Inspiracje do zbiórek podczas wiosennego spaceru

Inspiracje do zbiórek podczas wiosennego spaceru

Nadeszła wiosna, a wraz z nią radość z codziennych spacerów w blasku świecącego słońca. Takie przechadzki często okazują się... świetną inspiracją do tworzenia zbiórek! Jakie pomysły mogą nam wpaść do głowy podczas popołudniowego relaksu w pobliskim parku?

Pomoc dla zwierząt w schroniskach

Nie da się zaprzeczyć, że wiosenne spacery sprzyjają poznawaniu czworonożnych przyjaciół. W parkach i na leśnych ścieżkach aż roi się od wesoło merdających ogonami psów, bawiących się ze swoimi właścicielami. Część z nich to wolontariusze, wyprowadzający na spacery podopiecznych schronisk dla zwierząt. Podczas takich właśnie spotkań może zrodzić się w naszych głowach myśl
o wszystkich tych zwierzętach, które czekają na swój własny, ciepły dom. Może to właśnie pora, aby nieco je wesprzeć? Zbiórki dla mieszkańców schronisk zawsze będą dobrym pomysłem. Niezależnie od tego czy zbieramy fundusze, karmę, akcesoria czy zabawki, nigdy nie będzie ich za wiele! Dla nas to naprawdę niewiele, a dla tych stęsknionych miłości czworonogów... to szansa na przeżycie.

Pomoc dla pszczół

Te często niedoceniane stworzenia, są w przyrodzie niezwykle ważne – ważne dla całej naszej planety. Odpowiadają one za zapylanie roślin, zbierają nektar, a tym samym dostarczają nam ogromne ilości miodu. Ochrona oraz zwiększenie populacji pszczół powinno być jednym z najważniejszych celów nas wszystkich jako ludzkości. Organizacja zbiórek na rzecz tych pożytecznych owadów jest zatem niezbędna, aby stale je chronić i odpowiednio przystosowywać do nich środowisko.

Dobrym pomysłem może być założenie w kilku punktach miasta tzw. łąk kwietnych. Są one zasadzane ze specjalnych mieszanek roślin i mają imitować prawdziwe łąki, będące naturalnym środowiskiem życia pszczół. Jesteśmy pewni, że zbiórka funduszy na tego typu przedsięwzięcie bardzo szybko zostałaby zrealizowana. Nierzadko także słyszy się o zniszczonych pasiekach – pomagajmy pszczelarzom w ich odbudowie! To miejsca mające znaczenie dla całej naszej populacji. Bardzo ważne jest to, abyśmy zdawali sobie sprawę z faktu, że bez pszczół… my sami możemy nie przetrwać. Dbajmy więc o nie i przyczyniajmy się do ochrony naszych latających przyjaciół.

Pomoc dla zwierząt pod ochroną

Wiosenny spacer to także bardzo dobra okazja do obserwacji przyrody. Żyjąc w ciągłym biegu, nie zauważamy piękna, które nas otacza – wiosna to idealna pora na chwilę zachwytu nad naturą. Przechadzając się po parku, możemy spotkać zwierzęta, na które w codziennym biegu nawet nie zwrócilibyśmy uwagi. A gdyby tak zagłębić się w temat gatunków objętych szczególną ochroną… i zorganizować na ich rzecz zbiórkę? Nie musi ona dotyczyć tylko mieszkańców okolicznych parków – taki spacer może być inspiracją do zadbania o zagrożone gatunki z całego świata. Organizujmy swoje zrzutki i angażujmy się w te zakładane przez fundacje, na przykład WWF Polska – przyroda z pewnością się nam odwdzięczy!

Odrobina radości dla najmłodszych

Przechodząc przez okoliczne parki, często mijamy place zabaw. Zdarza się jednak, że zjeżdżalnie i piaskownice świecą pustkami, a huśtawki kołyszą się poruszane jedynie przez wiatr. Coraz więcej takich miejsc jest bowiem mocno zaniedbanych, a w niektórych miejscowościach… nie ma ich w ogóle. Każdy z nas pamięta radość i uczucie beztroski, towarzyszące godzinom spędzonym na placu zabaw z rówieśnikami. Jeżeli w naszej okolicy nie ma takiego miejsca dla najmłodszych mieszkańców, najwyższy czas coś z tym zrobić! Wystarczy kilka kliknięć i zbiórka na plac zabaw gotowa! Jesteśmy pewni, że uśmiechy na twarzach bawiących się tam w przyszłości dzieci, szybko pokażą, że było warto.

Spełnienie sportowych marzeń

Spacer to wspaniała forma ruchu oraz odpoczynku, jednak podczas kolejnej przechadzki możemy dojść do wniosku, że brakuje nam… adrenaliny. To normalne – część z nas stawia na bardziej dynamiczną aktywność fizyczną. Dla jednych będą to rolki, na drugich bieganie, jeszcze inni wybiorą jazdę na rowerze. Aby móc to realizować, trzeba ten rower posiadać – niestety, często po latach okazuje się, że leżący w piwnicy sprzęt nie nadaje się już do użytku. Może się także okazać, że naszym największym pragnieniem stanie się nagle... jazda terenowa! Co wtedy? Rower wart kilka tysięcy złotych nie zawsze będzie naszym priorytetem i finalnie nigdy się na niego zdecydujemy, tym samym rezygnując z marzeń. W takim momencie dobrym pomysłem będzie założenie zbiórki – nawet jeżeli wydaje się nam, że nie ma ona szans na nawet minimalny sukces. W tego typu akcje bardzo często angażują się osoby o podobnych pasjach i dokładają swoją cegiełkę, aby zachęcić nas do działania i spełniania się. Szkoda więc czasu na martwienie się tym, co pomyślą inni – do dzieła (czyt.: do zakładania zbiórki)!

Wsparcie lokalnego biznesu

Podczas wiosennych spacerów niejednokrotnie mijamy kawiarnie i restauracje, wcześniej regularnie przez nas odwiedzane. Obecna sytuacja w kraju i na świecie sprawiła, że potrzebują one szczególnej pomocy. Jako klienci możemy wspierać lokalną gastronomię nie tylko poprzez zamawianie na wynos czy z dostawą do domu, ale i dzięki zbiórkom! Organizacja zrzutki na rzecz ulubionego lokalu może zdziałać dużo więcej, niż się nam wydaje.  Ma ona na celu nie tylko zebrać potrzebną kwotę, lecz także pokazać, jak naprawdę wygląda sytuacja gastronomii w okresie pandemii. Widząc rezultaty organizowanych zbiórek, wielu restauratorów odzyskało już wiarę w przetrwanie swoich lokali. Jeżeli więc brakuje nam atmosfery ulubionej kawiarni, zróbmy dla niej coś dobrego, po cichu ją wspierając… za jakiś czas na pewno się nam odwdzięczy!

Jak widać, z pozoru całkiem zwyczajny spacer, może okazać się niezwykłą inspiracją do działania. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio z niego skorzystać. Rozglądajmy się, obserwujmy i chłońmy otaczające nas piękno, a z pewnością dostrzeżemy coś wyjątkowego. W końcu... wiosną wszystko budzi się do życia – niech to będzie motywacja także dla nas!