Dbajmy o naszą planetę

Dbajmy o naszą planetę

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi (Earth Day), jest to znakomita okazja, żeby odświeżyć wiedzę na temat tego, jak dbać o środowisko. Przeanalizujmy nasze codzienne zwyczaje, by nie przyczyniać się do niszczenia planety.

Zjada nas plastik

Świat wreszcie zauważa problem plastiku. Internet zalewają zdjęcia dławiących się plastikiem żółwi morskich, ptaków zaplątanych w plastikowe sznurki, ton śmieci wyrzucanych przez ocean. Poza oczywistą szkodą dla przyrody plastik niesie ogromne zagrożenie również dla ludzi. Ostatnio coraz głośniej mówi się o zanieczyszczeniu mikroplastikiem. Plastik poddany sile tarcia, ściera się na mikroskopijne drobinki, które zaczynają krążyć w ekosystemie. Nie ma już obecnie żadnego miejsca na świecie wolnego od mikroplastiku. Krąży on w przyrodzie, kumulując się w organizmach, również w naszych. Przeciętny Ziemianin zjada, wypija i wdycha tygodniowo średnio 5 g plastiku. To tak, jakby co niedzielę spożywać plastikowy widelec, albo kartę płatniczą. Większość plastiku przechodzi przez nasze ciało, ale nie cały. Najmniejsze drobinki przechodzą do krwioobiegu, i kumulują się w mięśniach i organach, mikroplastik znajdowany był w nawet w łożysku. Nie jest on niestety obojętny dla zdrowia, coraz więcej badań wskazuje na to, że mikroplastik mocno nam szkodzi. Bezwzględnie trzeba więc coś z tym zrobić- ale co? Zacznijmy od siebie! Zrezygnujmy z butelek plastikowych, również tych wielorazowych, na rzecz szklanych i metalowych, a zamiast kupnej wody pijmy przefiltrowaną kranówkę. Nośmy ze sobą wielorazowe worki. Przeciętny Europejczyk zużywa aż 500 woreczków foliowych rocznie! Noszenie własnej torby to również duża oszczędność. Starajmy się unikać zbędnego plastik- wybierając na przykład ogórka zielonego, który nie został zalaminowany. Jeśli już musimy kupić plastik, kupujmy rzeczy dobrej jakości, wówczas dłużej nam posłużą i nie trafią tak szybko na śmietnik.

Posprzątajmy świat

Społeczne sprzątanie świata jest pięknym, wartym propagowania pomysłem. Można robić to samemu- na każdą wycieczkę w plener, nawet na krótki spacer do lasu, zabierajmy worek (najlepiej taki, który wysłużył już swoje i sam w sobie stał się śmieciem) i zbierajmy wyrzucone przez ludzi śmieci. Można również zorganizować sprzątanie zbiorowe. Jest ono oczywiście dużo bardziej efektywne. Można zaangażować w nie młodzież z lokalnych szkół, zrobić większą akcję wśród okolicznych mieszkańców, wybrać się wspólnie z grupą ochotników w piękne, ale zaśmiecone miejsce, które można w ten sposób uratować. Takie masowe sprzątanie warto robić cyklicznie, na przykład raz na kwartał, można połączyć je z jakimś przyjemnym poczęstunkiem dla wolontariuszy, grillem czy ogniskiem. Taka bardziej zorganizowana akcja może wymagać nakładów finansowych. Składa się na to zakup worków i jednorazowych rękawiczek, a także późniejsze zagospodarowanie tychże śmieci- wynajem kontenera czy przyjazd śmieciarki. W takiej sytuacji warto założyć zbiórkę internetową, wówczas również osoby, które nie będą mogły same fizycznie pomagać, dostaną możliwość wspomożenia finansowego.

Oszczędzajmy wodę

Niedobór wody pitnej może być według prognoz największym problemem w tym stuleciu. Rosnąca populacja ludzka i zmiany klimatyczne powodują pustynnienie i degradację coraz to kolejnych terenów. Złe gospodarowanie zasobami wodnymi, przesadna melioryzacja i pozyskiwanie za wszelką cenę nowych gruntów pod deweloperkę, skutkuje wysychaniem ogromnych połaci terenu. Troska o wodę jest naszym kraju szczególnie ważna, bo mamy zasoby wodne na poziomie Egiptu.

Co więc możemy zrobić? Nie marnujmy wody! Upewnijmy się, że mamy dobrze uszczelnione krany i spłuczkę. Zakręcajmy wodę, kiedy z niej nie korzystamy, na przykład mydląc ciało czy szorując zęby. Używajmy zmywarki- zmywanie ręczne generuje o blisko 80% większe zużycie wody. W ogródkach działkowych zbierajmy deszczówkę i wykorzystujemy ją do podlewania kwiatów.

Pomóż chronić zagrożone gatunki

Ogromnej liczbie gatunków grozi wyginięcie, ze względu na nielegalny handel. Nie chodzi wyłącznie o żywe zwierzęta pozyskiwane do chowu domowego. Małpy, papugi, węże, jaszczurki czy kolorowe ptaszniki, zagrożone gatunki poławia się również dla skór, trofeów, muszli, skorup, pazurów, czy rogów. Do dekorowania mieszkań i wyrobu biżuterii pozyskuje się masowo koralowce, dewastując przy tym bezcenne rafy koralowe. Tradycyjna medycyna chińska generuje ogromny popyt na składniki pochodzące z zagrożonych zwierząt czy roślin. Co możemy na to poradzić? Bądźmy ostrożni, kupując pamiątki na zagranicznych wycieczkach. Ludowe wyroby mogą zawierać elementy zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem (dodatkowo przewożąc takie artefakty, narażamy się na zatrzymanie na lotniskach i przejściach granicznych, gdyż ich przewóz jest zabroniony). Upewnijmy się, że kupując na zwierzątko domowe żółwia, węża czy papugę, kupujemy je z legalnej hodowli i nie wspieramy kłusownictwa. Jeśli podróżujemy do dalekich krajów, nie korzystajmy z atrakcji turystycznych angażujących dzikie zwierzęta. Jazda na słoniu, zdjęcie z małpką, czy wizyta w sanktuarium tygrysów – to wszystko są zwierzęta ukradzione naturze, bardzo nieszczęśliwe i krzywdzone. Watro, pomyśleć również o rezygnacji z produktów zawierających olej palmowy. Jego produkcja generuje nieprawdopodobne koszty przyrodnicze, lasy deszczowe dewastowane są na niepojętą wręcz skalę.

Zero waste

Kapitalna inicjatywa mająca na celu zminimalizowanie ilości powstałych śmieci – myślą przewodnią jest maksymalne zużywanie i niewyrzucanie tego, co może zostać wykorzystane ponownie. Na szczęście inicjatywa ta zyskuje ogromną popularność i jest coraz bardziej trendy. Oszczędzanie i recykling stają się modne. Jak to w praktyce ugryźć? Uruchom wyobraźnię lub zaczerpnij z milionów pomysłów dostępnych w sieci. Kupuj lub pozyskuj ubrania z drugiej ręki, przerabiaj je w kreatywny sposób, na przykład łatając dziurkę kolorową łatką. Jeśli umiesz szydełkować, potnij stare ciuchy na paski i wykorzystaj do wydziergania dywanika lub kosza. Jeśli materiał jest już całkiem zużytym, potnij na szmatki i wykorzystuj do sprzątania. Zero waste można stosować również w kuchni. Kiedy zostały nam warzywa z obiadu, możemy z nich zrobić sałatkę, sos, czy zupę krem, czerstwe pieczywo można zamienić w tosty lub grzanki do zupy, a jeśli już zupełnie wyschnie, można zetrzeć na bułkę tartą. Nie tylko zmniejszymy ilość odpadków i nie zmarnotrawimy jedzenia, którego wyprodukowanie generuje masę kosztów środowiskowych, ale również oszczędzimy czas i pieniądze.

Zmiany klimatyczne

Globalne ocieplenie spowodowane efektem cieplarnianym jest faktem i chyba nikt na świecie już w to nie wątpi. Emisja gazów cieplarnianych przyczynia się do tego i jest to dla nas okazja, do ograniczenia szkodliwego wpływu człowieka na świat. Jak dbać o ziemię w tym zakresie? Oszczędzajmy energię elektryczną- gaśmy światło, korzystajmy z żarówek LED, pamiętajmy, że urządzenia pozostawiane w stanie stand-by oraz ładowarki podłączone do prądu zużywają energię. Postawmy na energię odnawialną, jeśli tylko mamy taką możliwość. Zakup kolektorów słonecznych czy pompy ciepła to znaczny koszt, który jednak dość szybko się zwraca, warto zainteresować się dofinansowaniem unijnym do takich instalacji. Jeżeli mimo wszystko jest to dla nas zbyt duża inwestycja, możemy założyć w tym celu zbiórkę internetową- każdy wpłacający dokłada się de facto do dbania o środowisko.

Ratujmy lasy!

Do tego, że drzewa są ważne, nikogo przekonywać nie trzeba. Zawdzięczamy im tlen, a więc życie. Lasy są dla nas miejscem ukojenia, stanowią niebywale istotną niszę przyrodniczą i dom dla niezliczonej liczby stworzeń. Efektem rosnącego zapotrzebowania na drewno jest wylesianie coraz to nowych terenów. Wycina się lasy, sadzi w ich miejsce nowe drzewa, aby następnie uprawiać je na kolejną wycinkę. Chrońmy drzewa, oszczędzając papier! Korzystajmy z makulatury, nie drukujmy rzeczy zbędnych, korzystajmy z elektronicznych gazet i e-booków czy audiobooków. Zbierajmy zużyty papier i oddajmy go na makulaturę, aby dać mu drugie życie.

W recyklingu nasza nadzieja

Coraz więcej miast wprowadza obowiązkowy recykling. Wymuszanie na mieszkańcach recyklingu nie każdemu się podoba, lecz jest niezbędne, jeśli nie chcemy utonąć w śmieciach. Zadbajmy o jakość produktów, które poddajemy recyklingowi. Przykładowo, gdy wyrzucamy tekturowy karton, pamiętajmy, by usunąć z niego taśmę klejącą, jeśli wyrzucamy plastik, dbajmy, aby nie był zatłuszczony, bo taki do recyklingu się nie nadaje. Oddawanie do recyklingu produktów, które się do tego nie nadają, niepotrzebnie utrudnia proces odzyskiwania surowca. Jeśli wyrzucamy materiał mieszany, na przykład kopertę z folią bąbelkową do makulatury, nie tylko niczego nie odzyskujemy, ale tracimy niepotrzebnie czas i energię, która następnie jest wkładana w oddzielanie takich śmieci. Oddawajmy zużyte baterie do skupów, nie wylewajmy oleju do kanalizacji. To podstawowe zasady, o których łatwo zapomnieć w codziennym życiu.

Mamy tylko jedną Ziemię, musimy się o nią troszczyć. Pamiętajmy jak dbać o środowisko, aby nie dokładać się do niszczenia planety i aby zostawić na niej jak najmniejszy ślad. Ratować świat można również, nie ruszając się z domu, poprzez wspieranie finansowe ważnych inicjatyw ekologicznych. Możemy również sami założyć zbiórkę, aby przykładowo ochronić pomnik przyrody, albo zapewnić zieloną energię dla okolicznych mieszkańców. Jeśli nie zaczniemy wszyscy przykładać się do minimalizowania szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, zniszczymy nasz jedyny dom.