Pomoc w walce z koronawirusem, oferowana przez NGO

Pomoc w walce z koronawirusem, oferowana przez NGO

Dwa lata temu pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Niestety, nie minęła ona wraz z upływem czasu, a sytuacja życiowa wielu osób znacząco się przez nią pogorszyła. Czy osoby dotknięte skutkami pandemii mogą liczyć na pomoc ze strony organizacji pozarządowych?

Widoczne skutki pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa, trwająca od 2020 roku, zmieniła funkcjonowanie niemal całego społeczeństwa. Część z nas była zmuszona zmienić pracę lub zamknąć własną działalność. Dla wielu wiązało się to ze stratą dużych ilości pieniędzy. Inni od miesięcy borykają się z powikłaniami po chorobie, a jeszcze inni w wyniku pandemii stracili bliską osobę. Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, jednak na terenie Polski działają organizacje, które od początku pandemii oferują swoją pomoc. Nie tylko bezpośrednio wspierają one ludzi dotkniętych skutkami COVID-19, ale i prowadzą liczne kampanie społeczne. Dużą pomoc ze strony organizacji pozarządowych otrzymała m.in. służba zdrowia, która niezwykle mocno odczuła nową rzeczywistość.

Pomoc seniorom i osobom przebywającym na kwarantannie

W związku z pandemią, która zapanowała w naszym kraju z dnia na dzień, wiele polskich fundacji rozpoczęło nowe działania wolontariatu. Wolontariusze zaangażowali się m.in. we wsparcie samotnych seniorów i osób znajdujących się w grupie ryzyka. Obejmowało ono głównie codzienne zakupy i dostarczanie ciepłych posiłków pod same drzwi. Działacze organizacji oferowali również pomoc w codziennym wyprowadzaniu psów czy załatwianiu spraw urzędowych. Oprócz osób starszych, na wsparcie mogły liczyć także te przebywające na kwarantannie domowej. Dzięki organizacjom pozarządowym, dla wielu ludzi nowa rzeczywistość stała się choć odrobinę łatwiejsza.

pomoc seniorom

Wsparcie służby zdrowia

Polska służba zdrowia bardzo ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Już od dwóch lat medycy każdego dnia walczą o zdrowie i życie chorych na COVID-19. Niejednokrotnie cierpi na tym również ich zdrowie – zwłaszcza psychiczne – i relacje z bliskimi, od których muszą być odizolowani. Działacze polskich fundacji od pierwszych dni pandemii skupili się więc na wsparciu lekarzy. Pomoc obejmowała m.in. codzienne dostarczanie posiłków dla personelu. Ponadto, dzięki nim wiele miejsc zostało wyposażonych w środki czystości i ochrony osobistej. Wolontariusze w szpitalu – zwłaszcza studenci kierunków medycznych – przejęli też wiele obowiązków, które wcześniej należały do lekarzy i pielęgniarek. Zajęli się oni uzupełnianiem dokumentacji medycznej, pomocą organizacyjną oraz pracą przy dostawach sprzętu medycznego. Gdyby nie wsparcie organizacji non-profit, w najtrudniejszych momentach polskie szpitale mogłyby przeżywać duży kryzys.

Organizacja zbiórek funduszy

Działające na terenie Polski fundacje uruchomiły od początku pandemii wiele zbiórek pieniędzy. Ich celem było zgromadzenie funduszy m.in. na rzecz lokalnych szpitali. Organizacjom udało się zebrać wysokie sumy, które zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, środków do dezynfekcji czy środków ochrony osobistej dla personelu. Fundacje prowadziły również zbiórki na rzecz osób potrzebujących. Wielu rodziców z rodzin wielodzietnych utraciło w tym czasie zatrudnienie, przez co ich sytuacja życiowa drastycznie się pogorszyła. Zebrane środki umożliwiły zakup żywności, artykułów codziennego użytku i sprzętów elektronicznych dla ubogich rodzin.

Walka z wykluczeniem cyfrowym

Wraz z pojawieniem się pandemii w marcu 2020 roku, polscy uczniowie rozpoczęli naukę zdalną w domach. Wielu z nich nie miało jednak możliwości uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych z powodu braku komputera lub dostępu do Internetu. Problem wykluczenia cyfrowego okazał się najpoważniejszy w przypadku rodzin wielodzietnych, w których uczyło się kilkoro dzieci. Organizacje pozarządowe rozpoczęły zbiórki używanego sprzętu elektronicznego, aby umożliwić dzieciom naukę. Zjednoczeni Polacy oddali do fundacji setki komputerów i laptopów w dobrym stanie. Ponadto, fundacje zaoferowały dzieciom i rodzicom naukę obsługiwania nowych technologii. Dzięki temu wiele dzieci otrzymało szansę na codzienną edukację z domu w trakcie trwania kwarantanny narodowej.

nauka zdalna

Szycie maseczek ochronnych

Wolontariusze z polskich fundacji już w pierwszych dniach trwania pandemii pokazali, jak wiele mogą zdziałać wspólnymi siłami. Jedną z inicjatyw organizacji pozarządowych było masowe szycie maseczek ochronnych. Większość własnoręcznie wykonanych środków ochrony trafiła do szpitali i innych placówek medycznych. Wolontariusze nagrywali również filmy instruktażowe, pokazujące jak w prosty sposób uszyć maseczkę samodzielnie. Setki działaczy organizacji poświęciło swój wolny czas w imię wspólnego dobra.

Grupy wsparcia psychicznego

Ostatnie dwa lata dla dużej części społeczeństwa były szczególnie trudne psychicznie. Wiele osób utraciło firmy, zatrudnienie i dawne życie. W wielu domach wzrósł również problem przemocy – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W rezultacie znaczna część Polaków mocno podupadła na zdrowiu emocjonalnym. Z tego powodu fundacje uruchomiły dodatkowe grupy wsparcia, które funkcjonują także w wersji online. Grupy powstały, aby wyjść naprzeciw osobom borykającym się z lękiem spowodowanym pandemią i izolacją. Zajęcia dla chętnych osób prowadzą specjaliści – terapeuci, trenerzy, psychologowie. Udział w spotkaniach grupy może brać każdy, kto przeżywa trudne chwile i nie radzi sobie z lękiem związanym z obecną sytuacją. Terapia pomaga uczyć się życia bez strachu w nowej rzeczywistości. Podczas spotkań uczestnicy spotykają ludzi, którzy borykają się z takimi samymi problemami, co daje im poczucie zrozumienia. Oprócz grup wsparcia, fundacje uruchomiły także dodatkowe telefony zaufania. Może korzystać z nich każdy, kto znajduje się w stanie kryzysu psychicznego związanego z epidemią.

terapia wsparcia

Działania edukacyjno-informacyjne

Wiele fundacji podjęło się w okresie pandemii koronawirusa nowych działań. Aktywność edukacyjno-informacyjna za pośrednictwem Internetu – bo właśnie o nią chodzi – dotyczyła różnych kwestii. Kampanie związane były głównie z przeciwdziałaniem COVID-19, dbaniem o zdrowie swoje i osób wokół nas. Znaczna część akcji mówiła także o istocie szczepień przeciwko koronawirusowi. Początek nowej rzeczywistości nie sprawił jednak, że inne problemy zniknęły. Wolontariusze niezmiennie edukowali społeczeństwo m.in. w temacie panującej sytuacji klimatycznej.

Motywacja do działania

Polskie organizacje non-profit uznają, że nowa rzeczywistość stała się pewnym impulsem do rozwoju dotychczasowej aktywności. Ilość działań, których wolontariusze podejmują się od pierwszego dnia pandemii, mówi sama za siebie. Z powodu wielu ograniczeń i obostrzeń niektóre z fundacji odczuły kryzys. Część z nich rozwinęła się jednak mocniej i mogła pomóc szerszej grupie ludzi niż dotychczas. Wolontariusze twierdzą, że COVID-19 dał im dużą motywację do działania – i tego możemy się od nich uczyć!

Mnóstwo Polaków deklaruje obecnie dalszą chęć pomagania, niezależnie od tego, kiedy nadejdzie koniec pandemii. Organizacje pozarządowe i polski wolontariat zjednoczyły ze sobą ludzi – pomimo izolacji. Pokazały one także, że wspólnymi siłami można zdziałać naprawdę wiele. Warto więc pamiętać, że w każdej sytuacji kryzysowej możemy zwrócić się po pomoc do odpowiedniej fundacji. Właśnie po to one istnieją – aby dawać wsparcie i nadzieję.