Styl zero waste w biurze

Styl zero waste w biurze

Większość z nas zmiany w kwestii dbania o środowisko wprowadziła do codziennego życia już jakiś czas temu: ograniczenie zużycia plastiku, segregacja śmieci, wielorazowe torby na zakupy, rezygnacja z samochodu na rzecz innych środków transportu… A gdyby tak wdrożyć podobne zmiany również w pracy? Oto, w jaki sposób możemy wprowadzić w biurze styl zero waste i wspólnie dbać o naszą planetę.

Rezygnacja z wody butelkowanej

Jednym z głównych sposobów na wprowadzenie stylu zero waste do biura jest rezygnacja z wody w plastikowych butelkach. Zamiast nich, warto postawić na duże dystrybutory z wodą pitną – niektóre z nich umożliwiają nalanie zarówno tej zimnej, jak i gorącej. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko nie zużywamy każdego dnia tak dużych ilości plastiku, ale również oszczędzamy prąd – nie musimy gotować wody w czajniku za każdym razem, kiedy chcemy napić się czegoś gorącego. A co jeśli nie dystrybutory? Warto zainwestować w filtr wbudowany w krany biurowej kuchni. Można również zakupić kilka dzbanków filtrujących wodę z kranu, do których będą mieli dostęp pracownicy. Zastępując plastikowe butelki, które rozkładają się nawet kilkaset lat, dbamy o środowisko, jednocześnie oszczędzając też pieniądze.

Jeżeli stan naszej planety nie jest Ci obojętny, możesz zaangażować się w gromadzenie środków na jej ochronę, organizując odpowiednią zbiórkę. Zebrane fundusze mogą zostać przekazane do odpowiednich organizacji bądź wykorzystane właśnie na zakup rozwiązań do biura, wspomagających ochronę środowiska.

Roślinka na biurko

Biuro zero waste to takie, w którym… roi się od zieleni! Chcąc zadbać o odpowiednią jakość powietrza, zarówno w domowym biurze, jak i w siedzibie firmy, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie rośliny doniczkowe. Będą one nie tylko oczyszczać powietrze, ale również wspaniale ożywią wnętrze i sprawią, że praca od razu będzie przyjemniejsza. Na powietrze najkorzystniej wpływają takie rośliny, jak sansewieria, skrzydłokwiat, paprotka, bluszcz pospolity czy dracena. Oczyszczają je z pyłów czy dwutlenku węgla, pomagając walczyć z zanieczyszczeniami oraz smogiem. Zielone i pełne kolorów rośliny dodatkowo ozdobią biuro i nadadzą mu bardziej przytulnego charakteru.

Oszczędzanie energii

Chcąc wprowadzić do biura styl zero waste, powinniśmy szczególnie zadbać o oszczędzanie energii. Gaszenie światła za każdym razem po wyjściu z danego pomieszczenia, wypinanie nieużywanych już wtyczek z kontaktów, wyłączanie komputera po skończonej pracy – właśnie takie proste kroki mogą zrobić naprawdę dużą różnicę, zarówno w stanie środowiska, jak również w rachunkach za prąd. A jak możemy oszczędzać wodę? Pamiętajmy o jej zakręcaniu podczas mydlenia oraz mycia rąk i przypominajmy o tym współpracownikom. Dobrym pomysłem może się okazać przypominająca naklejka, przyklejona nad umywalką. A jeśli widzimy cieknący kran, od razu zajmijmy się jego naprawą, zapobiegając marnowaniu wody.

kobieta myje warzywa

Energooszczędne żarówki

W biurze zero waste powinny znajdować się takie żarówki, które nie będą zużywały dużo energii elektrycznej. W porównaniu do tych tradycyjnych, żarówki energooszczędne zużywają jej nawet do ośmiu razy mniej! Używając ich w miejscu pracy, przyczyniamy się także do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Oświetlenie energooszczędne wyróżnia również znacznie dłuższa żywotność niż w przypadku klasycznych żarówek. Stosując żarówki energooszczędne, zadbamy więc nie tylko o środowisko, ale również o swoje środki finansowe, oszczędzając sporą ilość pieniędzy. W przypadku żarówek energooszczędnych, warto pamiętać o tym, aby podczas segregowania śmieci w biurze nie wyrzucać ich do zwykłych odpadów, lecz do specjalnego pojemnika lub w punkcie na elektrośmieci.

Segregacja śmieci i zmniejszenie ich produkcji

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak dbać o ekologię, jest segregowanie śmieci. W wielu firmach pod każdym biurkiem znajdują się jeszcze kosze, do których wrzucane są wszystkie możliwe odpady, niezależnie od ich rodzaju. Aby być pewnym, że w naszym biurze segregacja śmieci jest przestrzegana, najlepiej zrezygnować z tego typu koszy, a w centralnych punktach postawić te kolorowe, do sortowania odpadów. Firmy recyclingowe regularnie nawołują do segregowania śmieci według pięciu głównych segmentów. Dzięki takim działaniom mamy wpływ na stan naszej planety, ograniczamy zużycie surowców naturalnych i zmniejszamy liczbę wysypisk śmieci. Ponadto, większości odpadów dajemy w ten sposób drugie życie! Wyrzucając śmieci, pamiętajmy również o odkręcaniu zakrętek i zgniataniu opakowań. Oprócz ich segregowania, bardzo istotne jest też samo zmniejszenie produkcji śmieci w biurze, np. poprzez prowadzenie dokumentacji elektronicznej i wybieranie takich materiałów, które nadają się do recyklingu.

mężczyzna segreguje śmieci

Dwustronne drukowanie

Chcąc wprowadzić do biura styl zero waste i zadbać o środowisko, zamiast drukowania każdej strony na osobnej kartce możemy wybrać drukowanie dwustronne. Dzięki temu oszczędzimy duże ilości papieru, ale i wydane na niego środki finansowe. Przyczynimy się również do zmniejszenia ilości odpadów oraz wycinanych drzew. Warto także ograniczyć drukowanie i starać się przesyłać materiały promocyjne czy prezentacje za pośrednictwem Internetu – pomoże to zaoszczędzić także na materiałach do drukarki, takich jak tusze i tonery. Generują one duże ilości plastiku – im mniej będziemy ich zużywać, tym mniej znajdzie się ich później w śmietnikach.

Edukacja ekologiczna w biurze

Oprócz wprowadzania w biurze praktycznych rozwiązań, bardzo ważna jest sama edukacja i zwracanie uwagi na to, jak ważna jest ochrona środowiska. Promowanie w miejscu pracy działań na rzecz dbania o planetę to bardzo dobry krok. Organizacja warsztatów, plakaty informujące o stanie środowiska, zachęcanie pracowników do dojazdu do pracy komunikacją miejską bądź rowerem, kampanie nawołujące do zmian… Możliwości jest wiele – niezależnie od tego, która z nich zostanie wprowadzona do biura, będzie miała wpływ na szerzenie i rozwój świadomości ekologicznej oraz walkę o lepszy stan środowiska. A dbając o nie, dbamy o siebie i swoją przyszłość na tej planecie.

Bardzo często zastanawiamy się, jak dbać o ekologię w swoich domach. Jeżeli nasze działania przeniesiemy również do biur, jeszcze bardziej przyczynimy się do poprawy stanu środowiska i naszej jedynej planety. W obliczu zmian klimatu, które zauważamy w ostatnich latach, musimy działać – od tego w dużej mierze zależy przyszłość kolejnych pokoleń oraz nas samych. Wymienione wyżej kroki nie są trudne do wdrożenia – styl zero waste wymaga jedynie odrobiny chęci i zaangażowania. Wprowadzanie nawet najmniejszych zmian oraz organizacja zbiórek na rzecz dbania o środowisko to z pewnością dobry uczynek – dla Ziemi, siebie i innych.