Naglące problemy planety, na które warto organizować zbiórki

Naglące problemy planety, na które warto organizować zbiórki

Ziemia nie ma z nami lekko – jesteśmy bardzo ekspansywnym i niszczycielskim gatunkiem. Nasz wpływ na planetę jest ogromny i niestety w dużej mierze negatywny. Jak pomóc planecie? Jak przeciwdziałać zgubnym skutkom ludzkiej eksploatacji świata? Mamy kilka pomysłów.

Zielone płuca Ziemi

Lasy Borneo to jedyna w swoim rodzaju skarbnica bioróżnorodności, miejsce występowania niezwykłych gatunków roślin i zwierząt, a także ogromne połacie bezcennych lasów deszczowych. Ten wspaniały ekosystem ginie na skutek ludzkiej pazerności – lasy tropikalne są bestialsko niszczone, wycinane i wypalane w celu pozyskania terenów pod uprawę palmy olejowej. Po co palma olejowa? To źródło taniego i wydajnego tłuszczu roślinnego, który wykorzystywany jest w produkcji wielu kosmetyków i produktów spożywczych – chipsów, batoników, ciastek. Największy dramat tej sytuacji to kwestia orangutanów – te niezwykle mądre, wrażliwe zwierzęta są bardzo przywiązane do swoich terytoriów. Kiedy zostanie wycięty ich kawał lasu, wchodzą na tereny plantacji i traktowane są przez plantatorów jak szkodniki. Dorosłe osobniki są zabijane, maluszki sprzedawane na czarnym rynku jako zwierzątka – maskotki. Jak możemy pomóc będąc tak daleko od tych wydarzeń? Po pierwsze nie bierzmy w tym udziału – nie kupujmy produktów z olejem palmowym. Po drugie możemy założyć zbiórkę, a zebraną kwotę przeznaczyć na rzecz fundacji ratujących orangutany i borneańską puszczę.

Wsparcie dla biednych rejonów świata

Najcenniejsze rejony ziemi jakie ostały się w najbardziej dzikim i niezmienionym stanie, to niestety często te, gdzie ludzie cierpią biedę. Zła sytuacja materialna ludności przekłada się na konieczność eksploatacji przyrody, często w sposób okropnie inwazyjny. Bezcenne gatunki zwierząt są wyłapywane i mordowane, aby trafić na czarny rynek, gdzie części ich ciał wykorzystywane są w medycynie ludowej, lub sprzedawane są turystom na pamiątkę. W rolnictwie i przemyśle stosowana jest agresywna chemia, która jest tańsza i łatwiej dostępna od bezpieczniejszych odpowiedników. Do natury trafiają tysiące ton śmieci, często niebezpiecznych, których rozkład wiąże się z przenikaniem groźnych substancji trujących do gleby i wód gruntowych. Często ludzie w takich miejscach, nawet jeśli chcą żyć inaczej, to zwyczajnie nie mają wyjścia. Jak możemy pomóc? Mnóstwo fundacji zajmuje się problemem biedy w różnych częściach świata. Musimy wyszukać takiej, której strategia pomocy nam odpowiada, następnie założyć zbiórkę internetową. Warto najpierw nawiązać kontakt z fundacją, dzięki czemu nasza zbiórka zyska na wiarygodności, możemy poprosić o jakieś zdjęcia z tamtych stron świata, aby zbiórka była ładniejsza i przyciągnęła więcej darczyńców. Zebrane środki pomogą potrzebującym ludziom i zwierzętom.

Edukacja

Młode pokolenie to nasza nadzieja, o ile nauczymy je, jak chronić przyrodę. Dzieci bombardowane są katastrofalnymi wizjami przeludnienia, globalnego ocieplenia i przeróżnych katastrof, ale nie tędy droga! Muszą najpierw przyrodę pokochać, aby ją skutecznie chronić w przyszłości. Dzieci potrzebują przebywania w naturze, cudownie wpływa to na ich rozwój, a jeśli do tego dołożymy odpowiednią dawkę wiedzy i dobry przykład, mamy prostą receptę na wrażliwego młodego człowieka, który właściwie zatroszczy się o Planetę. Nie tylko dzieciom potrzebna jest edukacja – uświadamianie o właściwych sposobach dbania o środowisko, przyda się również wielu dorosłym. Jak wspierać tę edukację? Jest masa rewelacyjnych inicjatyw edukacyjnych takich jak wystawy, prelekcje, spacery tematyczne w lesie. Jeśli sami nie potrafimy umiejętnie przekazywać wiedzy, możemy wesprzeć naszą zbiórką tych, którzy je mają. Szczególnie ważne są działania lokalne w miejscach, gdzie dostęp do takich informacji jest ograniczony. Wsie i małe miasteczka, mające słabe połączenia komunikacyjne z dużymi miastami to miejsca, gdzie tematyczne wystawy, pokazy i prelekcje mogą trafić na szczególnie podatny grunt.

dziecko czyta książkę

Badania nad nowymi źródłami energii

Wyczerpywanie surowców energetycznych to ogromny problem. Spalanie paliw kopalnych nie tylko przyczynia się do globalnego ocieplenia, ale również zanieczyszcza powietrze. Pilnie potrzebujemy więc alternatyw, które pozwolą nam wyhamować proces samozagłady. Na szczęście ludzkość jest bardzo pomysłowa w tym zakresie, mamy już coraz więcej sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jak wiatr, słońce i woda. Świetnym pomysłem będzie założenie zbiórki internetowej na taki cel! Może być to zakup paneli fotowoltaicznych lub niewielkiego wiatraka, który wraz z odpowiednim kolektorem umożliwi nam pozyskanie i zmagazynowanie białej energii nie tylko na potrzeby naszego gospodarstwa domowego ale i okolicznych mieszkańców. Warto pomyśleć o połączeniu sił kilku - kilkudziesięciu osób, dzięki czemu można uniezależnić energetycznie całą wieś czy małe miasteczko.

Wartościowa zieleń

Coraz więcej ludzi ceni dziką rozbujałą zieleń, nad przystrzyżone miejskie trawniczki. Zmagamy się z coraz wyższymi temperaturami oraz dramatycznymi suszami. Winne temu jest złe zarządzanie zasobami wodnymi i nadmierna, niewłaściwa melioryzacja, ale również coraz większe połacie terenu ogołoconego z zieleni – wycinka drzew i zamiana łąk kwietnych na wystrzyżone trawniczki. Aby przeciwdziałać temu musimy wspierać wartościową zieleń, taką która daje cień i schronienie zwierzętom, karmi dzikie pszczoły, zatrzymuje wilgoć w glebie. Jeśli mamy możliwość, zorientujmy się jak można wspierać pod tym względem naszą okolicę. Zorganizujmy zbiórkę pieniędzy na nowe nasadzenia drzew i mieszanki łąkowych roślin miododajnych, a w krótkim czasie powstanie lokalna oaza bioróżnorodności. Okoliczni mieszkańcy z całą pewnością z chęcią przyłączą się i wesprą nasze działania.

Efekt szklarniowy

Emisja gazów cieplarnianych, powodująca globalne ocieplenie, to aktualnie jeden z najbardziej palących problemów ludzkości. Prognozy są dramatyczne, podniesienie temperatury nawet o pół stopnia oznacza masowe topnienie lodowców, co podniesie poziom móż o kilkadziesiąt centymetrów. Dla Europy oznacza to całkowite zatopienie i zniknięcie pod wodą Holandii, ale również zalanie Polski aż do terenów Malborka. Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że Ziemia już jest „za ciasna” na taką ilość ludzi, jaka obecnie ją zamieszkuje. Co zrobimy, kiedy lądu będzie coraz mniej? Czy ziści się katastroficzna wizja z głośnego filmu lat dziewięćdziesiątych „Wodny Świat”? Niekoniecznie, o ile będziemy działać! Załóżmy zbiórkę i wesprzyjmy inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ociepleniu klimatu. Topnienie lodowców to nie jest sprawa którą możemy załatwić sami, ale każde wsparcie wartościowych inicjatyw oddala od nas wizję życia na tratwach.

człowiek nad lodowcem

Zanieczyszczenie powietrza

Coraz więcej osób docenia, jak wielkim i poważnym problemem jest smog. Powstają specjalne aplikacje umożliwiające śledzenie natężenia zanieczyszczenia na danym terenie. Dzięki temu osoby starsze, wrażliwe, czy małe dzieci mogą przeczekać w domu najgorszy czas i powstrzymać się od aktywności na świeżym powietrzu. Ale nie tędy droga, musimy zacząć systemowe działania, aby zmniejszyć emisję pyłów i szkodliwych gazów do atmosfery. Warto założyć zbiórkę, aby wspomóc globalną walkę o lepsze powietrze. Najprostszym sposobem  będzie lokalna inicjatywa na przykład wymiany piecy węglowych, na ekologiczne, w których spalanie nie powoduje szkody dla środowiska. Warto również wyposażyć się w filtry i oczyszczacze powietrza, które zapewnią nam czyste powietrze w domowym zaciszu.

Odpady

Zaśmiecanie lasów, zanieczyszczanie wód, przepełnione wysypiska, wyspy śmieci na morzach i oceanach - poziom zaśmiecenia naszej planety spędza sen z powiek wielu ludziom. Na szczęście świat w końcu dostrzega, jak wielkim problemem staje się produkcja plastiku i innych szkodliwych odpadów. Plastikowe jednorazowe torby zastępowane są przez wielorazowe płócienne, plastikowe butelki zastępowane są dzbankami z filtrem, a jednorazowe sztućce coraz częściej można spotkać w wersji papierowej- nie z tworzyw sztucznych. Więcej miast kładzie nacisk na segregację śmieci. Jesteśmy na dobrej drodze. W jaki jeszcze sposób możemy redukować ilość szkodliwych odpadów? Wspierajmy produkcję alternatyw plastiku. Jest mnóstwo pomysłów na nowe biodegradowalne tworzywa, które można użyć zamiennie. Warto zakładać zbiórki na tego typu inicjatywy, aby wesprzeć ich pomysłodawców i umożliwić im wejście na światowy rynek.

Planeta potrzebuje naszej pilnej interwencji, abyśmy zostawili naszym dzieciom dobre miejsce do życia. Możemy wspomóc szlachetne inicjatywy nie wychodząc z domu i wspomóc je finansowo nawet, jeśli nasz własny budżet jest niewielki. Możemy założyć zbiórkę internetową na dowolny cel ekologiczny, a zebraną kwotę przeznaczyć na pomoc dla świata. Wymaga to od nas odrobiny czasu i zaangażowania. Warto podjąć ten wysiłek, w końcu ludzkość jest to przyrodzie winna.