po kilku pierwszych tygodniach zapał pomagających drastycznie spada. Pozostaje garstka tych najbardziej zaangażowanych, reszta odpada ze względu na wyczerpane zasoby czasowe, pieniężne czy zwyczajne zmęczenie tematem. Uchodźców jednak cały czas przybywa. Są coraz bardziej wystraszeni i straumatyzowani. Większość z nich jest w niepełnych rodzinach, bojąc się potwornie o losy reszty swoich bliskich. Jeśli więc czujemy się na siłach – nadal pomagajmy, tak długo, jak będzie to konieczne. Tradycyjnie Wielkanoc na Ukrainie jest obchodzona nieco później niż w Polsce. Święta Wielkanocne 2022 przypadają tam na dzień 24 kwietnia. Jednak sam ich przebieg i większość tradycji pokrywa się z tymi wiodącymi w Polsce. Możemy zatem łatwo zorganizować polską Wielkanoc dla naszych gości. Możemy też pomóc w organizacji świąt lokalnie, dla większej grupy uchodźców, tak by mogli spędzić je ze swoimi rodakami. Zbiórka na ten cel pozwoli nam na uzyskanie funduszy na zakup żywności, możemy również fizycznie pomóc w jej przygotowaniu.

strajkujący ludzie przeciw wojnie na Ukrainie

Wzajemna pomoc jest podstawą każdego społeczeństwa. Okres świąteczny sprzyja dobroczynności i pomaga uruchomić w ludziach to, co najlepsze. Morze potrzeb jest nieprzebrane i nie sposób pomóc wszystkim, ale warto próbować. Każda taka inicjatywa sprawia, że świat staje się coraz lepszym miejscem. Jeśli nie mamy możliwości pomagać osobiście, biorąc fizycznie udział w różnych akcjach, zawsze pozostaje nam alternatywa – zbiórka internetowa. Możemy w ten sposób łatwo, szybko i bez ruszania się z domu, pomóc potrzebującym. Nie wahajmy się – Wielkanoc tuż tuż!