Jaki jest stosunek Polaków do pomocy obcym ludziom?

Jaki jest stosunek Polaków do pomocy obcym ludziom?

Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej na początku tego roku wskazują, że Polacy mają bardzo dobry stosunek do pomagania innym, niezależnie od tego, czy są to osoby z ich otoczenia, czy te zupełnie obce. Dlaczego i w jaki sposób Polacy wspierają osoby potrzebujące pomocy?

Stosunek Polaków do pomagania

Polacy lubią pomagać i w taki właśnie sposób często o sobie mówią. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę materialne, czy niematerialne formy wsparcia, badania Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że większość z nas bycie wrażliwym na czyjeś cierpienie uważa za istotne. Wielu – bo aż 73% – obywateli Polski, zapytanych o stosunek do pomocy innym, nazywa siebie altruistami[1]. Świadomość społeczna na temat problemów, z którymi boryka się wiele osób w naszym otoczeniu, jest coraz większa. Znacznie częściej mówi się o samotności, chorobach, kosztownym leczeniu czy ubóstwie. Chcąc walczyć z tymi zjawiskami, Polacy angażują się w kolejne działania – wpłacają darowizny, organizują zbiórki, oddają krew, uczestniczą w wydarzeniach charytatywnych... Aż 83% zapytanych osób uważa, że zwłaszcza działając razem, możemy uczynić wokół wiele dobra dla tych, którzy nie mają już nadziei na poprawę swojej codzienności.

kiermasz charytatywny

Pomoc finansowa

Jednym z głównych sposobów, w jaki Polacy pomagają obcym ludziom jest wpłacanie datków na internetowe zbiórki pieniędzy. Tych z dnia na dzień pojawia się w sieci coraz więcej – i coraz więcej ludzi, od najmłodszych po starszych, potrzebuje dużych sum na leczenie, remonty i zmianę życiowej sytuacji. Przekazując im choćby minimalne sumy, Polacy codziennie dokładają przysłowiową cegiełkę do poprawy czyjejś codzienności oraz jakości życia. Wpłacają oni zarówno niskie kwoty – nawet symboliczną złotówkę, która także ma ogromne znaczenie – jak również te całkiem wysokie. Oprócz przekazywania darowizn, duża część polskich obywateli przekazuje 1% podatku dochodowego na cele charytatywne. Wielu z nas regularnie, rok w rok, wspiera także Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Można śmiało powiedzieć, że w naszym kraju chęć pomagania poprzez wsparcie finansowe, z roku na rok wzrasta – ma to potwierdzenie m.in. w ilości zrealizowanych zbiórek i w kwocie zgromadzonej przez WOŚP.

Jeśli czujesz, że chcesz pomóc komuś, kto znajduje się w potrzebie, możesz założyć zbiórkę na portalu crowdfundingowym – w tym miejscu szansa na otrzymanie wsparcia jest naprawdę duża! To jedna z tych form pomocy finansowej, która daje największe możliwości, dzięki dużym zasięgom.

Akcje charytatywne

Polacy lubią także brać udział w akcjach charytatywnych, organizowanych na terenie naszego kraju. Przeprowadzone przez UCE RESEARCH badania wskazują na to, że angażuje się w nie niemal 60% dorosłych obywateli Polski[2]. Na rzecz różnego rodzaju inicjatyw wpłacamy od 50 do 300 złotych w ciągu roku. Oprócz wsparcia finansowego, oferujemy również inną pomoc – np. poprzez udział w akcji „Zbieramy zakrętki” czy przez gromadzenie środków opatrunkowych na akcję „Opatrunek na ratunek”. Wielu Polaków bierze udział także w inicjatywie „Marzycielska Poczta”, wysyłając kartki oraz listy do chorych dzieci, przebywających w szpitalach i potrzebujących wsparcia psychicznego. Jesteśmy narodem uczynnym, dla którego osoby potrzebujące pomocy oraz ich los są naprawdę ważne.

Zbiórki żywności i niezbędnych artykułów

Polacy regularnie angażują się także w zbiórki żywności oraz produktów codziennego użytku dla uboższych rodzin. Przykładowo, w marketach często organizowane są akcje, podczas których możemy wrzucić do specjalnego kosza makarony, mąki czy inne ważne do przetrwania produkty. Podobnie, co roku w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, bardzo głośna jest akcja Szlachetna Paczka. Miliony ludzi z całej Polski gromadzi ubrania, książki, zabawki i artykuły higieniczne dla osób potrzebujących. Często organizowane są również zbiórki używanego sprzętu elektronicznego dla dzieci pochodzących z uboższych środowisk. W dobie koronawirusa jest on szczególnie niezbędny do codziennej nauki, a wielu rodziców nie może pozwolić sobie na zakup komputera czy tabletu dla swojej pociechy – zwłaszcza, jeżeli dzieci jest w domu kilkoro. Polacy chętnie dzielą się niezniszczonymi, używanymi rzeczami, przekazując je biedniejszym, lub kupują nowe środki codziennej potrzeby.

zbiórki żywności

Nie tylko materialnie

Osoby potrzebujące pomocy znajdują się tuż obok nas. Bardzo często konieczne jest jednak nie tyle ich wsparcie materialne, co pomoc w postaci zwyczajnej rozmowy i wspólnie spędzonego czasu. Być może Twój sąsiad boryka się z samotnością? A może płacząca na przystanku dziewczyna potrzebuje wsparcia psychicznego? Czasem wystarczy drobny gest z naszej strony, aby ktoś poczuł się lepiej. Okazuje się, że coraz większa ilość Polaków zamiast unikać kontaktu z obcymi osobami, wydającymi się mieć kłopoty, rozpoczyna rozmowę i stara się pomóc. W jaki jeszcze sposób wspieramy innych ludzi, mimo, że ich nie znamy? Oddając swoją krew lub rejestrując się jako dawcy szpiku. Pomagamy
w domach opieki czy domach dziecka i angażujemy się w wolontariat, na wielu różnych płaszczyznach. Pomoc szerzymy również poprzez rozpowszechnianie informacji o zbiórkach oraz osobach potrzebujących – czasem już samo to może przynieść dużą zmianę!

Pomoc innym krajom

Polacy angażują się nie tylko w pomoc nieznajomym na terenie kraju, ale również tym, mieszkającym nawet na drugim końcu świata. Mowa tu zarówno o uprzejmym przyjmowaniu obcokrajowców do Polski, jak i o wspieraniu potrzebujących zza granicy, np. poprzez darowizny materialne. Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, wspieramy mieszkańców biedniejszych państw – przykładowo, już od szkolnych lat angażujemy się w zbiórki akcesoriów dla dzieci z Afryki. Jeżeli okazywanie im wsparcia zostało nam wpojone już wtedy, przez całe życie staramy się pomagać im w choć minimalny sposób. Co ciekawe, często obserwuje się również większe zainteresowanie pomocą osobom z obcego kraju, niż tym mieszkającym obok nas, w Polsce.

Azjatycka kobieta z dzieckiem na rękach

Pomagając, sprawiamy, że czyjaś codzienność staje się lepsza, a nadzieja na zdrowie i lepszą sytuację życiową powraca. Mamy poczucie, że czynimy i szerzymy dalej dobro, a dzięki naszym działaniom ktoś staje się szczęśliwszym człowiekiem. Dlatego właśnie tak duża część Polaków stara się pomagać, nawet bez znajomości osoby, której okazują wsparcie. Niezależnie od tego, czy pomagamy za pośrednictwem organizacji charytatywnych, czy osobiście, możemy być pewni, że ktoś jest nam za to wdzięczny. Jeżeli tylko mamy możliwość, organizujmy zbiórki pieniędzy w sieci i wspierajmy te już istniejące. Angażując się w pomaganie, zwiększamy świadomość społeczną i sprawiamy, że świat staje się lepszym miejscem.


[1] Anna Kozłowska, Aleksandra Haranicz, Maria Seider, Wojciech Rosiński: Akcje społeczne w dobie koronawirusa – dlaczego tak naprawdę pomagamy innym?, https://gazeta.sgh.waw.pl/akcje-spoleczne-w-dobie-koronawirusa-dlaczego-tak-naprawde-pomagamy-innym

[2] Prawie 60% Polaków finansuje akcje charytatywne, https://www.infor.pl/prawo/praca/wolontariat/5262463,Prawie-60-Polakow-finansuje-akcje-charytatywne.html