Kupuj odpowiedzialnie i chroń środowisko

Kupuj odpowiedzialnie i chroń środowisko

Troska o przyszłość naszej planety to obecnie temat, na który powinien zwracać uwagę każdy z nas. Do ochrony środowiska możemy przyczyniać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest odpowiedzialne robienie zakupów i zwracanie uwagi na to, co znajduje się w naszym koszyku.

Jak dbać o środowisko?

O środowisko możemy dbać każdego dnia na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest m.in. mniejsze zużycie plastiku – np. poprzez zamianę wody butelkowanej na tę z kranu. Istotne jest również segregowanie odpadów i samo ograniczenie ich ilości. Kupując ubrania, warto odwiedzać second handy. Odzież z drugiej ręki cieszy się coraz większą popularnością. W kwestii ochrony planety znaczenie ma także oszczędzanie energii elektrycznej. Warto walczyć również z marnowaniem żywności, np. poprzez jej odpowiednie przechowywanie. Organiczny recykling, potocznie nazywany kompostowaniem, także pomaga dbać o środowisko. Ponadto, naszej planecie możemy pomóc poprzez odpowiedzialne decyzje zakupowe. Tych kilka niewielkich kroków może znacząco wpłynąć na jej przyszłość. Warto wspierać również polskie eko-organizacje, np. poprzez zakładanie na ich rzecz zbiórek pieniędzy. Każda decyzja związana z ekologicznym stylem życia ma olbrzymie znaczenie.

Zwracaj uwagę na opakowania

Środowisko możesz chronić dzięki odpowiedzialnym zakupom. Udając się do marketu, staraj się zawsze zwracać uwagę na opakowania produktów. Większość z nich wykonana jest w całości z plastiku. Nawet papierowe torebki na pieczywo często pokryte są woskiem. Niestety, uniemożliwia on ich ponowne wykorzystanie. Jeżeli tylko masz możliwość wyboru, stawiaj na opakowania z innych materiałów. Wybierając sok w butelce, postaw na tę szklaną, a nie plastikową. Kupując kilka jabłek lub ogórków, najlepiej całkowicie zrezygnuj z tzw. foliowej zrywki. Reklamówka nie jest w tym przypadku czymś niezbędnym. Większość owoców lub warzyw i tak jest w domu dokładnie myta lub obierana. Jeżeli planujesz zakup większej ilości produktów, zabierz z domu własną torbę – np. płócienną. W coraz większej ilości marketów na dziale Owoców i warzyw dostępne są niewielkie materiałowe woreczki. Nie kosztują one wiele, a znacząco przyczyniają się do ochrony środowiska. Warto zainwestować w choć jeden taki egzemplarz i zawsze nosić go ze sobą!

kobieta na zakupach

Sprawdzaj datę ważności

Kupując produkty spożywcze, zawsze dokładnie sprawdzaj datę przydatności do spożycia. Bardzo często marnujemy żywność właśnie z powodu jej przeterminowania. Kupujemy coś, czego termin ważności kończy się za dwa dni, nie zwracając uwagi na datę. Sprawdzając tych kilka niewielkich cyferek, możemy znacząco zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia. Dobrym sposobem jest sięganie po produkty z tyłu regału. Zazwyczaj mają one dłuższą datę ważności niż te ustawione z przodu. Kupując żywność z długim terminem, za jakiś czas sprawdź, czy wciąż jest ona zdatna do spożycia. Często wkładamy do kuchennej szafki produkty z długą datą, a z czasem zupełnie o nich zapominamy.

Rób zakupy spożywcze na bieżąco

Odpowiedzialne zakupy to takie, które nie wiążą się z marnowaniem żywności. Dobrze więc robić je na bieżąco, najlepiej przy pomocy listy potrzebnych produktów. Duże zakupy raz w tygodniu wiążą się ze sporymi ilościami jedzenia. Niekiedy już po trzech dniach część artykułów trzeba wyrzucić. Biorąc pod uwagę dbanie o środowisko, codzienne drobne zakupy to lepszy wybór. Częste kupowanie najpotrzebniejszych rzeczy zapobiega psuciu i marnowaniu się żywności. Dzięki liście masz z kolei pewność, że nie kupisz niepotrzebnych produktów, których w danym momencie i tak nie zużyjesz. Duże, weekendowe zakupy nie są niczym złym, o ile wybierasz podczas nich rzeczy z długą datą przydatności. Jeśli jednak wychodzisz z supermarketu z całą torbą szybko psujących się artykułów, lepiej zastąpić takie wyjścia codziennym spacerem do sklepu.

Kupuj żywność z ekologicznych gospodarstw

Wybierając produkty spożywcze, które trafią później na Twój talerz, zwracaj uwagę na to, skąd pochodzą. Zdarza się, że skusi nas okazja cenowa, jednak artykuł wcale nie jest dobry jakościowo. Jeżeli masz taką możliwość, postaw na owoce i warzywa z ekologicznych upraw. Mięso i jaja ze sprawdzonych gospodarstw również okażą się lepszym wyborem. Rolnictwo ekologiczne obciąża środowisko naturalne w minimalnym stopniu. W tym przypadku nie stosuje się bowiem sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Rolnicy zwracają uwagę również na dobrostan zwierząt hodowlanych. Kupując żywność BIO, możesz więc pośrednio przyczynić się do ochrony środowiska. Warto jednak pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzać, czy dany artykuł posiada certyfikat.

kobieta kupująca na targu

Wybieraj produkty wielorazowe

Kupując produkty użytku domowego czy artykuły do higieny osobistej, wybieraj te, których użyjesz kilka razy. Wszystko, co występuje w wersji jedno- i wielorazowej, umożliwia wybór. Wyłącznie od nas, konsumentów, zależy, jaką decyzję podejmiemy. Maszynki do golenia jednorazowego użytku w bardzo krótkim czasie zamieniają się w stos plastiku. Lepszym wyborem okażą się zatem te z wymiennym ostrzem. Chcąc kupić wodę, zrezygnuj ze zgrzewki tej butelkowanej i kup butelkę wielorazową. Nie tylko przyczynisz się tym samym do ochrony środowiska, ale i zaoszczędzisz pieniądze. Jednorazowe chusteczki do wycierania powierzchni możesz z kolei zastąpić wielorazowymi ściereczkami z mikrofibry. Obecnie w wersji wielorazowej dostępne są nawet płatki kosmetyczne, wkładki higieniczne czy rękawiczki do demakijażu. Im więcej w Twoim domu rzeczy wielokrotnego użytku, tym mniej plastiku w koszu na śmieci! Z czasem zauważysz bardzo dużą różnicę w ilości gromadzonych opadów.

Stawiaj na większe opakowania

Jeżeli chcesz zadbać o środowisko poprzez odpowiedzialne zakupy, przyjrzyj się również kupowanej chemii. Zamiast co miesiąc kupować mydło w płynie w butelce z dozownikiem, wybierz to w dużym opakowaniu uzupełniającym. Starczy ono na znacznie dłużej, a Ty z łatwością przelejesz je do pustego pojemnika. W opakowaniach uzupełniających sprzedawane są również płyny do mycia naczyń i szyb. Kupując chemię do domu, za każdym razem możesz dokonywać lepszych wyborów! Staraj się wybierać jedno większe opakowanie danego produktu na rzecz kilku mniejszych. Dzięki temu znacząco zmniejszysz ilość gromadzonych w domu odpadów – najczęściej plastikowych. Ponadto, zakup dużych opakowań ostatecznie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

kobieta w supermarkecie

Wybieraj drewno i papier

Jeżeli masz do wyboru produkt w wersji drewnianej i plastikowej, postaw na tę pierwszą. Obecnie coraz więcej artykułów wykonywanych jest z papieru lub drewna. To znacznie lepsza alternatywa dla wszechobecnego plastiku! Kupując patyczki higieniczne, staraj się unikać tych zapakowanych w plastikowe kubeczki. Na drogeryjnych regałach znajdziesz patyczki papierowe w kartonowych opakowaniach. To znacznie lepszy wybór od plastikowego wariantu. Tradycyjne szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia również możesz zastąpić tymi wykonanymi z drewna.

Upewnij się, że na pewno potrzebujesz danej rzeczy

Zanim dokonasz ostatecznego zakupu, kilka razy zadaj sobie pytanie, czy na pewno potrzebujesz danej rzeczy. Może się okazać, że zdjąłeś ją z półki pod wpływem nagłego impulsu. Jeżeli dany przedmiot wcale nie wpłynie znacząco na komfort Twojego życia, może on wcale nie być niezbędny. Niekiedy kupujemy pewne produkty zupełnie spontanicznie. Kilka miesięcy później okazuje się, że był to całkowicie nieprzemyślany zakup. Trzymając więc w ręce dany artykuł, wymień w myślach powody, dla których jest Ci on potrzebny. Jeśli czujesz, że za jakiś czas może się okazać bezużyteczny – zrezygnuj z zakupu.

Zamień sieciówki na second handy

W ostatnich latach second handy zyskały na popularności – zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Kupowanie ubrań z drugiej ręki znacząco pomaga zapobiegać marnowaniu odzieży. Co więcej, odzież ta jest wyjątkowo trwała. Jeżeli masz odrobinę czasu – i cierpliwości – w ciucholandzie możesz znaleźć prawdziwe perełki. Nosząc ubrania używane możesz też mieć pewność, że są one jedyne w swoim rodzaju. Ponadto, zakupy w second handach pozwalają sporo zaoszczędzić. Wybierając ciucholand, dokładasz swoją cegiełkę do ratowania środowiska. Produkcja nowych ubrań zużywa olbrzymie ilości wody i odpowiada za zanieczyszczenie wielu wód powierzchniowych. Warto o tym pamiętać, planując weekendowy wypad do galerii handlowej.

zakupy w second handzie

Coraz więcej z nas kupuje odpowiedzialnie. Wciąż jednak nie jest to wystarczający odsetek świadomych ludzi. Jeśli chcesz zatroszczyć się o dobro planety, zachęcaj do zmian także znajomych i rodzinę. Kto wie – być może nie wiedzą oni do końca, jak dbać o środowisko? Możesz edukować ich na temat tego, jak segregować odpady czy zmniejszać ilość generowanego plastiku. Możecie też wspólnie założyć zbiórkę na rzecz organizacji ekologicznej. Każda kolejna osoba, żyjąca w stylu eko to kolejne zmiany na korzyść dla środowiska!