O co powinniśmy zadbać w 2021 roku?

O co powinniśmy zadbać w 2021 roku?

Sytuacja związana z pandemią pokazała nam, że rzeczy, o których na co dzień często nie myśleliśmy, mają wyjątkowe znaczenie. W 2020 roku w niejednym z nas zrodziły się przemyślenia na temat życia i tego, co jest w nim naprawdę ważne. Jeżeli o pewne kwestie zadbamy w większym stopniu niż wcześniej, nasza codzienność z pewnością stanie się bardziej wartościowa. Na czym więc powinniśmy się skupić, aby rok 2021 pełen był dobrych momentów?

Czas spędzony z bliskimi

Lockdown zdecydowanie pokazał nam, jak ważne są w życiu chwile spędzone z najbliższymi. Żadne dobra materialne nie są w stanie równać się z momentami w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Życie w czasie pandemii zmusiło nas do izolacji społecznej i znacznego ograniczenia kontaktów. Mamy szczęście żyć w czasach, w których telefony oraz komunikatory internetowe pozwalają na wielogodzinne rozmowy. Są one bardzo dużym ułatwieniem, jednak nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem – przytulenia, rozmowy w cztery oczy, wspólnie wypitej herbaty… Teraz, kiedy życie zaczyna wracać na dawne tory, zadbajmy o relacje z najbliższymi osobami. Z pewnością nikt z nas nie chciałby już nigdy doświadczyć rozłąki, jaką w ubiegłym roku spowodowała pandemia. Pamiętajmy o czasie dla bliskich i poświęcajmy sobie nawzajem uwagę – nie ma w życiu nic cenniejszego, niż chwile spędzone w gronie najbliższych. Ostatnie miesiące z pewnością uświadomiły to każdemu z nas...

Korzystanie z życia

Pandemia pokazała nam także, że nie mamy w życiu czasu do stracenia. Z dnia na dzień zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach, dla bezpieczeństwa swojego oraz innych osób. Wielu z nas nie wyobrażało sobie wtedy spędzenia w „czterech ścianach” kilku tygodni, bez możliwości robienia wszystkiego, co przed lockdownem było codziennością. W większości przypadków musieliśmy na jakiś czas zrezygnować z naszych pasji i odłożyć na później wszelkie spotkania. Teraz, kiedy zaczynamy na nowo funkcjonować jak dawniej, możemy zacząć czerpać z życia garściami. Nigdy nie wiemy, co przyniesie nowy dzień – wykorzystując każdy maksymalnie, będziemy mieć poczucie, że w naszym życiu nigdy nie zagości nuda. Mamy je jedno, dlatego warto korzystać z każdej minuty, spełniać swoje marzenia i robić to, co sprawia nam radość! Skupmy się na teraźniejszości i postrzegajmy każdy nowy dzień jako okazję do spełnienia oraz rozwoju. Kiedy za rok pomyślimy o tym, jak minęła nam druga połowa 2021, na pewno się uśmiechniemy. Będziemy bowiem wiedzieć, że nie przegapiliśmy żadnego cennego dnia – a właśnie takim życiem warto jest żyć!

Jeżeli od spełnienia ważnego dla Ciebie marzenia dzieli Cię niewiele, pamiętaj o możliwości skorzystania z portali zbiórkowych. Dzięki zbiórce w krótkim czasie osiągniesz zamierzony cel, który sprawi, że Twoje życie nabierze kolorów. Darczyńcy z pewnością zechcą Ci pomóc, kiedy zobaczą Twoje zaangażowanie i szczerą chęć korzystania z życia.

Zdrowie jest tylko jedno

Kolejną kwestią, na którą w trakcie lockdownu z pewnością zwróciliśmy uwagę, jest nasze zdrowie. Na co dzień często zapominamy, że mamy je tylko jedno – o zdrowie należy dbać zawsze, bez względu na wiek. Zarówno fizyczne, jak i psychiczne, znacząco wpływa na naszą codzienność. Niezależnie od tego, czy zaczniemy zdrowiej się odżywiać, wykonamy pakiet podstawowych badań, czy może włączymy do codziennej rutyny więcej aktywności fizycznej – każdy, nawet najmniejszy krok ma duże znaczenie. Nie czekajmy na moment, w którym konieczne będzie leczenie– zapobiegajmy i dbajmy o siebie już teraz. Pamiętajmy o regularnych badaniach, nie rezygnujmy ze spacerów i rozważnie wybierajmy to, co ma się znaleźć na naszym talerzu. Zdrowie na pewno nam za to podziękuje!

Oszczędności – istotna sprawa

Wielu z nas pandemia koronawirusa przyniosła nieoczekiwane zmiany również w życiu zawodowym. Utrata stanowiska, obniżenie miesięcznego wynagrodzenia, konieczność zamrożenia biznesu – sytuacje te zaburzyły w ciągu ostatniego roku spokój niejednego Polaka. Pokazały one również, jak istotną kwestią są… oszczędności. Życie nie zawsze pozwala nam na regularne odkładanie dużej sumy. Jeżeli jednak mamy możliwość oszczędzać choćby minimalną kwotę w każdym miesiącu, w przyszłości może to być dla nas dużym zabezpieczeniem. Pandemia pokazała, że niczego w życiu nie możemy być stuprocentowo pewni – nawet, jeżeli właśnie otrzymaliśmy pracę swoich marzeń. Nikt z nas nie spodziewał się tylu zmian w ciągu zaledwie kilku miesięcy, jednak gdyby podobna sytuacja miała miejsce w przyszłości, na pewno będziemy na nią przygotowani. Warto zacząć działać już teraz – dla swojego wewnętrznego spokoju.

Pozytywne nastawienie

Życie w pandemii w dużej mierze wpłynęło na nasze nastawienie oraz postrzeganie świata. Nic w tym dziwnego – rok w izolacji dla wielu z nas okazał się wyjątkowo trudnym okresem. Wydawało się, że już nigdy nie wrócimy do życia, jakie prowadziliśmy przed lockdownem, a w naszych głowach nie brakowało negatywnych myśli i emocji. Z dnia na dzień tego rodzaju myśli pogłębiały się, a scenariusz na kolejne miesiące stawał się coraz mniej optymistyczny. Obecnie, w połowie 2021 roku, po wielu miesiącach nadeszły zmiany – zmiany na lepsze. Postarajmy się więc teraz pomyśleć pozytywnie o tym, co przyniosą kolejne dni i nastawić się na nie z nadzieją - nadzieją, że będzie tylko lepiej. Pozytywne nastawienie pomoże nam zauważać szanse w sytuacjach, w których pesymiści są w stanie zobaczyć wyłącznie trudności. Już kilka dni takiego optymizmu sprawi, że życie po prostu stanie się piękniejsze. Po niełatwym minionym roku, na pewno w ten sposób odżyjemy!

Docenianie małych rzeczy

Rok pełen obaw, izolacji społecznej i niepewności o jutro, pokazał nam, jak duże znaczenie mają w życiu… drobiazgi. Czas, w którym mogliśmy na chwilę zwolnić, sprawił, że skupiliśmy się na rzeczach innych niż te, które były dla nas ważne przed lockdownem. Przed okresem pandemii, wakacyjny wyjazd nad morze czy zwyczajne wyjście do sklepu bez konieczności zakładania 0chronnej maski, było dla nas czymś całkowicie normalnym. Teraz, po wielu miesiącach ograniczeń, cieszy nas każde wyjście, które wcześniej nie było niczym nadzwyczajnym. Okazuje się także, że aby iść przez życie z uśmiechem, nie potrzebujemy wcale wielkich rzeczy. Ciepła kawa o poranku, dobry sen, słońce, które wyszło zza chmury po kilku dniach – to właśnie takie drobiazgi są wyjątkowo cenne. Skupienie się na teraźniejszości jest niezwykle istotne – zaczynamy dzięki temu cieszyć się z rzeczy, na które wcześniej, w pędzie życia, nawet nie zwrócilibyśmy uwagi. I o to właśnie powinniśmy zadbać w kolejnych miesiącach – o umiejętność doceniania małych rzeczy i czerpania z nich przyjemności!

Życie w pandemii dla większości z nas nie było łatwe, jednak mimo wszelkich wad, pokazało nam, co na co dzień jest najważniejsze. Być może zaczniemy teraz bardziej troszczyć się o wzajemne relacje, dbać o swoje zdrowie i wprowadzać zmiany w myśleniu, aby żyło nam się lepiej. Skupiajmy się na dniu dzisiejszym, cieszmy się z małych rzeczy i spełniajmy marzenia – a jeżeli jedyną blokadą są finanse, zakładajmy zbiórki. Życie jest zbyt krótkie, aby z niego nie korzystać!