Pomysły na produktywne spędzenie ferii zimowych przez dzieci

Pomysły na produktywne spędzenie ferii zimowych przez dzieci

Ferie zimowe 2022 powoli się rozpoczynają. Dzieci z niecierpliwością oczekują na dwa tygodnie wolne od szkolnych obowiązków. Jak mogą spędzić ten czas w sposób ciekawy i produktywny? Oto kilka pomysłów!

Wolontariat

Ambitne dzieci, które chcą podczas ferii zrobić coś dobrego, mogą zaangażować się w wolontariat. Mowa tutaj nie tylko o szkolnych kołach wolontariatu, które organizują w tym czasie rozmaite akcje. Młodzi mogą zgłosić się także jako wolontariusze np. w miejscowym schronisku dla zwierząt. W ten sposób nie tylko znajdą ciekawe zajęcie na dni wolne od szkoły. Będą mieli również poczucie, że dzięki nim świat staje się lepszym miejscem! Być może po takich dwóch tygodniach Wasze dziecko zechce uczęszczać na wolontariat regularnie? To może być początek wspaniałej przygody! Jeśli Wasza pociecha ma już zaplanowane całe ferie zimowe 2022, może pomagać także w inny sposób. Zamiast wolontariatu, może utworzyć wraz z Wami zbiórkę internetową. Pomyślcie o potrzebujących z okolicy lub o pobliskim schronisku – na pewno ktoś potrzebuje wsparcia materialnego. Wasze dziecko przez całe ferie będzie mogło czuwać nad zbiórką. Będzie to dla niego pewnego rodzaju misja na kolejne dwa tygodnie!

Nauka jazdy na nartach lub łyżwach

Jeżeli Wasza pociecha nigdy jeszcze nie próbowała jazdy na nartach, ferie zimowe 2022 to doskonała pora, aby to zrobić! W pozostałych zimowych tygodniach może nie być na to czasu, dlatego warto wykorzystać tę wolną chwilę. Im wcześniej dziecko zacznie naukę, tym łatwiej będzie mu wdrożyć się w ten sport. Niektóre stoki narciarskie prowadzą specjalne szkółki jazdy dla najmłodszych. To dobra okazja do nauki – z profesjonalnym instruktorem, bez stresu i z uśmiechem na ustach. A co jeśli nie narty? Wyruszcie na lodowisko! W każdym mieście otwarta jest zimą co najmniej jedna ślizgawka. Na większości z nich dostępne są tzw. pingwinki do nauki jazdy, które pomagają maluchom czuć się pewniej na lodzie. Sporty zimowe dają dzieciom wiele radości, dlatego warto uwzględnić je w „rozkładzie” ferii – tegorocznych i każdych kolejnych!

dziecko jadące na nartach

Zajęcia sportowe z rówieśnikami

W wielu miejscowościach w trakcie ferii zimowych organizowane są półkolonie. Nie brakuje na nich zajęć sportowych dla dzieci w różnym wieku. Basen, piłka nożna, siatkówka – to tylko kilka z dyscyplin, które najmłodsi mogą uprawiać podczas tego typy turnusów. Niekiedy dzieci mają możliwość spróbowania całkiem nowych rzeczy – np. wspinaczki na ściance! Warto zapisać więc pociechę na miejskie półkolonie, aby mogły spędzić ferie aktywnie i wśród innych dzieci. Obiekty sportowe również prowadzą w okresie ferii odrębne zajęcia sportowe dla najmłodszych. To świetna, produktywna alternatywa dla czasu wolnego spędzonego przed ekranem komputera. Sympatią do sportu warto zarażać dzieci od najmłodszych lat – aktywne ferie i wakacje to bardzo dobry krok!

Mały masterchef

Dwa tygodnie czasu wolnego od szkoły sprzyjają nauce nowych umiejętności. Jeżeli pogoda nie sprzyja zabawie na powietrzu, w domu także możecie zapewnić dziecku produktywne ferie. To dobra okazja, aby zachęcić je do wspólnego buszowania w kuchennych zakamarkach. Może się okazać, że po feriach zimowych Wasza pociecha stanie się prawdziwym masterchefem juniorem! Przed przerwą zimową możecie wspólnie stworzyć plan posiłków na kolejne 14 dni, aby codziennie realizować konkretne menu. Jeżeli jednak stawiacie na spontaniczność, dziecko samo może proponować dania na każdy dzień. Z pewnością będzie w siódmym niebie, jeżeli będzie mogło podjąć decyzję, a następnie z Waszą pomocą przygotować dany posiłek! Możecie upiec wspólnie babeczki, zrobić prawdziwą włoską pizzę czy ulepić ulubione pierogi. Wszystko zależy od Was – grunt to dobra zabawa… i jeszcze lepsze jedzenie!

Ferie w siodle

Zimowe półkolonie dla dzieci organizowane są również w ośrodkach jeździeckich. Jeżeli Wasze dziecko od dawna chce spróbować jazdy konnej, ale brakuje Wam na to czasu, możecie zapisać je w ferie do pobliskiej stadniny. Podczas codziennych kilkugodzinnych zajęć, będzie ono miało okazję poznać te wyjątkowe zwierzęta. Półkolonie, oprócz lekcji jazdy konnej, to także nauka karmienia, czyszczenia i siodłania koni. Każdy uczestnik ma też swoje obowiązki, np. zamiatanie stajni czy czyszczenie sprzętu. Codzienne obcowanie z końmi może pomóc Waszemu dziecku wyciszyć się i zrelaksować. Kontakt z tymi pięknymi stworzeniami daje mnóstwo radości i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Sama jazda konna wspomaga z kolei sprawność ruchową, poprawia równowagę oraz koncentrację i minimalizuje napięcia. Jeżeli tylko w pobliżu Waszego domu działa ośrodek jeździecki, nie wahajcie się. Jeździectwo to niezwykła przygoda! Możecie również poszukać ofert zimowych obozów jeździeckich z zakwaterowaniem. Podczas takiego wyjazdu Wasza pociecha pozna nie tylko jedną z najpiękniejszych dyscyplin sportowych. W jej życiu pojawią się też nowe osoby w podobnym wieku – a pasja zawsze łączy ludzi!

Budowa karmników dla ptaków

Ferie spędzone w domu także mogą być udane i produktywne! Pomysłem, który z pewnością spodoba się Waszemu dziecku, jest wspólna budowa karmników dla ptaków. Zima to czas, w którym stworzenia te potrzebują szczególnego wsparcia człowieka. Wasza pociecha na pewno ucieszy się z możliwości pomocy. Przygotujcie więc wszelkie potrzebne materiały i działajcie – nawet całą rodziną! Nie tylko spędzicie razem świetny czas, ale również pomożecie nakarmić ptaki z okolicy. Karmniki możecie wspólnie zamontować w ogródku lub pobliskich parkach i lasach. Po zakończonej pracy Wasze dziecko na pewno będzie z siebie dumne – zwłaszcza oglądając ptaki zajadające się ziarnami!

karmnik da sikorek

Odkrywanie nowych zakątków okolicy

Aby w ferie zimowe nie zagościła nuda, zaproście swoją pociechę do wspólnego eksplorowania okolicy. Na pewno jest jeszcze co najmniej kilka miejsc, których Wasze dziecko nie widziało. To idealny czas, aby bez pośpiechu je odwiedzić! Jeśli nie macie możliwości zorganizowania całodobowych wycieczek, możecie każdego dnia wyruszać na jeden dłuższy spacer. Zapakujcie do plecaka ulubione przekąski, załóżcie wygodne buty i ruszajcie przed siebie. Podczas tych wspólnych wypraw z pewnością niejeden raz natkniecie się na jakieś wyjątkowe miejsce. Być może Wasze dziecko odkryje zakątki, których nie znaliście wcześniej nawet Wy sami? Pozwólcie mu poczuć się jak odkrywca i wpiszcie do planu ferii poznawanie nowych miejsc w okolicy!

Nauka w formie quizu wiedzy

Jeśli po feriach na Wasze dziecko czekają sprawdziany i kartkówki, możecie pomóc mu w przygotowaniach. Jest to czas wolny Waszej pociechy – to zrozumiałe, jeśli nie będzie ona miała ochoty na studiowanie podręczników. W takiej sytuacji warto pamiętać, że nauka jest możliwa również przez zabawę. Tradycyjne odpytywanie przed klasówką i czytanie notatek możecie więc zamienić na domowy quiz wiedzy! Przejrzyjcie materiał, który musi przyswoić Wasze dziecko i sformułujcie dotyczące go pytania. Umieśćcie je na kolorowych kartkach, a pod nimi zapiszcie odpowiedzi „a, b, c”. Nauka w formie turnieju będzie znacznie przyjemniejsza! Co więcej, prawdopodobnie przyniesie ona lepsze rezultaty. Dzieci dużo lepiej zapamiętują pewne zagadnienia poprzez zabawę niż tradycyjne uczenie się. Biorąc udział w quizie wiedzy, Wasza pociecha nie będzie miała poczucia, że uczy się w ferie. Niezależnie od tego, czy po dniach wolnych czeka na nią nauka zdalna, czy stacjonarna, pomożecie jej zmniejszyć stres przed powrotem do szkolnej rzeczywistości.

Wykorzystując powyższe wskazówki możecie sprawić, że ferie zimowe 2022 będą dla Waszego dziecka niezapomniane. Produktywne, aktywne spędzanie wolnego czasu okaże się zdecydowanie lepsze od dwóch tygodni spędzonych przy grach komputerowych. W plan wypoczynku możecie wpleść zarówno sport czy robótki ręczne, jak i pomaganie innym. Uczęszczając na wolontariat czy zakładając zbiórkę w sieci, Wasze dziecko da wspaniały przykład swoim rówieśnikom!