7 porad jak zdobyć fundusze na pomoc samotnym seniorom

7 porad jak zdobyć fundusze na pomoc samotnym seniorom

Coraz większa ilość seniorów – w Polsce i za granicą – mieszka samotnie. Nierzadko środki finansowe, którymi dysponują, są zbyt małe, aby pokryć wszystkie niezbędne koszty. Często nawet opłacenie rachunków czy zakup leków okazują się być dla nich czymś niewykonalnym. W jaki sposób możesz zbierać fundusze, aby wspierać samotnych seniorów w ich życiu codziennym?

Samotni seniorzy i ich życie

Coraz więcej starszych osób żyje w samotności. Nie mają z kim porozmawiać – o ile akurat nie odwiedza ich ktoś bliski. Problemem są również niewielkie ilości funduszy, które pozostają im po wykupieniu niezbędnych lekarstw i opłaceniu rachunków. Średnia emerytura w naszym kraju nie jest wysoka, a brak środków na życie przekłada się na jego jakość. Często już samo pokrycie bieżących kosztów jest ponad siły seniorów. Widząc, jak wygląda sytuacja samotnych osób starszych w Polsce, warto podjąć pewne kroki. Już nawet my sami jesteśmy w stanie pomóc seniorom mieszkającym obok nas. Mowa nie tylko o własnych dziadkach, ale również sąsiadach. Kilka prostych działań, jak założenie zbiórki czy kiermasz charytatywny mogą pomóc im przetrwać trudniejsze miesiące. Przez całe życie to oni pomagali innym najlepiej jak mogli. Teraz opieka nad osobami starszymi jest zadaniem osób młodszych, aktywnych zawodowo.

Starszy mężczyzna rozmawia z dziewczynką

Zbiórki internetowe

Chcąc wesprzeć finansowo samotne starsze osoby, najlepiej założyć zbiórkę internetową. To skuteczny sposób na stosunkowo szybkie zgromadzenie pewnej sumy. Na sukces można liczyć zwłaszcza wtedy, gdy akcja zostanie dobrze wypromowana. Formułując opis zbiórki, dokładnie – ale zwięźle – opisz historię danej osoby. Pisząc o celu zbiórki, należy dokładnie go sprecyzować. Darczyńcy lubią wiedzieć, na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze. Warto więc wspomnieć, czy to zbiórka funduszy na codzienne ciepłe posiłki, pomoc w opłaceniu rachunków czy może zakup środków higienicznych. Ważnym elementem opisu jest także fotografia. Może ona przedstawiać samego bohatera zbiórki lub np. warunki, w jakich żyje – jeżeli potrzebne są pieniądze na ich poprawę. Istotny jest tytuł zbiórki. Powinien on przykuć uwagę odbiorcy i sprawić, że zainteresuje się on historią seniora. Chcąc zorganizować zbiórkę w sieci, warto porozmawiać o tym wcześniej z daną osobą. Możesz też zrobić jej niespodziankę i zacząć gromadzić fundusze, a po zakończeniu zbiórki… pomóc wykonać najważniejsze opłaty.

Zbiórki stacjonarne

Jeżeli w gromadzenie funduszy wolisz zaangażować mieszkańców z okolicy, zorganizuj zbiórkę stacjonarną. Daj wcześniej znać lokalnej społeczności o prowadzonej akcji. Wystarczy, że w kluczowych punktach miejscowości powiesisz plakaty zachęcające do darowizn. Zbiórkę stacjonarną możesz zorganizować na kilka sposobów. Jednym z nich jest umieszczenie puszki na datki w miejscowych sklepikach, bibliotece, kawiarniach itp. Drugi sposób wymaga większego zaangażowania. Sam lub z grupą znajomych stań w widocznym miejscu i zachęcaj przechodniów do pomocy. Ustawiając się na rynku czy w najczęściej odwiedzanym markecie, przykujecie uwagę wielu osób. Kiedy usłyszą, że Waszym celem jest pomoc samotnym seniorom, z pewnością zechcą pomóc. Urządzając stacjonarną zbiórkę pieniędzy zawsze pamiętaj o tym, aby wybrać bezpieczne miejsce – nie boczne uliczki.

Imprezy charytatywne

Dobrym sposobem, aby pomóc seniorom w potrzebie jest też organizacja imprezy charytatywnej. Spotkanie nie tylko pozwoli zgromadzić fundusze dla samotnej osoby starszej. Może się także okazać, że uczestnicy wydarzenia zechcą regularnie ją odwiedzać i wypełnić jej czas. Jeżeli pogoda jest odpowiednia, przyjęcie możesz zorganizować w ogrodzie. Zadbaj o drobne dekoracje, przygotuj kilka przekąsek i zaproś mieszkańców z okolicy. Zapukaj m.in. do drzwi sąsiadów starszej osoby, przedstaw jej sytuację – o ile jej nie znają – i zachęć do okazania wsparcia. W ten sposób stworzysz sporą społeczność, która zaangażuje się w pomoc! Puszkę na datki postaw w widocznym miejscu, aby każdy mógł podzielić się swoją darowizną.

impreza charytatywna dla seniorów

Sprzedaż internetowa

Chcąc zebrać pieniądze na rzecz samotnych osób starszych, weź pod uwagę także internetowe aukcje. Być może Ty lub ktoś bliski ma w domu przedmioty, które od dawna leżą nieużywane na strychu. W niemal każdym domu można znaleźć „stare” sprzęty czy ubrania, które od lat czekają na nowego właściciela. Jeśli są w dobrym stanie i mogą posłużyć komuś przez kolejne lata – wystaw je na sprzedaż w sieci. Coraz więcej osób kupuje używane rzeczy w Internecie. Jest więc bardzo możliwe, że wystawiony przedmiot wpadnie komuś w oko! Dodając ogłoszenie o sprzedaży, możesz zawrzeć w nim informację, iż jest to sprzedaż charytatywna. Osoba zainteresowana, widząc, że pomoże w ten sposób starszej osobie, jeszcze chętniej dokona zakupu.

Kiermasze ozdób DIY

Jeżeli jesteś uzdolniony artystycznie bądź na co dzień wykonujesz własnoręcznie ozdoby, możesz zorganizować kiermasz. Przedmioty DIY – np. makramy – są w ostatnim czasie bardzo popularne. Kiermasz może odbyć się zarówno stacjonarnie, jak również w Internecie. Zorientuj się, jakie przedmioty cieszą się największym zainteresowaniem. Wówczas będziesz mógł wykonać nieco więcej sztuk i sprzedać je w większej ilości. Organizując sprzedaż ozdób DIY daj znać zainteresowanym, że zebrane pieniądze zostaną przekazane samotnym seniorom. Kupując uroczy dodatek do domu, będą oni mogli wspomóc drugą osobę, która nie może pozwolić sobie na tego typu wydatki.

starszy pan

Rozpowszechnienie akcji w sieci

Angażując się w zbiórkę pieniędzy dla samotnych seniorów, zadbaj o jej dobrą promocję. W przeciwnym razie zgromadzenie odpowiedniej sumy może być trudniejsze. Najlepszym sposobem na rozpowszechnienie zbiórki jest aktywność w mediach społecznościowych. Regularne publikowanie postów i relacji z odnośnikiem do zbiórki pozwala dotrzeć do kolejnych Darczyńców. Zbierając środki dla znajomego seniora, najpierw możesz dać znać o zbiórce tylko rodzinie i przyjaciołom. Widząc Twoje zaangażowanie, na pewno każdy zechce dołożyć swoją cegiełkę. Z czasem możesz przejść do promowania zbiórki dalej – np. na facebookowych grupach. Możliwości dotarcia do osób o wielkich sercach jest w sieci całe mnóstwo! Jeśli tylko szczerze chcesz pomóc, z łatwością znajdziesz inne chętne do okazania wsparcia osoby.

Wsparcie od fundacji i stowarzyszeń

Pomoc materialną dla samotnych starszych osób może zaoferować również konkretna fundacja bądź stowarzyszenie. W Polsce funkcjonuje kilka organizacji działających na rzecz seniorów. Dla nich opieka nad osobami starszymi jest naprawdę ważna. Skontaktuj się więc z właścicielami jednej z jednostek i przedstaw sytuację danego seniora. Nawet jeśli nie udzielą oni bezpośredniego wsparcia finansowego, z pewnością będą mogli okazać inną pomoc. Najczęściej są to np. zbiórki odzieży, żywności czy przedmiotów codziennego użytku. Być może po Waszej rozmowie pracownicy sprawdzą też, kto ma obowiązek opiekować się osobą starszą, której chcesz pomóc. Często zdarza się, że senior ma jeszcze wielu członków rodziny. Są oni jednak w innych częściach świata i nie przyjeżdżają do rodzinnych domów. Wówczas fundacja może skontaktować się z bliskimi seniora.

Gromadzenie funduszy dla samotnej starszej osoby może zająć trochę czasu. Ważne jednak, aby nie zrażać się w trudniejszych momentach. W końcu uda Ci się zgromadzić sumę, która zapewni komuś większy komfort życia. Najważniejsze są chęci – już sam pomysł założenia zbiórki to piękna inicjatywa!